Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism


Kosmetyki do twarzy

 

"Statystyczny" mężczyzna ma na ogół tłustą skórę, niekiedy z wypryskami, chociaż pewne partie twarzy i u niego mogą być suche i wrażliwe. Dlatego prawidłowe oczyszczanie jest dla niego podstawą pielęgnacji. Bez względu na porę roku. Najlepiej używać do tego celu żelu z mikrogranulkami, a następnie przecierać skórę tonikiem. Kremem nasz pan powinien smarować rano i wieczorem, zarówno twarz, jak i szyję. Może to być preparat nawilżająco-matujący do cery przetłuszczającej się, odżywczy lub chroniący przed zgubnym działaniem promieni słonecznych. Pod oczy warto zaaplikować lżejszy preparat przeciwzmarszczkowy, zmniejszający sińce i obrzęki (17). Raz, dwa razy w tygodniu przyda się wykonać peeling, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka i prawidłowo odżywić skórę. Nowoczesny facet wie, że nie tylko jego twarz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zimą na przesuszenie narażone są także ręce, zwłaszcza, że wielu panów nie uznaje rękawiczek, dopóki temperatura nie spada grubo poniżej zera. Krem do męskich rąk powinien przede wszystkim odżywiać skórę, ale bez skrępowania można sięgnąć po krem partnerki. Grunt, żeby był natłuszczający i regenerujący(19).


10.2. Kosmetyki do włosów

Podczas gdy dbałość o dłonie wciąż nie ma zbyt wielu zwolenników, zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pielęgnacji włosów. O nie mężczyzna troszczy się w sposób szczególny. Szampon for men powinien mieć nie tylko działanie oczyszczające, ale też przeciwłupieżowe, ponieważ większość panów ma skłonność do nadmiernego złuszczania naskórka. Poza szamponem warto stosować odżywkę, która sprawi, że z natury dosyć szorstkie męskie włosy staną się miękkie i błyszczące. Maseczka czy balsam jest konieczna jeszcze z innego powodu Panowie, jak wiadomo, przodują w stosowaniu różnego rodzaju preparatów modelujących. A te niestety wysuszają włosy. I chociaż na razie w drogeriach próżno byłoby szukać typowo męskich odżywek, to facet XXI wieku bez skrępowania sięga po te z pozoru zarezerwowane dla kobiet (20).


10.3. Preparaty przeciw wypadaniu włosów

 

Za postępującą utratę włosów najczęściej winę ponosi testosteron (dokładnie jego pochodne, dihydrotestosteron - DHT), który działa na mieszki włosowe i sprawia, że zamiast mocnych włosów zaczynają one produkować słabsze i cieńsze. Najpierw widać to w okolicach skroniowoczołowych, gdzie tworzą się zakola. Włosy mogą też przerzedzać się nad czołem i na szczycie głowy, natomiast na obwodzie ich liczba zmniejsza się nieznacznie. Najskuteczniejszym środkiem hamującym wypadanie włosów i pobudzającym ich odrost jest finasteryd, związek blokujący przemianę testosteronu w DHT. Kuracja wymaga cierpliwości i jest kosztowna (kilkaset złotych miesięcznie). Są także inne preparaty hamujące wypadanie włosów - toniki i fluidy do wcierania, które najlepiej jest stosować łącznie np. z szamponem poprawiającym ukrwienie skóry głowy. Pierwsze efekty można zaobserwować dopiero po 3-5 miesiącach(21)(22).
10.4. Dezodoranty

 

Dezodrant – pod pachy i do stóp - to absolutnie podstawowy kosmetyk. Dla osób pocących się dość intensywnie i tych, którym szczególnie zależy na zachowaniu świeżego wyglądu, najlepsze są antyperspiranty. To kosmetyki blokujące aktywność gruczołów potowych, czasem nawet na dłużej niż dobę(13)(23).

