Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Sztab Generalny Wojska Polskiego

MON

Skład:

- Gabinet Polityczny Ministra

- Sekretariat MON

- Departamenty (Budżetowy, Administracyjny, Kontroli, Prawny, Polityki Zbrojeniowej )

- Zarządy (Organizacji i Uzupełnień, Logistyki, Planowania Strategicznego)

- Biura (Audytu Wewnętrznego, Obrony Przeciwrakietowej, Koordynacyjne)

- Minister Obrony Narodowej – naczelny organ administracji państwowej w dziedzinie obronności państwa (Tomasz Siemoniak)

Działania reguluje ustawa z dnia 14 grudnia 1995 roku o urzędzie Ministra Obrony Narodowej, a szczegółowe działania ministerstwa reguluje regulamin organizacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 2006 roku.

Zakres działań:

- Nadzoruje siły zbrojne w czasie pokoju

- kieruje sprawami kadrowymi sił zbrojnych

- przygotowuje założenia dotyczące rozwoju i struktur sił zbrojnych, a także obronności państwa

- prowadzi nabór i szkolenia żołnierzy, pokrywa koszty związane z ich potrzebami socjalno- bytowymi

- organizuje środki na siły zbrojne w Polsce

- zawiera umowy międzynarodowe dotyczące udziału sił zbrojnych w międzynarodowych misjach, akcjach humanitarnych oraz ćwiczeń wojskowych prowadzonych z innymi państwami

- współpraca z resortami obrony innych państw

- realizowanie zobowiązań wojskowych wynikających z NATO

- współpraca z podległymi organizacjami społecznymi i samorządem terytorialnym

Sztab Generalny Wojska Polskiego

Struktura:

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - podległy jest bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Ma on za zadanie wykonywać pod jego nadzorem działania kierujące Siłami Zbrojnymi. Przy pomocy Sztabu Generalnego kieruje działaniami Wojska Polskiego w czasie pokoju. Jest to najwyższa funkcja wojskowa w Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej do zadań Szefa Sztabu Generalnego WP. Odpowiada też za organizowanie i przygotowanie do wykonywania zadań organów dowodzących i stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych

Zarząd Organizacji i Uzupełnień – sprawowanie pieczy nad uzupełnianiem sił zbrojnych, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny a także kontrola prawna powszechnego obowiązku obrony. Odpowiada on również za terenowe organy administracji wojskowej, zarządzanie zasobami ludzkimi i przedmiotowymi oraz kontrolę dyscyplinarną i kadrową szefa SGWP.

Zarząd Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych – zbiera informację o zagrożeniach dla bezpieczeństwa Polski, a także zajmuje się organizacją systemów wojskowego rozpoznania, geografii wojskowej, konfrontacji elektronicznych, a także nadzoruje i planuje wykorzystanie tych środków w siłach wojskowych.



Zarząd Planowania Operacyjnego – działania tego zarządu są istotne w sprawach rozdysponowania sił zbrojnych na międzynarodowe misje oraz w czasie pokoju, kryzysu i wojny w naszym kraju. Tutaj określane jest także, jaka ilość mobilizacyjna wojska oraz jakie wyposażenie jest potrzebne w konkretnych działaniach. Zarządza się też na tym poziomie aspektem wsparcia przez pozamilitarną część obronnych systemów państwowych

Zarząd Planowania Logistyki – zarząd ten zajmuje się krajowym i międzynarodowym aspektem logistycznym, zarówno w stanie pokoju, jak i w stanach wyjątkowych. Kieruje działaniami wynikającymi z obowiązków nałożonych na państwo z racji bycia gospodarzem oraz państwem wysyłającym. Opracowuje również program mobilizacji gospodarki w państwie.

Zarząd Planowania Strategicznego– planuje i programuje rozwój sił zbrojnych, opracowuje i koordynuje przedsięwzięcia odnoszące się do udziału planowaniu obronnym NATO i długoterminowe wymagania Rzeczypospolitej Polskiej.

Zarząd Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności– organizuje działania odpowiedzialne w zakresie dowództwa i kierownictwa, a także łączy je z systemami kierowania bezpieczeństwem w państwie. Zarząd ten określa wymagania operacyjne dla teleinformatycznych systemów oraz telekomunikacyjnej infrastruktury.

Zarząd Szkolenia–odpowiada za szkolenie sił wojskowych, udziału ich w różnego rodzaju szkoleniach (również międzynarodowych) oraz realizuje resortowe zadania w zakresie sportu i kultury fizycznej. Jego rolą jest także wyciąganie wniosków z tego typu przedsięwzięć.

Zarząd Planowania Rzeczowego – jego celem jest koordynacja działań modernizacyjnych, budowlanych i inwestycyjnych w zakresie Programu Inwestycji NATO, a także kupna materiałów dla wojska.

Biuro Koordynacyjne, które kieruje planistyką oraz kontrolą nad działaniami bieżącymi Wojska Polskiego i Sztabu Generalnego.

Zadania

Współuczestniczenie w opracowywaniu koncepcji rozwoju Sił Zbrojnych i planowanie tego rozwoju,

Kierowanie kompleksowym planowaniem mobilizacyjnego i strategiczno-operacyjnego rozwinięcia oraz użycia Sił Zbrojnych,

Utrzymywanie w Siłach Zbrojnych gotowości bojowej i mobilizacyjnej,

Kierowanie szkoleniem wojsk, określanie celów, kierunków i zadań tego szkolenia oraz kierowanie programowaniem i planowaniem szkolenia bojowego i taktycznego, a także działalnością sportową w Siłach Zbrojnych,

Kierowanie szkolnictwem wojskowym w ramach pełnomocnictw udzielonych przez Ministra Obrony Narodowej,

Kierowanie programowaniem i planowaniem materiałowo-finansowym w Siłach Zbrojnych,

Wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra Obrony Narodowej oraz wynikających z ustaw i innych przepisów.


Date: 2016-01-14; view: 936


<== previous page | next page ==>
Кәсіпорында инвестицияларды жоспарлау. Инвестиция жоспарының негізгі бөлімдері: қоржынды инвестиция жоспары және шынайы инвестиция жоспары. | Zadania poszczególnych Sił Zbrojnych
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)