![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
Przykłady: Jutro kupimy telewizor.Wieczorem przeczytam ten artykuł. Októrej wrócicie? przeczytać
zapłacić
powtórzyć
zacząć
Ćwiczenie 1. Podane bezokoliczniki proszę zamienić na czas przyszły prosty. Przykład: Czy (ty - powiedzieć) powiesz im prawdę?
1. (ja - napisać) ........................................... do ciebie, jak już będę w Londynie. 2. Janek ci dokładnie (opowiedzieć) ............................................................., co się zdarzyło. 3. Moi rodzice (wyjechać) .................................................................. jutro o piątej rano. 4. (wy - pójść) ..................................................................... z nami na wystawę? 5. Teresa na pewno się (spóźnić) ............................................. 6. O tej porze nie (ty - spotkać) .......................................................... ich w bibliotece. 7. Jutro (my - poznać) ............................................. naszego sąsiada. 8. (ja - wypić) ..................................................................................... syrop po śniadaniu. 9. Moje koleżanki (przetłumaczyć) ................................................ nam tę instrukcję na polski. 10. Jerzy chyba (dostać) ................................................................... nagrodę od prezydenta miasta.
Ćwiczenie 2. Proszę zastąpić podane bezokoliczniki formami czasu przyszłego prostego. Przykład: Wszystko (pójść) pójdzie lepiej, jeśli zrobi się to razem.
Ula (dać) ...................... mi trochę swoich kwiatków, a ja jej (dać) .................. trochę moich i na pewno (my — znaleźć) .............................. czas na tę cudowną maseczkę, która (zrobić) ......................... z nas nastolatki. Ula chętnie się nią ze mną (podzielić) .......................................... Najpierw (my - zrobić) .......................... szybko porządek u Uli, a potem u mnie. Potem (my - przesadzić) . ................................. roślinki, potem (my - ugotować) ............................ sobie coś zdrowego, potem (my - wziąć) .................. prysznic, (my - spotkać) ............................ się, (my - nałożyć) ...................... maseczkę i (my - urządzić) ................................................... sobie damski wspaniały wieczór.
Dobra wróżka - Marku, ty nigdy już nie będziesz decydować o własnym losie! - A kto będzie to robić? -Ja! Dlatego będziesz musiał dużo pracować i mało odpoczywać. Dlatego nie będziesz mieć satysfakcji z tego, co będziesz robić. W tym czasie twoi koledzy będą szybko awansować. Będą jeździli dobrymi samochodami i żenili się z pięknymi kobietami. Oni będą bogaci i szczęśliwi. Ty nie! - A czy przynajmniej nie będę mieć kłopotów finansowych? - Będziesz, będziesz! Całe życie będziesz siedzieć w kieszeni u innych. Będziesz brać kredyty i pożyczki, które potem latami będziesz spłacać. - To niesprawiedliwe! Będę z tobą walczył! - I będziesz przegrywał! Będzie cię prześladował pech. Nigdzie nie będziesz mógł zdążyć. Ani niczego zrealizować. - Czy nic dobrego nie będzie mnie spotykać? - Będziesz mieć piękne marzenia. Będziesz śnić o sukcesach, zaszczytach i popularności. Będziesz pragnąć władzy i bogactwa. I niczego nie będziesz mógł urzeczywistnić. Ja osobiście będę pilnowała tego wszystkiego. I tylko ty jeden nigdy nie będziesz mógł powiedzieć o mnie, że jestem dobrą wróżką. A wiesz dlaczego? Bo ja cię, Marku, po prostu nie lubię!!!
Czas przyszły złożony tworzenie a. czasownik posiłkowy byćodmieniany w czasie przyszłym (będę, będziesz,...)+ bezokolicznik czasownika niedokonanego (np. czytać, pisać,...) b. czasownik posiłkowy byćodmieniany w czasie przyszłym (będę, będziesz,...)+ czasownik właściwy, użyty w czasie przeszłym, w 3. osobieliczby pojedynczej i mnogiej (np. pisał, czytała, pisali, czytały,...) Odmiana
Date: 2015-12-11; view: 1210
|