 

 

Ryc.5. Ranking kosmetyków używanych przez mężczyzn. Źródło- http://www.imas.pl/files/raporty/IMAS-kosmetyki2008.pdf

 

Ryc.6. Porównanie z wynikami badań z roku 1995 i 1998. Źródło - http://www.imas.pl/files/raporty/IMAS-kosmetyki2008.pdf

 

 

Rozdział 11. Marketing produktów kosmetycznych

Podczas gdy przez ostatnie dekady kobiety były głównym odbiorcą docelowym rynku kosmetycznego, kosmetyka mężczyzn była bardzo zaniedbywana. Może to wynikać z faktu, że dawniej dbanie o wygląd zewnętrzny było przypisywane głównie kobietom. Wiadomo jednak, że wygląd zewnętrzny wpływa na kontakty z innymi ludźmi. W ostatnich latach zmienia się podejście do pielęgnacji dla mężczyzn, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania ta część rynku ciągle się rozwija(21).

Pierwszą zauważalną i oczywistą cechą różniącą kosmetyki dla mężczyzn od tych kierowanych dla kobiet jest zapach. Pod tym względem największa różnica zauważana jest w produktach typowo nadających zapach ciału, np. dezodoranty, perfumy. Natomiast mniejsza w tych kosmetykach, w których zapach ma być delikatny albo znikomy, np. kremy pod oczy. Ważnym czynnikiem decydującym podczas zakupu o wyborze kosmetyku jest właśnie zapach. Ponad 1/3 mężczyzn przez zakupem danego produktu lubi sprawdzić jego zapach . Mężczyźni częściej wybierają kosmetyki do pielęgnacji twarzy bezzapachowe lub też o neutralnym zapachu. Natomiast omijają te, których zapach jest zbyt intensywny lub też może kojarzyć się z damskimi kosmetykami .

W domowych warunkach mężczyźni niezbyt chętnie korzystają z wieloetapowych procedur kosmetycznych . Dlatego dobrym wyjściem jest wprowadzanie kosmetyków typu 2w1, których użycie jest niezbędne, a które spełniałyby wielozadaniowe potrzeby skóry, a tym samym skracały czas procesu pielęgnacji . Np. środek myjący do twarzy z lekkim peelingiem ziarnistym, krem po goleniu z filtrem UV(24).

 

Wnioski

 

1. Budowa skóry męskiej jest odmienna aniżeli budowa skóry damskiej.

2. Głównymi sprawcami dymorfizmu płciowego są hormony.

3. Hyperandrogenizm powoduje trądzik, łysienie androgenowe oraz słabe gojenie ran.

4. Pielęgnacja skóry męskiej wymaga „uproszczeń” tj.kosmetyki typu „2w1”

5. Na golenie bez podrażnień wpływa, dobór kosmetyku, odpowiednie przygotowanie skóry jak i specyfika fizjologiczna skóry

 

Podsumowanie

 

Przez ostatnie dekady prowadzono badania nad kosmetykami głównie dla kobiet. Ostatnimi czasy wiele się zmieniło. Skóra męska i jej pielęgnacja jest przedmiotem wielu badań i zainteresowań.

Celem pracy było zebranie najistotniejszych wiadomości dotyczących skóry męskiej. Źródłami informacji były publikacje z książek oraz polskich magazynów dermatologicznych jak i zagranicznych

Na podstawie zebranego materiału nasuwa się spostrzeżenie, że skórze męskiej i jej pielęgnacji powinno się poświęcać więcej uwagi. O różnicach w biologii skóry kobiet i mężczyzn należy pamiętać także w kontekście niektórych dermatoz, takich jak np. trądzik pospolity i łysienie androgenowe. Podstawowym działaniem pielęgnacyjnym tężyzn jest golenie zarostu, należy pamiętać o minimalizowaniu efektów ubocznych tego zabiegu - odpowiednim przygotowaniu skóry i zarostu oraz kosmetykach przed, po i w trakcie kontaktu ostrza ze skórą. Należy edukować mężczyzn nie tylko co do pielęgnacji w celu zachowania estetycznego wyglądu skóry ale także w celu ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

W ostatnich latach można zaobserwować szybki rozwój rynku kosmetycznego, którego klientami są mężczyźni. Jest to ważna informacja dla producentów.

 

 

Bibliografia

 

1. Andrzej Kaszuba, Zygmunt Adamski. Dermatologia dla kosmetologów. Wrocław : Elsevier, 2011.

2. ChC Zouboulis, K Degitz. Androgen action on human skin- from basic research to clinical significance. Experimenatl Dermatology. 3, 2004.

