![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
Wyjaśnić cel edukacji ekologicznej społeczeństwa.Edukacja ekologiczna ma na celu wykształcenie u ludzi takich postaw proekologicznych, ktore wpłyną na minimalizację nadmiernej eksploatacji zasobow środowiska naturalnego oraz przyczynią się do poprawy jego stanu. Edukacja ekologiczna musi obejmować wszystkich ludzi bez wyjątku w pierwszej kolejności najmłodszych, ktorzy wykazują największą percepcję na edukację ekologiczną.
3. Tworzenie nowych wzorców zachowań jednostek, grup i społeczeństw, uwzględniających jakość środowiska.
Źródłami nieodnawialnymi są przede wszystkim paliwa kopalne: uran, węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, ropa naftowa i gaz ziemny. - węgiel kamienny najstarszy, wydobywany od dawna metodą głębinową, nadaje się do dalekiego transportu, bardzo kaloryczny, największy producent to Chiny. Służy jako surowiec do wyrobu koksu, stosowanego w hutnictwie oraz jako surowiec do wyrobu benzenu, fenolu, smoły, wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym - węgiel brunatny niewielka wartość energetyczna, - zawiera dużo wody, kruchy, mała opłacalność transportu na duże odległości. Wydobywany jest metodą odkrywkową. Wykorzystywany w elektrowniach głównie w Niemczech, Czechach, Polsce i Rosji Służy jako surowiec do produkcji benzyny syntetycznej i tworzyw sztucznych, w ogrodnictwie jako podłoże do użyźniania gleby. - ropa naftowa pierwsza kopalnia została założona w Bóbrce koło Krosna przez Ignacego Łukasiewicza, duża wartość energetyczna, niewielkie koszty i łatwość eksploatacji, przeróbki i transportu, wykorzystywana do produkcji paliw silnikowych oraz jako surowiec przemysłu petrochemicznego, do produkcji leków i perfum - gaz ziemny towarzyszy złożom ropy naftowej jako gaz mokry lub występuje samodzielnie jako gaz suchy, niskie koszty wydobycia i transportu, wartość kaloryczna niewiele mniejsza od ropy naftowej, Morze Kaspijskie i Afryka Zachodnia. Paliwo do produkcji silników napędowych, produkcja sadzy - uran źródłem jest blenda uranowa, największy producent to Kanada i Australia. Przemysł zbrojeniowy, szklarski i zbrojeniowy Torf skała osadowa powstała w wyniku zachodzących w szczególnych warunkach przemian obumarłych szczątków roślinnych.
Efekt cieplarniany, wzrost temperatury planety spowodowany zwiększoną koncentracją dwutlenku węgla (lub innych gazów nieprzezroczystych dla podczerwonego promieniowania tzw. gazów cieplarnianych), jeden z negatywnych skutków skażenia środowiska naturalnego. USA-31%,Europa-28%,Rosja i kraje byego ZSNR-14%-najwieksi truciciele najmniejsze truciciele-Australia 1%,Kanada-2.3%,Afryka-2.5% USA i Chiny to dwaj najwięksi truciciele atmosfery na ziemi. Razem emitują 40 procent gazów cieplarnianych
Każdy naturalny ekosystem stanowi układ otwarty i funkcjonuje dzięki przepływowi energii i krążeniu materii. Materia natomiast krąży w ekosystemie w układzie zamkniętym. Materia krąży w ekosystemie ponieważ rośliny pobierają ją z gleby w postaci związków nieorganicznych w procesie fotosyntezy przekształcają w związki organiczne, które następnie spożywają zwierzęta i czlowiek. Najpierw zjadają zwierzęta roślinożerne rośliny, a później same są zjadane przez zwierzęta mięsożerne. Gdy rośliny lub zwierzęta umierają ich ciała są rozkładane przez destruentów. Czyli związki organiczne są rozkładane do nieorganicznych i obieg się zamyka. Dlatego mówimy o obiegu materii. Krążenie materii w ekosystemie jest uwarunkowane istnieniem poziomów troficznych. Do obiegu materii konieczna jest obecność: producentów, konsumentów i reducentów (tworzących biocenozę). Obecność lub brak producentów w ekosystemie stały się podstawą do podziału ekosystemów na: autotroficzne (stanowią 99,9% ekosystemów) oraz heterotroficzne (występujące rzadko ciemne jaskinie, głębiny mórz i oceanów). Ekosystem ma zazwyczaj czteropoziomową strukturę pokarmową. Te poziomy to: środowisko abiotyczne - materia nieożywiona w środowisku, producenci - organizmy samożywne, które użytkują wyłącznie abiotyczną część ekosystemu, konsumenci - organizmy cudzożywne (głównie zwierzęta), reducenci - destruenci czyli bakterie i grzyby powodujace rozkład materii organicznej.
