Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism


Podstawowe pojęcia w hotelarstwie

All Inclusive(AJ lub AL) - termin ten oznacza, że oprócz noclegu i wyżywienia pozostałe usługi świadczone przez hotel są również włączone w cenę

 

Apartament - przeznaczony zazwyczaj dla gości na dłuższe pobyty, łączący część mieszkalną z częścią umożliwiającą przygotowanie posiłków.

 

ADR- wskaźnik hotelowy: średnia stawka(netto) za pokój bez śniadania. Sposób liczenia: przychody netto ze sprzedaży pokoi / ilość sprzedanych pokoi.

 

Agent- przedstawiciel - osoba podejmująca się stałego pośredniczenia za wynagrodzeniem przy zawieraniu umów określonego rodzaju na rzecz dającego zlecenie; w turystyce agent działa na rzecz tour operatora i sprzedaje przygotowane przez niego imprezy turystyczne

agent turystyczny

 

agent travel - osoba lub organizacja sprzedająca usługi podróżnicze, takie jak transport, zakwaterowanie i podróże zryczałtowane, na rzecz zleceniodawców, takich jak przewoźnicy, hotele i touroperatorzy, i otrzymująca za to prowizję; podstawowe zadanie agenta podróży jest takie jak każdego detalisty; polega na zapewnieniu zleceniodawcy dostępu do rynku, a klientowi miejsca, gdzie może nabyć usługi podróżnicze.

 

Allotment - okresowa lub stała rezerwacja większej ilości miejsc w obiekcie turystycznym z możliwością anulacji w określonym terminie bez poniesienia konsekwencji finansowych.

 

alternative tourism - forma wypoczynku związana z dużymi imprezami turystycznymi, nastawiona na obcowanie z kulturą, tradycją i obyczajami

 

american plan - plan amerykański, taryfa hotelowa z pełnym wyżywieniem.

 

animator czasu wolnego - organizator zajęć i rozrywek dla gości określonej imprezy turystycznej lub danego hotelu

 

anulacja rezerwacji - informacja o rezygnacji z zarezerwowanego pokoju.

 

ARR - Average Room Rate - jest to przychód ze sprzedaży pokoi w danym okresie podzielony przez liczbę sprzedanych pokojonocy w tym samym okresie. Jest to średnia cena pokoju bez śniadania.

 

B&B - bed and breakfast - termin używany przez biura podróży do określenia typu wyżywienia; oznacza, że poza noclegiem w ofercie (w cenie) znajduje się codzienne śniadanie.

 

Bagażowy- przenosi bagaże gości, przejmuje opiekę nad gościem po odejściu gościa od recepcji. Obsługa bagażowa obowiązkowa jest w hotelach pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych,

 

baggage room - przechowalnia bagażu 

baza gastronomiczna -w skład bazy gastronomicznej wchodzą: - restauracje, - bary, pijalnie, - zajazdy, - kawiarnie, - puby, itd.

 

baza noclegowa - jeden z podstawowych elementów zagospodarowania turystycznego, w skład którego wchodzą różnego rodzaju obiekty noclegowe i urządzenia towarzyszące, pozwalające turystom na przebywanie poza miejscem stałego zamieszkania w warunkach zbliżonych do ich stałych upodobań. Charakter i struktura bazy noclegowej w znacznym stopniu zależą od uwarunkowań przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych.

 

best available - najlepszy z dostępnych; zlecenie rezerwacji w celu uzyskania najlepszego pokoju dostępnego w danym hotelu na żądany okres.

 

Bloking - zamawianie, rezerwowanie usług turystycznych, np. biletów lotniczych, miejsc w hotelach, miejscówek itp.

 

booking fee - opłata rezerwacyjna, opłata manipulacyjna, bezzwrotny koszt za dokonanie rezerwacji.

 

Botel - hotel na wodzie, na statku rzecznym lub barce, który może być jednostką pływającą zaadaptowaną na cele hotelowe, lub też nawet luksusowym statkiem, zbudowanym specjalnie w tym celu.

 

Brunch- /br(eakfast)+(L)unch/? to połączenie śniadania i obiadu (brekfast+lunch). Zaczyna się zwykle ok. godziny 11.00. Może być przyjęciem bufetowym lub posiłkiem przy stole.

Budżet- określenie tanich usług hotelowych.

