Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism


Zabiegi przeciwzmarszczkowe

Androgeny

Wszystkie hormony płciowe są syntetyzowane pod wpływem ich prekursora, a mianowicie cholesterolu. Produkcja u mężczyzn ma miejsce w jądrach oraz w korze nadnerczy. W jądrach wytwarzane są testosteron, 5-alfa-dihydrotestosteron androsteron, natomiast w korze nadnerczy następuje synteza również testosteronu oraz DHEA. Za transport androgenów do skóry odpowiedzialny jest układ krwionośny. Dihydroksyepiantestosteron i dehydroepiandrosteronu to jeden z androgenów, który najczęściej występuje w obrębie mieszka włosowego. Jego stężenie wpływa na aktywność wydzielania sebum co za tym idzie powstanie łojotoku, a kolejno zmian trądzikowych. Androgeny mają również korzystny wpływ na gojenie ran. Ich działanie immunosupresyjne ograniczają proliferację limfocytów(5) (6).

 

Alfa reduktaza i testosteron

5-alfa – reduktaza jest enzymem, który przekształca słaby testosteron w -5 dihydrotestosteron (DHT),

o wiele silniejszy androgen. Wyróżnia się 2 typy tego enzymy. Izoenzym typu 1 przerażnie występuje w gruczołach łojowych i na owłosionej skórze głowy. Z tej informacji wynika, że ten izoenzym występuje w sferze aktywnej dla trądziku. Drugim rodzajem enzymu jest izoenzym 2, który znajduje się zasadniczo w skórze brody i tkance gruczołu krokowego(6)(7).

Skóra syntetyzuje spore ilości androgenów krążących we krwi. Aż do 50% ogólnej liczby testosteronu krążącego we krwi jest syntetyzowana przez skórę i inne organy obwodowe. Testosteron jest jednym z najważniejszych adrogenów, produkowany zarówno w jądrach jak i nadnerczach, jednak w nadnerczach w dużo mniejszych ilościach. Testosteron stymuluje wzrost włosów łonowych i pachowych. Dorosły mężczyzna ma w krwi 10 razy więcej testosteronu aniżeli dorosła kobieta(7).

 

DHT i receptory AR

 

DHT jest silniejszy nawet od testosteronu. Z jednej strony warunkuje wzrost włosów na brodzie, a z drugiej jest odpowiedzialny za wypadanie włosów. Produkowany podobnie jak testosteron w jądrach, nadnerczach, ale i w skórze, chociaż w niewielkiej ilości. DHT powstaje jako produkt przemiany testosteronu pod wpływem enzymu 5α-redukatazy. Tak jak testosteron - DHT oddziałuje przez androgenowy receptor jądrowy – AR(2).

Receptor AR należy do receptorów jądrowych. Aktywowany jest przez ligand steroidowy. Androgeny oddziałują przez receptory AR obecne między innymi w keratynocytach mieszka włosowego i naskórka, w sebocytach, komórkach gruczołów potowych, komórkach brodawki włosowej, fibroblastach skórnych, komórkach śródbłonka (7)(2).Efekty działania androgenów na skórę są zależne głównie od wiązania z receptorami AR. Brak funkcjonalnych receptorów AR w skórze zapobiega wpływowi androgenów na przydatki skóry. Testosteron i DHT mogą się łączyć z receptorem AR. DHT ma silniejsze powinowactwo do receptora AR w porównaniu z testosteronem (7).

Przypuszcza się, że androgeny poprzez działanie receptorów AR działają tłumiąco na gojenie się ran skórnych. AR odgrywa negatywną rolę w leczeniu ran skóry, natomiast przyśpiesza proces gojenia mięśni. Mężczyźni są w stanie szybciej niż kobiety zregenerować uszkodzoną tkankę mięśniową(6)(2).

