Wymień znanych polskich kompozytorów. Najwybitniejsi polscy kompozytorzy to: Fryderyk Chopin,Grażyna Bacewicz,Stanisław Moniuszko,Karol Szymanowski.
31.Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie? 1944 - Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 2 października). Jego głównym celem jest wyzwolenie stolicy spod władzy Niemców i zdobycie suwerenności. Powstanie zostaje stłumione, Warszawa obrócona w gruzy, a powojenny polski rząd tworzą komuniści zależni od Związku Radzieckiego.
32.Najważniejsze rzeki i jeziora w Polsce? Rzeki: Odra, Wisla, Warta, Bug.
§ jezioro Włocławskie (Wlocław)
§ jezioro Maruz (Waplewo)
§ jezioro Krasne (okolice Lublinu)
§ jezioro Malta (Poznań)
33.Z jakimi państwami graniczy RP? - Z Ukrainą, Białorusią, Litwą, Rosją, Niemcami, Czechami, Słowacją.
34.Czy Polska leży nad morzem? Tak, nad morzem Bałtyckim co leży na północy Polski.
35.Najważniejsze miasta Polski? Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław.
36.Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski? Kraków do 1611 r.
37.Wymień najważniejsze budowle średniowieczne w ważniejszych miastach Polski? Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, Auschwitz-Birkenau - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945), Białowieski Park Narodowy, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Zamek Krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska.
38.Przez jakie miasta przepływa rzeka Wisła? Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Kraków, Sandomierz.
39.Wymień nazwiska prezydentów RP po 1989 roku? Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski.
40.Znane ci potrawy narodowe? Żurek, flaki wołowe, kotlet schabowy, bigos.
41.Jakie ciasta należą do tradycyjnych deserów w Polsce ?
ü Faworki: cienkie i kruche ciastka posypywane cukrem pudrem.
ü Galaretka: o smaku owocowym, podawana z bitą śmietaną lub owocami.
ü Makowiec: ciasto z nadzieniem z mielonego maku.
ü Pączki: drożdżowe ciastka smażone w oleju, nadziewane konfiturami z róży lub dżemem owocowym.
ü Sernik: ciasto na bazie twarogu.
ü Szarlotka: ciasto z jabłkami, podawane czasami z bitą śmietaną lub lodami.
42.Parki narodowe w Polsce? Białowieski Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy.
43.Wymień znane ci święta narodowe? Dzień Pracy, Dzień Konstytucji, Dzień Wojska Polskiego, Dzień Niepodległości.
44.Wymień znanych Ci Polaków którzy otrzymali nagrodę A. Nobla?
Ø Maria Skłodowska Curie (1867-1934) – wybitny fizyk i chemik polski. Mieszkała i pracowała we Francji. Jako pierwsza kobieta w historii była profesorem Sorbony. Wraz z mężem Piotrem Curie w 1898 r. odkryła pierwiastki: polon i rad. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla: w 1903 r. z fizyki (wraz z mężem) za badania w dziedzinie promieniotwórczości naturalnej, w 1911 r. z chemii za wydzielenie czystego radu.
Ø Lech Wałęsa (ur. 1943) – działacz związkowy, polityk, laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1983 r.. W 1980 r. stanął na czele strajku w Stoczni Gdańskiej. Od 1980 r. do 1981 r. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W 1990 r. wybrany na przewodniczącego związku NSZZ „Solidarność”. W latach 1990-1995 prezydent Polski. Autor książek m. in. „Droga nadziei” (1987), „Droga wolności” (1991).
Ø Henryk Sienkiewicz (1846-1919) – pisarz, publicysta, działacz społeczny. W roku 1905 jego twórczość została uhonorowana literacką nagrodą Nobla. Po wybuchu I wojny światowej Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii, gdzie współzałożył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w Szwajcarii, gdzie go pochowano. W 1924 roku jego prochy złożono w Warszawie w archikatedrze św. Jana. Potop (1886) i Pan Wołodyjowski (1888); Rodzina Połanieckich (1894); Quo Vadis (1896); Krzyżacy (1900); W pustyni i w puszczy (1912).
Ø Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) – powieściopisarz, nowelista. Został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1924 za powieść Chłopi. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2000 Rokiem Reymontowskim.
45.Jakie zwierzę symbolizuje Puszczę Białowieską? Tur (çóáđ).
46.Jak Pan/Pani nauczyła się języka polskiego?
47.Kim była Święta Jadwiga?Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski, święta. Była żoną Władysława II Jagiełły, księcia litewskiego, późniejszego króla Polski. Zwolenniczka pokojowego rozwiązania konfliktu polsko-krzyżackiego. Na swoim dworze skupiła elitę intelektualną Polski. Uprawia działalność charytatywną, opiekowała się szpitalami. Była mecenasem Akademii Krakowskiej, której zapisała przed śmiercią swoje klejnoty i kosztowności. Jadwiga została pochowana w katedrze na Wawelu, kanonizowana w 1997 roku przez Jana Pawła II.
48.Czym Pan(i) zajmuje się w życiu?
49.Za co otrzymał Nagrodę Nobla Henryk Sienkiewicz?
50.Kto w Pana(i) rodzinie już ma Kartę Polaka?
51.Niech Pan(i) krótko opowie o historii i kulturze swojego miasta.