 

Bukować - inaczej rezerwować miejsce na podróż w określonym terminie. Szczególnie na podróż samolotem lub statkiem, ale także odnosi się do rezerwacji pokoju w hotelu. Często wcześniejsze zabukowanie przyczynia się do niższej ceny biletu czy noclegu.

 

Bungalow- rodzaj zakwaterowania w obiektach położonych wokół budynku głównego, na terenie hotelu. Bungalowy to zazwyczaj parterowe lub 1-, 2- piętrowe budynki, mogą posiadać aneks kuchenny, często każdy pokój posiada wejście bezpośrednio z dworu.

 

business tourism - turystyka biznesowa lub podróże służbowe

 

card of residence - karta pobytu gościa w hotelu.

 

Catering- dostarczanie, zaopatrywanie w żywność; dostawa artykułów żywnościowych dla podróżnych w środkach transportu; również catering biurowy, konferencyjny.

 

centralna rezerwacja - dział w sieci hotelowej zajmujący się realizacją rezerwacji dla wszystkich jej obiektów.

check-in - zameldowanie, rejestracja; W lotnictwie oznacza pierwszy punkt rozpoczęcia podróży - odprawę biletowo-bagażową, czyli miejsce nadawania bagażu, wydrukowania kart pokładowych oraz przydzielenie odpowiedniego miejsca w samolocie.

 

check-out - wymeldowanie; procedura odprawy przy wyjeździe

 

commission- prowizja - opłata wypłacana pośrednikowi jako wynagrodzenie za jego usługi

 

concierge - wielojęzyczny przedstawiciel hotelu, który wita i kieruje gości przy wejściu, opiekuje się bagażem, pocztą, załatwia wszelkie rezerwacje, aranżuje programy spędzania czasu wolnego oraz świadczy mnóstwo różnych usług organizacyjnych dla gości, ich biznesu i domu, dbając o drobiazgowe planowanie.

connection room - pokój przylegający

 

CRS - Computer Reservation System sieci informatyczne służące do rezerwacji produktów danego operatora i zarządzane przez tego operatora (agent, tour operator, hotel itp.)

 

Czarter - rodzaj umowy między hotelem a touroperatorem; zamówienie miejsc noclegowych z gwarantowanym ich wykorzystaniem (bez możliwości rezygnacji lub zwrotu).

 

day rate- stawka za korzystanie z pokoju w ciągu dnia

 

DBL double room - pokój dwuosobowy z jednym dużym łóżkiem

 

depozyt gwarancyjny- przedpłata części ceny za usługę.

depozyt zabezpieczający - pobierana opłata przez hotel od gości hotelowego na okres ich pobytu. Depozyt zabezpiecza hotel w razie jakichkolwiek zniszczeń, strat czy kradzieży. Depozyt powinien zostać zwrócony w całości jeżeli nie stwierdzono żadnych szkód przy wymeldowaniu z obiektu hotelowego.

 

Disabled People - osoby niepełnosprawne

 

doba hotelowa - określony godzinowo czas trwania umowy między turystą a hotelem, najczęściej trwa od godziny 14.00 do 10.00, 12.00 dnia następnego

 

dom wycieczkowy - obiekt położony na obszarze zabudowanym lub w pobliżu zabudowy, posiadający co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowany do samoobsługi klientów oraz świadczący minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Każdy dom wycieczkowy musi posiadać przynajmniej jedną placówkę gastronomiczną. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się trzy kategorie domów wycieczkowych: najwyższa - kat. I, najniższa - kat. III.

 

Dostawca - w terminologii hotelarskiej firma dostarczająca usługi i towary dla hoteli.

 

Dostawka- dodatkowe, z reguły rozkładane łóżko lub mniejsze łóżko.

 

double room - pokój dwuosobowy z jednym dużym łóżkiem

ekoturystyka - podróżowanie przyjazne środowisku, które odbywa się z zwykle na obszarach atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo.

Event- Wydarzenie; odnosi się do organizacji imprez integracyjnych, promocyjnych dla firm.

FB (full board) - termin oznacza, że w ofercie znajduje się pełne wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

 

formularz rejestracji - dokument o charakterze standardowym, w wersji elektronicznej wykorzystywany do rejestracji nowego użytkownika np. w systemach rezerwacyjnych online.

 

front Office - recepcja hotelu, najważniejszy węzeł informacyjno-operacyjny każdego hotelu. Poprzez recepcję następuje zakwaterowanie i wykwaterowanie grupy, tu zakupuje się dodatkowe usługi świadczone przez hotel, deponuje klucze, tu też znajduje się sejf depozytowy.

