Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism


Zespół Parkowo-Pałacowy

W imieniu Burmistrz Miasta i Gminy chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim przybyłym na nasze uroczystości oraz osobom, które przyczyniły się do ich przygotowania. Gdyby nie ich pomoc i zaangażowanie na pewno nie obchodzilibyśmy ich tak uroczyście i podniośle.

W sposób szczególny dziękujemy Panu Krzysztofowi Fiksowi Członkowi Zarządu Powiatu, Czesławowi Leweckiemu- Prezesowi Światowego Związku Żołnierzy AK- koło Nowe Miasto oraz Panu Tomaszowi Łuczkowskiego Dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Opocznie. Dziękujemy grupom rekonstrukcyjnym, członkom kawalerii konnej, dyrekcji, nauczycielom i młodzieży ze szkół: Publicznego Gimnazjum i Zespołu Szkół Zawodowych w Nowym Mieście nad Pilicą, Radnym Rady Miejskiej pracownikom Urzędu Miasta i Gminy, pracownikom ZUK-u, firmie ochroniarskiej, funkcjonariuszom policji oraz naszym dzielnym strażakom.

Bardzo dziękujemy Wspólnocie Góra za użyczenie przepięknego terenu na której odbyła się inscenizacja. Słowa podziękowania należą się Samorządowi Województwa Mazowieckiego i Starostwu Powiatowemu w Grójcu za wsparcie finansowe tej inscenizacji.

Dziękujemy Marszałkowi Adamowi Struzikowi, Posłowi na Sejm RP Mirosławowi Maliszewskiemu, Staroście Powiatu Grójeckiego Marianowi Górskiemu za objęcie uroczystości Honorowym Patronatem.

Dnia 3 maja 2012 roku w Nowym Mieście nad Pilicą odbyła się inscenizacja ukazująca trudy wojny we wrześniu 1939 roku. W inscenizacji brało udział około stu rekonstruktorów strony polskiej i niemieckiej i ludności cywilnej, oraz sprzęt pancerny, artyleryjski i samolot. Pogoda była piękna, słońce lało swój żar na pole rekonstrukcji, a korzystając z pięknej pogody na inscenizację przybyły tłumy ludzi.

 

Szczegóły imprezy:

Imponująco przedstawia się program uroczystości trzeciomajowych w Nowym mieście nad Pilicą. Będzie msza za ojczyznę, ale też wielka inscenizacja historyczna. Będą też gminne obchody Dnia Strażaka.

Do Nowego Miasta nad Pilicą przyjadą rekonstruktorzy między innymi z Opoczna, Torunia, Radomia, Kielc i Tomaszowa Mazowieckiego. Będzie ich w sumie około 150, w tym piechota i ułani oraz rekonstruktorzy wcielający się w ludność cywilną.

- Pokażemy epizod z września 1939 roku. Kiedy to ludność cywilna uciekała z Warszawy. Polskie wojska broniły mostów przed napierającymi w kierunku Warszawy oddziałami niemieckimi opowiada Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie i autor scenariusza.Rekonstruktorzy wystąpią w mundurach armii polskiej i niemieckiej. Na placu boju będą pojazdy z epoki, w tym polski czołg. Nad głowami wszystkich będzie krążyła replika niemieckiego samolotu.

Sama rekonstrukcja potrwa 1 1,5 godziny. Później będzie można oglądać wojskowe pojazdy, rozmawiać z rekonstruktorami, a nawet odbyć konną przejażdżkę.

Inscenizacja będzie zaprezentowana na łące, obok mostu na Pilicy, przy drodze Nowe Miasto Małe Łęgonice. Wcześniej odprawiona zostanie msza za Ojczyznę oraz w intencji strażaków. Obchody 3 maja w Nowym mieście nad Pilica połączone są w tym roku z Dniem Strażaka.

- Już dziś można sobie zarezerwować czas i uczestniczyć w naszych uroczystościach. Zapraszamy serdecznie mówi Barbara Gąsiorowska, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą.

Organizatorami imprezy są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Grójcu, Gmina Nowe Miasto nad Pilicą, Towarzystwo Przyjaciół Nowego Miasta, Ochotnicza Straż Pożarna z Gminy Nowe Miasto nad Pilicą, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą i miejscowe gimnazjum.

Program uroczystości:

Godz. 9.30 - przemarsz pododdziałów straży z placu przed strażnicą OSP Nowe Miasto na Plac Kościuszki;

Godz. 9.45- złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki;

Godz. 10.30- polowa Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz członków OSP z okazji święta patrona strażaków świętego Floriana w Kościele Parafialnym w Nowym Mieście nad Pilicą;

Godz. 11.30- przemarsz kawalerii konnej, pocztów sztandarowych, członków jednostek OSP, orkiestry dętej na plac przed strażnicą OSP przy ul. Rawskiej;

Godz. 11.45- inscenizacja wydarzeń historycznych z 1944r. śmierć żołnierza AK , (miejsce ul. Warszawska);

Godz. 13.30 - rozpoczęcie inscenizacji historycznej Wrzesień 1939 Nowe Miasto; ( miejsce obok mostu na rzece Pilicy, przy drodze Nowe Miasto nad Pilicą Małe Łęgonice.)

Zespół Parkowo-Pałacowy

 

 


Date: 2016-01-05; view: 995


<== previous page | next page ==>
Literarische Übersetzung in der Ukraine | Augsburg - Salzburg - Wien
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.008 sec.)