Parki Narodowe w Polsce obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów.
Azotany(V) to sole lub estry kwasu azotowego HNO3. Dyrektywa Azotanowa podstawowy dokument Unii Europejskiej w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzące ze źródeł związanych z rolnictwem. Zgodnie z ustanowioną dyrektywą o jakości wody pitnej, stężenie azotanów w takiej wodzie nie może przekraczać 50 mg NO3− lub 11,3 mg NNO3 w 1 dm3. Dyrektywa azotanowa precyzuje pod adresem krajów członkowskich Unii Europejskiej następujące wymagania:
Sukcesja- proces zmian prowadzących na danym terenie do przekształcania się ekosystemów prostych w bardziej złożone.
czynniki ekologiczne natury fizycznej określające warunki środowiska nieorganicznego (przyrody nieożywionej), samodzielnie lub wraz z innymi czynnikami wywierające wpływ na ekosystemy będące na różnym poziomie organizacji. Abiotyczne składniki środowiska w głównym stopniu kształtują biotop i wpływają istotnie na zamieszkujące go rośliny i zwierzęta które muszą na drodze ewolucji przystosować się do nich. 1Czynniki klimatyczne powietrze i jego ruchy, światło, ciepło, opady, wilgotność powietrza itp.; wyróżnić można w szczególności:
Zanieczyszczenie wód - rozumiane jest jako zmiana ich składu lub stanu, która czyni te wody mniej przydatnymi do jednego lub wszystkich celów, którym mogłaby służyć w swym stanie naturalnym. þ Klasa I - wody nadające się do zaopatrzenia ludności w wodę do picia i bytowania w nich w warunkach naturalnych ryb łososiowatych þ Klasa II - wody, które nadają się do bytowania w nich w warunkach naturalnych innych ryb niż łososiowate, hodowli zwierząt gospodarskich oraz do celów rekreacyjnych; þ Klasa III - wody nadające się do zaopatrzenia zakładów (jeżeli nie wymagają one wody I klasy), nawadniania terenów rolniczych i do upraw ogrodniczych. þ Wody pozaklasowe - wody nie odpowiadające powyższym wymaganiom. Na ogólną ocenę jakości wód rzutuje nadal niekorzystny ( mimo niewielkiej poprawy w ciągu kilku ostatnich lat ) stan sanitarny polskich rzek. Według tej oceny wód I klasy czystości nie stwierdzono, do II klasy zaliczono 3,9% badanych wód ( 98 r. 2,4%), do III klasy zaliczono 29,7% (98 r. 26,6%), natomiast do wód pozaklasowych zakwalifikowano aż 66,4%.
Rozwój turystyki zależy od atrakcyjności środowiska. Funkcjonowanie organizacji turystycznej zgodnie z zasadami ekorozwoju polega na: q poszerzeniu kręgu klientów i zdobyciu ich lojalności; q utrzymywaniu dobrych stosunków z lokalnymi społecznościami; q zdobyciu lub poprawie tzw. zielonego wizerunku na tle konkurencji; q zgodności działań z obowiązującym ustawodawstwem dotyczącym ochrony środowiska, q realizowaniu zasady ciągłego doskonalenia zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju). Date: 2016-01-14; view: 1318
|