Gastronomia -nazwa, która wywodzi się od dwóch słów greckich gaster - żołądek i namos - prawo. Oznacza ona zarówno sztukę przygotowywania potraw i napojów (sztukę kulinarną), jak również ogół jadłodajni (lokali) mieszczących się na określonym obszarze.

 

Gastronomia hotelowa - skupia różne rodzaje zakładów: restauracje, kawiarnie, bary, bary aperitif, nocne kluby rozrywkowe;

gość hotelowy - każda osoba fizyczna korzystająca z usług danego hotelu lub innego zakładu

 

gwiazdki hotelowe - gwiazdki hotelowe są oznaczeniami informującymi o standardach danego obiektu. Ilość gwiazdek jest adekwatna do ilości usług świadczonych w hotelu oraz jakości jego sprzętu. Oznaczenia występują przy obiektach na całym świecie i mają pomóc klientom w wyborze hotelu. Jednakże żadna organizacja konsumencka nie podjęła się dotychczas ujednolicenia norm hotelowych i sprecyzowania jakie standardy odpowiadają ilości gwiazdek. Każde państwo indywidualnie ustala normy i określa odpowiadającą im liczbę gwiazdek. Dlatego też wybierając miejsce noclegu zagranicą, pamiętajmy, że polskie standardy mogą nie mieć przełożenia na zagraniczne.

HACCP -(Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) HACCP jest systemem, który identyfikuje, oszacowuje i kontroluje wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa żywności. Można go też najkrócej określić jako system zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Tradycyjny sposób badania produktów gotowych, polegający na wyrywkowym pobieraniu próbki z przypadkowej partii wyrobów gotowych, nie gwarantuje ich bezpieczeństwa, ponieważ prawdopodobieństwo wykrycia partii produktu, która może spowodować szkodę na zdrowiu konsumenta, wynosi zaledwie kilka procent.

 

HB (half board) - termin oznacza, że w ofercie znajdują się dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolacja

 

hol recepcyjny - pomieszczenie w hotelu znajdujące się tuż przy głównym wejściu hotelu, często połączone z recepcją

 

hotel - obiekt hotelarski zlokalizowany głównie w zabudowie miejskiej dysponujący co najmniej 10 pokojami, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczący szeroki zakres usług związanych z pobytem gości. Każdy hotel musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii hoteli: najwyższa - 5 gwiazdek, najniższa - 1 gwiazdka.

 

hotel tax - podatek płacony przez hotel (pośrednio przez klientów) narzucony przez rząd lub władze lokalne

hotel voucher - voucher hotelowy - dokument wydawany przez touroperatora dla klienta, klient po przybyciu na miejsce przeznaczenia przedstawia ten dokument jako świadectwo opłacenia noclegu. Na podstawie tego voucheru touroperator rozlicza się z hotelem.

Hotelarstwo - społecznie zorganizowana działalność, polegająca na udzielaniu gościny przyjezdnym w przeznaczonych do tego obiektach bazy noclegowej. Zaspokaja potrzebę wypoczynku, noclegu, wyżywienia, utrzymania higieny osobistej, ochrony zdrowia i mienia, łączności z otoczeniem oraz rozrywek kulturalnych. Hotelarstwo jest sferą usług niematerialnych, w wyniku działalności hotelarskiej nie powstają nowe wyroby. Jest podstawową branżą turystyki, jako gałęzi gospodarki narodowej.

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).

 

Housekeeping - dział hotelu zajmujący się utrzymaniem pokoi hotelowych w należytym porządku, odpowiedzialny za sprzątanie całego hotelu.

 

Infrastruktura turystyczna -są to wszelkiego rodzaju obiekty oraz urządzenia turystyczne, które mają na celu służenie przyjeżdżającym na dany obszar turystom - zaspokajaniu ich potrzeb związanych z bierną oraz aktywną turystyką.

