Chciałbym pokrótce przedstawić motywy naszych spotkań radiowych, które odbywać się będą przez cały Wielki Post.
- Przede wszystkim pragnę skorzystać z możliwości bezpośredniego kontaktu z ochrzczonymi w naszej diecezji. Jest to bowiem chwila, w której głębiej doświadczam faktu bycia biskupem.
- Po drugie, przez ostatnie dwa lata staraliśmy się wniknąć w rzeczywistość międzyludzkiej komunikacji; problemom środków masowego przekazu poświęcone były dwa listy pasterskie: "Effata, otwórz się" oraz "Rąbek szaty". Dobrze się więc stało, że możemy się spotkać za pośrednictwem radia.
- Wreszcie, uważam, że pożyteczne będzie nie tylko moje spotkanie z wami, ale również wasze wzajemne spotkanie. Stąd zrodziła się myśl o zorganizowaniu "grup słuchania", które sprzyjałyby dialogowi i wspólnej modlitwie. Niech Pan obficie obdarzy radością, pokojem i pogodą wszystkich, którzy zgromadzili się w odpowiedzi na moje zaproszenie.
Będziemy rozważać o sakramentach, aby uchwycić związki pomiędzy różnymi sposobami, w jakich Bóg udziela i objawia się nam. Udziela się nam w Stworzeniu, w Odkupieniu, w nauczaniu Kościoła, w łaskach, którymi obdarza każdego wiernego; udziela się także poprzez "rabek szaty", czyli za pomota środków społecznego przekazu, jeśli właściwie się z nich korzysta. A zatem, skoro Bóg udziela się nam nawet poprzez "rąbek szaty", tym bardziej udzieli się nam w osobie samego Jezusa, a zwłaszcza w Jego słowach i w Jego sakramentach.
Temat naszych spotkań został tak wybrany, abyśmy mieli okazję do rozważenia jednego z fundamentalnych sposobów udzielania się Boga, co pomoże, nam pojąć również te inne sposoby.
Metoda spotkań
Schemat spotkań jest bardzo prosty; tworzy go kilka etapów:
- poprzez wyciszenie, modlitwę i skupienie przygotowujemy się do słuchania,
- słuchamy Boga, który mówi do nas w tekstach Pisma Świętego,
- rozmawiamy z Nim,
- słuchamy słów biskupa,
- rozważamy jego objaśnienia,
- dzielimy się w wierze odpowiadając na niektóre pytania,
- wzywamy Ducha Świętego,
- na zakończenie odmawiamy Ojcze nasz.
W czwartym punkcie - słowa biskupa - wskażę wam w zwiazku z konkretnym pytaniem jeden lub kilka tekstów z Biblii, a następnie przedstawię szkic odpowiedzi w postaci kilku tez lub syntetycznych stwierdzeń; tym samym wskażę tematy do waszej refleksji i dialogu w wierze; zakończę wezwaniem do Ducha Świętego i modlitwa Ojcze nasz.
Pytanie: Czym jest dla mnie chrzest?
1. Zaczynamy od sakramentu chrztu, zachęcając każdego z was, aby zadał sobie pytanie: czym dla mnie jest chrzest?
Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że dla mnie - a także, jak sądzę, dla znacznej większości spośród was - nie jest on wspomnieniem osobistym, ponieważ otrzymaliśmy go wówczas, kiedy nie byliśmy jeszcze zdolni rozumieć ani chcieć. Nie jest wyraźnym wspomnieniem z naszego życia, które moglibyśmy zogniskować, lecz pozostaje osnuty mgłą najwcześniejszego dzieciństwa. Co najwyżej, jest jakimś wspomnieniem pośrednim, ponieważ powiedziano nam, że otrzymaliśmy chrzest, może pokazano nam chrzcielnicę, w której to się dokonało. Tak więc sakrament ten otrzymujemy za sprawą naszych rodziców, naszych chrzestnych, księdza, który nas ochrzcił.