 

 

 

Ryc.1. Synteza testosteronu. Źródło- https://en.wikipedia.org/wiki/5-alpha-reductase_deficiency

 

Rozdział 5. Trądzik, a androgeny

 

Zmiany trądzikowe zazwyczaj pojawiają się na skórze twarzy, pleców, dekoltu. Na trądzik cierpią głównie ludzie w wieku dojrzewania, jednak bardziej nasilony jest on u chłopców. Na początku na skórze skłonnej do łojotoku następuje przerost keratynocytów. Ujścia gruczołów łojowych zostają zaczopowane co sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej. Obecność bakterii sprawia, że pojawia się stan zapalny. Napływające cytokiny i inne mediatory reakcji zapalnej, uszkadzają też zdrowe tkanki znajdujące się w mieszku włosowym. Androgeny/receptory AR mogą bezpośrednio zapoczątkować trądzik poprzez nadmierną produkcję łoju, który z kolei zatyka ujście mieszka włosowego (2)(8)

Limfocyty i makrofagi aktywują syntezę keratynocytów przez co zaczopowanie mieszka włosowego jest jeszcze bardziej nasilone. Badania dowodzą, że bakteriami odpowiedzialnymi za trądzik są Proponibacterium acnes (9). Androgeny mają bardzo duże znaczenie w etiopatogenezie trądziku. To one potęgują widzialnie łoju. Ich nadmiar przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych. Wraz z wiekiem problem trądziku zanika, co wynika z obniżenia stężenia androgenów u starszych mężczyzn(2)(9).

 

 

Rozdział 6. Włosy, a androgeny

 

Mieszki włosowe i gruczoły łojowe stanowią komórki docelowe dla hormonów steroidowych, wydzielanych jak już wcześniej wspomniano w gonadach i nadnerczach. Androgeny mają silny wpływ na wzrost włosów. Oddziaływają na nie przez receptory AR znajdujące się w komórkach brodawek włosowych. Paradoksalnie androgeny sprzyjają zmniejszeniu i skróceniu włosów owłosionej skóry głowy w fazie anagenu, powodując tym samym łysienie (łysienie androgenowe). Schorzenie to dotyczy ok. 50% mężczyzn w wieku średnim i procent ten wzrasta do 90 - u mężczyzn w wieku 80 lat (10)(11).

 

 

Ryc.2. Łysienie androgenowe u mężczyzn. Źródło - http://babyhair.pl/artykuly/10-artykuly/26-wypadanie-wlosow-cz-2

Rozdział 7. Golenie

 

Zabieg, który jest wykonywany przez każdego mężczyznę bardzo często. Włosy na twarzy chłopaka pojawiają się w okresie dojrzewania płciowego. Golenie rozpoczynają w wielu 14-16 lat. Wyróżnia się różne sposoby golenia, są to głównie: golenie na mokro maszynką jednorazową, golenie golarką elektryczną, rzadko mężczyźni decydują się na depilację woskiem. Zabieg ten jest wykonywany ok 3-5 razy w ciągu tygodnia. Idealne golenie to takie, podczas którego usuwany włos jest jak najbliżej skóry z zachowaniem bezpieczeństwa przeciw podrażnieniu naskórka. Aby uzyskać taki efekt należy pielęgnować skórę na twarzy kosmetykami przed, po i podczas golenia(3).

7.1. Włos na brodzie

 

Wzrost włosów warunkuje obecność androgenów, głównie jest to DHT. Włosy poddane goleniu są nazwane włosami terminalnymi, są one najdłuższe i najgrubsze. Rosną one na twarzy, brwiach, pod pachami i w okolicach łonowych. Na brodzie znajduje się ok 6-2,5 tyś. włosów, rosnących w różnym kierunku. Zmiękczenie włosów podczas golenia jest bardzo ważne, gdyż włos zwilżony jest mniej sztywny, dlatego podczas golenia jest lepszy poślizg maszynki bez uczucia „ciągnięcia” włosów z mieszków włosowo-łojowych.

Włosy owłosionej skóry głowy różnią się od tych na brodzie. Główną i zasadniczą różnicą jest ich grubość. Na brodzie włos zbudowany jest z większej ilości warstw, a z tego wynika, że ma większą średnicę (3)(12).

 

7.2. Podrażnienie

 

Bardzo często występujące zjawisko. Praktycznie co drugi mężczyzna boryka się z problemem. Wynika on głównie ze złego przygotowania skóry do golenia, mianowicie chociaż o niewystarczającą ilość środka poślizgowego. Dany osobnik może mieć alergię na dany składnik kosmetyków do golenia, co wywoła reakcję alergiczną. Przyczyną podrażnienia jest również zbyt mocne dociskanie maszynki do skóry, a także zbyt szybkie ruchy maszynką, czy korzystanie ze starych, stępionych ostrzy. Nieumiejętność golenia również szkodzi, a oznacza golenie pod włos. Należy pamiętać, że osoba skłonna do podrażnień nie powinna wykonywać tego zabiegu codziennie, gdyż skóra nie ma czasu na regenerację i załagodzenie(3).

