Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Srdeční insufficience

predisponuje zvlášťe u stupňů III a IV k perioperativnímu srdečnímu selhání a tím k zvýšené mortalitě, ohroženi jsou pacienti s těmito známkami srdeční insuff: S3 galop resp 3 srdeční ozva,zvýšená náplň jugulárních cév, RTG známky srdeční insufficience a ejekční frakce pod 40%.

 

definice-stav ,kdy i přes dostatečný venosní návrat srdce není schopno udržet metabolické požadavky organismu. Minutový výdej je příliš nízký vzhledem k potřebám organismu. Srdeční insuff.se může manifestovat při zátěži , nebo v klidu.

Rozeznávají se levostranná insuff se známkami městnání na plicích, pravostranné s generalizovanou stázou s periferními otoky a oboustranné selhání.

Příčiny jsou:porucha kontraktility, objemové zatížení, tlakové zatížení, nedostatečné zásobení kyslíkem myokardu, omezení diastolického plnění. Nejčastěji jsou konkrétními příčinami hypertenze a ICHS/u 7O%/dále: aortální stenosa, kardiomyopatie, myokarditidy, aortální,mitrální nebo trikuspidální insufficience, zvýšený minutový objem např při hypertyreose,anemie,AV fistulích, jatrogenní myokardiální postižení při medikamentech ozáření při mediastin. tumorech.

 

Patofyziologie srdce reaguje na zvýšené nároky: Frank Starling.mechanismus, zvýšení sympat.tonu, vzestup kontraktility, hypertrofie, dilatace srdce. Stoupají avšak plnící tlaky a enddiastolické objemy v postižených komorách a dojde k posunutí do dekompenzace.

 

SRDEČNÍ INSUFF. A ANESTEZIE:

Preoperativní ohodnocení:

Levostranná insuff:dušnost při zatížení, posléze také v klidu, ortopnoe, záchvatovitá noční dušnost, kašel -městnavá bronchitis, tachykardie, chropy v bazálních plicních polích, gallop, prerenální ledvinné selhání

při dekompenzaci:otok plic ,pokles minutového výdeje s bledostí ,hypotenzí, oligurii ,později kardiogenní šok.

RTG-kardiomegalie, interstitiální, později alveolární otok plic,zvýšená plicní kresba obzvláště hrotech skrz přerozdělení po vzestupu odporu plicních cév.



 

Pacient se známkami či podezřením na srdeční insuff před operací má být vyšetřen internistou nebo kardiologem k ozřejmení příčiny a zavedení předoperační léčby, která má vést ke kompenzaci event. dekompenzovaného stavu.

NYHA klasifikace:

I.stupeň-srdeční onemocnění bez omezení srdeční výkonnosti.Zátěž nevede k nadměrné únavnosti ,palpitacím,dušnosti nebo k AP.Prognosa je dobrá.

II.stupeň- srdeční onemocnení s lehkým omezením výkonnosti.Normální tělesná zátěž vede k únavnosti,palpitacím, dušnosti nebo AP.Prognosa dobrá při léčbě.

III.stupeň -srdeční onemocnění s výrazně omezenou výkonnosti.Již při malé tělesné zátěži potíže.Prognosa je přízniva při léčbě.

IV.stupeňNormální tělesná činnost je omezena.Znaky srdeční insuff nebo AP mohou vznikat i v klidu.Každý typ tělesné činnosti zhoršuje těžkosti.

 

Preoperační léčba:


Date: 2016-06-13; view: 8


<== previous page | next page ==>
Nejčastěji vzniká při větší plicní embolii | U pacientů s manifestní srdeční insuff. žádný operační zákrok.
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)