3. K Cowley, K Vanoosthuyze. Insights into shaving and its impact on skin. British Association of Dermatologists . 166, 2012.

4. Draelos, ZD. Male skin and ingredients relevant to male skin care. British Association of Dermatologists. 166, 2012.

5. Głuszek, Ewa. Skóra mężczyzn też wymaga pielęgnacji. Biotechnologia. 2015.

6. Wierucka-Rybak, Magdalena. Wpływ androgenów na organizm i skórę kobiet. Polish Journal of Cosmetology . 16, 2013.

7. Krzyczkowska-Sendrakowska, Magdalena. Młodość i testosteron . Medycyna Estetyczna i Anti-Aging. 3, 2008.

8. Uchańska, Grażyna. Nowe spojrzenie na klasyfikację i funkcje gruczołów potowych skóry – choroby gruczołów potowych apokrynowych. Dermatologia Estetyczna . 5, 2001.

9. Bogusław Antoszewski, Anna M. Bażant , Marta Fijałkowska. Ocena wyników leczenia trądziku pospolitego wśród młodzieży. Polish Journal Of Cosmetology . 16, 2013.

10. Prandecka, Dorota. Gdy włosy nadmiernie wypadają . Dermatologia Estetyczna i Anti-Aging. 37, 2013.

11. Wojdyło, Małgorzata. Psychiczne i organiczne podłoże oraz skutki wypadania włosów . cz. I: Łysienie nieblizowaciejące. Dermatologia Estetyczna . 4, 2002.

12. Nostrzyk, Maria. Kosmetologia pielegnacyjna i lekarska. Warszawa : PZWL, 2013.

13. Krupa, Joanna. KOSMETYKI DLA MĘŻCZYZN - jakiej pielęgnacji potrzebuje mężczyzna. PORADNIK ZDROWIE. 2014.

14. Elsner, P. Overview and trends in male grooming. British Association of Dermatologists. 166, 2012.

15. Oblong, J. Comparison of the impact of environmental stress on male and female skin. British Association of Dermatologists. 16, 2012.

16. U Wierzchwa, D Doktor, E Szmaj , E Pierzchała. Farmakologiczne i kosmetyczne metody korekcji blizn przerosłych, keloidów i blizn atroficznych. Polish Journal of Cosmetology . 2011.

17. Carmen, Vincent. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe . Ekspert Anti-Aging. 31, 2011.

18. T Mika, W Kasprzak. Fizykoterapia. Warszawa : PZWL, 2006.

19. A. Degouy, N. Bizouard, J. Arnaud-Battandler, H. Zahouani, P. Humbert. Badania nad skutecznością, tolerancją i przyswajalnością produktu kosmetycznego zawierającego kompleks antyglikacyjny oraz witaminy, przeznaczonego do przeciwdziałania procesowi starzenia się –. Dermatologia Estetyczna . 4, 2001.

20. Grażyna Broniarczyk-Dyła, Magdalena Prusińska-Bratoś. Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łysienia plackowatego. Dermatologia Estetyczna . 1999.

21. Joanna Płocica, Barbara Tal-Figiel. Właściwości organoleptyczne wybranych kosmetyków, zawierających surowce roślinne z ziela nostrzyka i rozmarynu lekarskiego. Polish Journal Of Cosmetology. 11, 2009.

22. Marcia Ramos-e-Silva, Maria Cristina Ribeiro de Castro. Psychospołeczne skutki łysienia androgenowego męskiego. Dermatologia Estetyczna . 6, 2003.

23. Marcin Ambroziak, Bartomiej Kwiek. Leczenie nadmiernej potliwości. Dermatologia Estetyczna. 2, 2002.

24. Schlessinger, J. Skin care for men and its marketing. Dermatologic Therapy. 2007.

25. Draelos, ZD. Male skin and ingredients relevant to male skin care. British Association of Dermatologists. 2012.

 

Spis rycin

 

Ryc.1.

Ryc.2.

Ryc.3.


Date: 2016-01-05; view: 894


<== previous page | next page ==>
Zabiegi przeciwzmarszczkowe | Istoria unui galben
doclecture.net - lectures - 2014-2022 year. Copyright infringement or personal data (0.005 sec.)