Przed goleniem

 

Przed wykonaniem zabiegu golenia należy odpowiednio przygotować nie tylko włos, ale i skórę. Głównym celem będzie zmniejszenie tarcia ostrzy, zmiękczenie włosa. Można umyć twarz żelem bądź zrobić delikatny peeling drobnoziarnisty bądź enzymatyczny. Bardzo ważne jest aby na skórze nie zalegały pozostałości korneocytów, sebum czy brudu, bo może to negatywnie wpływać na golenie. Następnie należy nałożyć środek zmiękczający w kremie, piance itp. Ważne, aby środki te zawierały substancję nie tylko zmiękczające, ale również łagodzące np. aloes Kosmetyki te powinny mieć w składzie składniki poślizgowe np. surfaktanty, polimery liniowe. Środek taki należy utrzymać na twarzy przed rozpoczęciem golenia około 3-4 minuty, by mógł zadziałać, wejść w reakcję z włosem(12)(13).

 

 

 

Ryc.3. Wpływ doboru metody przygotowania skóry do golenia na ilość włosów nie przebitych przez powierzchnię skóry szyi. Peeling jest wyraźnie najlepszą metodą przygotowywania skóry przed goleniem. Źródło - Cowley K, Vanoosthuyze K. Insights into shaving and its impact on skin. : British Association of Dermatologists 2012;

 

7.4. Przygotowanie włosa

 

Twardość i grubość włosa jest zbliżona do twardości i grubości miedzianego drucika. Udowodniono, ażeby ściąć taki drucik należy użyć takiej samej siły, żeby ściąć włos. Włosy golone na sucho są bardziej oporne. Keratyna włosów ma duże powinowactwo do wody. Włos staje się znacząco miększy i łatwiejszy do ścięcia gdy jest dobrze nawodniony. Tym samym siła potrzebna do ścięcia włosa obniża się wyraźnie wraz ze wzrostem nawilżenia Dlatego zmniejszenie siły potrzebnej do ścięcia włosa zapewnia zwiększenie komfortu golenia(4). Odpowiednio przygotowany włos powinien być wystarczająco nawilżony. Dlatego produkty do golenia zaprojektowane tak by zwiększyć komfort i zmniejszyć podrażnienia - muszą zawierać środki zmiękczające włos.

Po goleniu

 

Gdy skóra jest juz odpowiednio przygotowana i minie czas trzymania np. Pianki na twarzy można rozpocząć golenie. Wykonanie płynnych ruchów blisko skóry, z nowym ostrzem gwarantuje oczekiwany efekt i rezultaty zabiegu. Należy jednak pamiętać, że usunięcie włosów to nie koniec zabiegu. Zaraz po, zaleca się zastosowanie stricte kosmetyków po goleniu. Zawierają one nawilżające humektanty, substancje chłodzące np. Mentol, emolienty odbudowujące barierę hydro-lipidową, na którą golenie ma wpływ negatywny. Kosmetyki po goleniu na mężczyzn muszą być lekkie i co najważniejsze szybko wchłanialne, gdyż jest to cecha kosmetyku bardzo ceniona i pożądana przez mężczyzn. Lepiej, gdy kosmetyk nie jest perfumowany. Może wydaje się wtedy być mniej przyjemny, jednak jest bezpieczniejszy, gdyż kompozycje zapachowe często wywołują uczulenia, a na podrażnionej skórze po goleniu wydaje się to być jeszcze bardziej prawdopodobne(13).