Karta meldunkowa -Karta meldunkowa jest dowodem potwierdzającym fakt, że konkretny gość, w określonym terminie, mieszkał w hotelu. By był to dowód bezsporny, gość własnoręcznie powinien kartę wypełnić, a przynajmniej podpisać.

kategoryzacja

 

Kategoryzacja bazy noclegowej służy określeniu jakości usług turystycznych oferowanych przez poszczególne obiekty hotelarskie. W Polsce wymogi dotyczące wyposażenia, urządzeń i instalacji technicznej, zakresu świadczonych usług oraz kwalifikacji zatrudnionego personelu, określono w Ustawie o usługach turystycznych oraz w rozporządzeniach ministra gospodarki[3]. Ewidencją obiektów hotelarskich i przyznawaniem kategorii zajmuje się marszałek województwa. Nazwy obiektów hotelarskich (m.in. hotel, motel, pensjonat) podlegają ochronie prawnej i nie można ich stosować jeśli nie uzyska się odpowiedniej kategorii. Przepis ten bywa przez przedsiębiorców omijany poprzez stosowanie nazw zbliżonych, które mogą wprowadzać klienta w błąd (np. otel, hotelik - nazwy sugerujące, że dany obiekt jest hotelem). W przypadku obiektów hotelarskich, kategorię oznacza się gwiazdkami lub cyframi rzymskimi przy czym: hotele, motele i pensjonaty otrzymują od jednej do pięciu gwiazdek, kempingi otrzymują od jednej do czterech gwiazdek, domy wycieczkowe i schroniska młodzieżowe otrzymują kategorię oznaczoną cyfrą rzymską: I, II lub III.

 

king bed - królewski rozmiar łóżka 72 x 80 cali, zwykle w apartamentach hotelowych.

 

Kongres- regularnie powtarzane spotkanie (zjazd) dużej grupy osób (od kilkuset do kilku tysięcy), najczęściej w celu przedyskutowania konkretnego tematu. Kongres trwa zwykle kilka dni i w tym czasie odbywa się równolegle kilka sesji. Przerwa pomiędzy kolejnymi kongresami jest stała i ustalana z góry. Kongres może się odbywać raz na rok, co drugi rok lub w innych stałych odstępach czasu.

kwit bagażowy - potwierdzenie przyjęcia bagażu do przechowania. Kwit bagażowy powinien zawierać, co najmniej elementy wykazane na poniższym wzorze.

 

last minute - sprzedaż usług po obniżonych cenach z powodu bliskiego terminu rozpoczęcia dobry hotelowej.

 

lobby hotelowe - pomieszczenie w hotelu znajdujące się tuż przy głównym wejściu hotelu, często połączone z recepcją.

 

Lunch- to posiłek jedzony w środku dnia, odpowiadający naszemu obiadowi. Może mieć formę tak zwanego szwedzkiego stołu lub posiłku zamawianego u kelnera.

Motel- obiekt hotelarski zlokalizowany przy trasach komunikacji drogowej, który poza usługami hotelarskimi przystosowany jest również do świadczenia usług motoryzacyjnych i dysponuje parkingiem. Motel musi posiadać co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Każdy motel musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii moteli: najwyższa- 5 gwiazdek, najniższa - 1 gwiazdka.

 

maid in room - napis na wywieszce klamkowej oznaczający pokój w trakcie sprzątania.

Minibar- zestaw napojów chłodzących bezalkoholowych oraz napojów alkoholowych umieszczonych zazwyczaj w małej chłodziarce w pokoju hotelowym, dostępny dla zakwaterowanych gości hotelowych.

motel

 

NIE PRZESZKADZAĆ - wywieszka na zewnętrznej (od korytarza) klamce drzwi od pokoju hotelowego, wykładana przez gościa zajmującego pokój.

 

no show - nie pojawienie się gościa w hotelu nie poprzedzone anulowaniem rezerwacji. Wiąże się z poniesieniem przez Gościa ustalonych kosztów w zależności od rodzaju rezerwacji.

 

Nocleg- nocleg jest efektem skorzystania przez jedną osobę z usługi noclegowej podczas jednej doby hotelowej. Doba hotelowa jest najmniejszą ustawowo jednostką czasu (w Polsce), na jaki można wynająć pokój bądź miejsce noclegowe. Trwa zazwyczaj krócej niż 24 godziny.

 

non-refundable - (stawka bezzwrotna) ta stawka nie podlega zwrotowi i nie można jej zmienić lub anulować w przypadku decyzji o zmianie lub anulowaniu tej rezerwacji płatność nie zostanie zwrócona.

 


Date: 2016-01-05; view: 3326


<== previous page | next page ==>
Norma Prawa Administracyjnego | Elementy struktury organizacji
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.012 sec.)