 

 

7.6. Golenie, a zapalenie mieszków włosowych

Nieco trudniejszym do zlikwidowania problemem, bezpośrednio wiążącym się z goleniem, jest zapalenie mieszków włosowych, które wywołują bakterie gram-ujemne lub gronkowce. Zmiany występują najczęściej na policzkach i szyi. Jeżeli są powierzchniowe, pojawiają się drobne pęcherzyki. Przy zapaleniu całego mieszka włosowego występują krostki podchodzące ropą. Trudno się wtedy starannie ogolić. Zanieczyszczone brudnymi palcami krostki mogą się zmienić nawet w czyraki. Dlatego nie wyciskaj ich. Ogranicz się do częstego przemywania płynem odkażającym. Na kilka dni należy przerwać golenie, dać skórze odpocząć. Zapalenie mieszków włosowych nie pozostawia blizn. Jeżeli gojenie się przedłuża, należy zasięgnąć porady dermatologa. Być może przepisze antybiotyk. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych jest poważniejszym schorzeniem. Ropne krosty tworzą duże plamy, które twardnieją i nawet po leczeniu pozostawiają brzydkie, głębokie blizny na policzkach i brodzie. Mężczyźni, którzy na nie cierpią, nie powinni golić się elektryczną golarką, ale maszynką z jednorazowym ostrzem, a po goleniu starannie zdezynfekować twarz. Leczenie dermatologiczne polega na przyjmowaniu antybiotyku.

 

 

Rozdział 8. Atrakcyjność twarzy

Atrakcyjność twarzy jest bardzo ważna i jest zależna od wielu aspektów. Przeprowadzono badania, że istnieje rząd wielokrotnie mierzalnych własności twarzy, które wpływają na to. Wysoką stabilność rozwojową oznaczają przeciętność proporcji i symetria twarzy. U kobiet sprawność reprodukcyjną oznaczają wysoki stosunek poziomu estrogenu do testosteronu. Kobiece preferencje co do zarostu twarzy u mężczyzn są niejednolite wówczas kiedy męska płeć wolą mieć brak owłosienia twarzy kobiet. Czysta (tak zwana – skóra bez przebarwień, brodawek, krost, opuchlin, bruzdowania) skora jest rzadka u obu płci. Poza tym mężczyźni wolą widzieć skórę swojej kobiety jasną i gładką bez żadnych niedogodności. Korzystny wpływ na atrakcyjność twarzy ma mimiką. Wielkie znaczeni ma to z jaką mimiką odbieramy bodźce z naszego otoczenia się (np. uśmiech, złość, radość). W stanie palenia papierosów można mieć efekt „zmarszczki palacza” wokół jamy ustnej, w przypadku częstego stanu złości mamy do czynienia z zmarszczkami między oczami. Wielokrotnie silniej mężczyźni preferują kobiety z młodo wyglądającą twarzą w tym płeć męska ma rozpoznanie wartościowe partnerów. Atrakcyjność twarzy jest jednym z wskaźników jakości życia biologicznego, fizycznego i moralnego jej nosiciela.

8.1. Czynników zewnętrzne, a skóra

 

Ze względu na to, że mężczyźni częściej wykonują prace związane z przebywaniem na zewnątrz, ich skóra jest bardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych takich jak: ciepło, mrozy, wilgoć, pyły i ekspozycja na UV.

Wiadomo, że długotrwałe działanie światłem słonecznym prowadzi do fotostarzenia skóry. Jeszcze ważniejszym skutkiem naświetleń jest nowotworzenie. Skóra mężczyzn jest bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne, a jej reakcja na UV jest silniejsza. Dzieje się tak zarówno przy krótkich, intensywnych, jak i przedłużających się, chronicznych ekspozycjach. Skóra mężczyzn ma o 16% niższy próg MED (minimal erythema dose) w porównaniu ze skórą kobiet. Promieniowanie UV działa silniej immunosupresyjnie u mężczyzn niż u kobiet(14). Duża liczba badań pokazuje, że mężczyźni o wiele rzadziej od kobiet używają filtrów UV, a także o wiele częściej ulegają poparzeniom słonecznym . Także zainteresowanie samobadaniem pod kontem nowotworów skóry jest o wiele mniejsze niż u kobiet (15)

Rak kolczystokomórkowy i rak podstawnokomórkowy skóry obserwowane są częściej u mężczyzn niż u kobiet, niezależnie od lokalizacji geograficznej. Wynikać to może z fizjologicznie większej wrażliwości na promieniowanie UV oraz ze zmniejszonej częstotliwości stosowania kremów z filtrami przez mężczyzn.

Wynika stąd potrzeba zwiększania świadomości mężczyzn na temat tego, jakie ryzyko niesie ze sobą nadmierne opalanie i jak ważne jest stosowanie fotoprotekcji oraz edukowanie w zakresie prawidłowego doboru kosmetyków ochronnych i ich właściwej aplikacji i częstotliwości stosowania (14)(15).

 

Rozdział 9. Zabiegi kosmetyczne dla mężczyzn

 

Skóra mężczyzn jest o 25% grubsza od kobiet, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przeważnie jest tłusta, lub mieszania, ponieważ hormony płciowe tj. androgeny wpływają na wzrost aktywności gruczołów łojowych. U panów częściej występuje trądzik, stąd to oni mają częściej problem z bliznami atroficznymi. Z drugiej strony androgeny stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, stąd oznaki starzenia pojawiają się później niż u kobiet. Jednak są, pojawiają się pierwsze kurze łapki wokół oczu, i poziome linie na czole i pionowe bruzdy tuż przy brwiach(12).

9.1. Leczenie blizn potrądzikowe

Rozwinięta medycyna estetyczna pozwala na częściowe usunięcie, znaczne złagodzenie zmian potrądzikowych. Najbardziej powszechny ostatnimi czasy jest laser frakcyjny, który wykorzystuje metodę frakcjonowanej termolizy. Skóra zmieniona chorobowo pod wpływem lasera jest pobudzona do intensywnej regeneracji przez co ulega wygładzeniu, uelastycznieniu. Działanie lasera jest punktowe. Wykonuje się tysiąc mikroukłuć na obszarze centymetra kwadratowego. Przez mikroukłucia w głąb skóry dostaje się wiązka światła laserowego. Zabieg jest bardzo bezpieczny i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Efekty widoczne są już po 2-3 tygodniach. Zazwyczaj należy wykonać od 4-6 zabiegów w miesięcznych odstępach, aby uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny(16).

Zabiegi przeciwzmarszczkowe

Pierwszymi zmarszczkami, z którymi walczy mężczyzna, są zmarszczki mimiczne, np. kurze łapki, lwia zmarszczka na czole, czy zmarszczki palacza. Leczenie tych zmian kremami jest trudne, ponieważ ciągły ruch w tym miejscu odnawia na bieżąco zmarszczki. Dobrym i trwałym rozwiązaniem jest zastosowanie toksyny botulinowej. To preparat, który czasowo blokuje przewodnictwo impulsów nerwowych. Mechanizm tez prowadzi do rozluźnienia mięśni i wyprostowania zmarszczek już powstałych. Aplikowanie jest za pomocą iniekcji. Miroukłucia igłą są delikatne i prawie niewyczuwalne. Efekt jest widoczny po ok 7 dniach od zabiegu

i utrzymuje się do 4-6 miesięcy. Dobrze wykonany zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową zapewnia naturalny efekty wygładzenia, bez efektu maski(17).

Lifting

Na głębsze zmarszczki i ogólne zwiotczenie skóry należy sięgnąć po bardziej inwazyjne metody. Thermage to zabieg niechirurgiczny, nie wymagający gojenia. Zabieg polega na przesyłaniu fal radiowych

w głębokie warstwy skóry. Pod wpływem oddziaływania fal, włókna kolagenowe zostają naciągnięte, a fibroblasty są stymulowane do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg trwa od 30-90 minut. Pacjent przed zabiegiem zażywa lek przeciwbólowy. Efekt wygładzenia widać po ok. miesiącu po zabiegu. Zazwyczaj wystarcza 1 zabieg dla uzyskania porządnego efektu (1)(18).

 

9.4. Masaż

Ważnym elementem uzupełniającym kompleksowe dbanie o potrzeby mężczyzn jest masaż – bardzo wskazany przy usuwaniu skutków przepracowania, nadmiernego stresu oraz bezsenności i zmęczenia. Taki zabieg bardzo korzystnie wpływa na krążenie, pobudza, rewitalizuje skórę i sprawia, że staje się ona bardziej jędrna. W naszej ofercie dla mężczyzn panowie znajdą propozycję masażu z użyciem preparatów na bazie peptydów kwasu hialuronowego. Masaż ma więc wielkie znaczenie przy budowaniu ogólnej kondycji organizmu oraz pracy nad poprawieniem stanu skóry ciała.

 

 

Rozdział 10. Klasyfikacja kosmetyków


Date: 2016-01-05; view: 2738


<== previous page | next page ==>
Program, providing the computer, computer networks, and other devices are called-system programs | Kosmetyki do twarzy
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.011 sec.)