Ćwiczenie 1. W miejsce kropek wstaw odpowiednią formę dopełniacza zaimków podanych w nawiasie.
Marek wczoraj miał imieniny. U (on) ......... jest zawsze dużo (nasi) ........ wspólnych kolegów. Oprócz (oni) ......... byli także rodzice Marka, bo bez (oni) ......... nie mogłyby się odbyć żadne (on) ......... imieniny. W prezencie od (oni) ......... . Marek dostał „Historię sztuki", a ode (ja) .......... „Słownik poprawnej polszczyzny". Była także dziewczyna Marka. Od (ona) .......... dostał piękny krawat, a do (ten) .......... krawatu Janusz podarował mu srebrną spinkę. Adam z Karolem wręczyli mu dużą paczkę i każdy był ciekawy, co w niej jest, bo (oni) .......... prezent jest zawsze bardzo dowcipny. I tym razem nikt nie był zawiedziony, bo w paczce była mała kotka. Wszystkim podobał się (ona) .......... śmieszny pyszczek, tym bardziej że kotka tuliła się do (każdy) .........., kto wziął ją na ręce, ale zastanawialiśmy się, kto będzie się nią opiekował? Marek nie miał dotąd (żadne) .......... zwierzęcia i chyba nie zdaje sobie sprawy z (to) .........., ile trzeba koło (ono) .......... chodzić!
Ćwiczenie 2. W miejsce kropek wstaw odpowiednie formy zaimków podanych w nawiasie.
Na wiosnę wszyscy koledzy z mojej grupy są jacyś inni. Adam spotkał (swoja)..........Zosię. Widywał (ona)..........już wcześniej, ale dopiero ostatnio zwrócił na (ona)..........specjalną uwagę. Ciągle (ona)..........gdzieś zaprasza i praktycznie wcale się ze sobą nie rozstają. Agata zakochała się w Zbyszku, koledze z naszej grupy. Nie wiem, dlaczego dopiero teraz „wpadł jej w oko", bo znała (on)..........od dwóch lat. Marysia także zwróciła uwagę na (on).........., chociaż przedtem (on)..........specjalnie nie lubiła. Roman z Markiem polubili Ewę i Martę. Często na (one)..........patrzą i chcieliby (one)..........zaprosić na dyskotekę, ale mają chyba konkurentów w Edku i Jasiu. One chyba bardziej (oni)..........lubią niż Romana i Marka. Każdy kogoś lubi, tylko (ja)..........nikt nie lubi!
Biernik
Niektóre czasowniki,po których występuje biernik:
znać
Znasztego chłopca?
zwiedzić
Zwiedziliśmyinteresującą wystawę. ,
odwiedzić
Odwiedziłemwczoraj twoich rodziców.
kochać
Ona naprawdę kochataniec.
kupić
Kupiłmi piękne kwiaty.
zbierać
Mój ojciec zbierastare monety.
pić
Pijętylko ciemne piwo.
mieć
Gdzie maszpieniądze?
pisać
Pan Jan piszezawsze długie listy.
jeść
Zjedliśmywszystkie cukierki.
lubić
Bardzo lubimyowoce morza.
dostać
Chciałbym dostaćnowy rower.
(na)rysować
Proszę narysowaćswój pokój.
sprzedać
Sprzedamnową lodówkę.
brać
Babcia musi braćantybiotyki.
budować
Jadzia budujewieżę z klocków.
widzieć
Widzętam włoską restaurację.
czytać
Czytamciekawą powieść Iksińskiego.
otworzyć
Czy możesz mi otworzyćpuszkę kukurydzy?
zamknąć
Zamknijnasze walizki!
prosić
Proszęo ciszę! Proszę(o) kawę!
robić
Pani Julia robipyszną zupę pomidorową.
Niektóre przyimki,po których występuje biernik:
przez
Rozmawiałam z nim przeztelefon.
Czytałem wczoraj przezcałą noc.
na
Profesor pojechał do Wrocławia nakonferencję.
Gdzie jedziesz nawakacje?
nad
Najpierw jadę z rodzicami nadmorze, a potem z kolegami nadjezioro.
pod
Piłka wpadła podsamochód.
po
Idę po gazetę, a ty? Po papierosy.
w / we
Ciocia przejedzie we środę.
W sobotę idziemy do Oli na imieniny.
Zbyszek jedzie jutro w góry.
za
Za godzinę zacznie się film.
o
Martwię się o wujka — ostatnio ciągle choruje.
Funkcje biernika w zdaniu:
Biernik po czasownikach tranzytywnych pełni funkcję dopełnienia bliższego, np. Codziennie rano karmię psa i kota. Czekam na ważny telefon.
Ćwiczenie 1. Proszę wypełnić zmieniając słowa i połączenia słów w nawiasach na biernik:
- Owszem, ale (czysta) ..................................... i mocno (ochłodzona) ..........................., a ty?
- Tak sobie, ale bardzo mi smakuje (ciemne piwo) .................................................... . A jakie lubisz desery?
- Najbardziej lubię (lody bakaliowe) ................................................. i(kremówki) .................. . A ty?
- Ja uwielbiam (pączki) ................................. i (gorzka czekolada) ..........................................
Ćwiczenie 2.Proszę wypełnić zmieniając słowa i połączenia słów w nawiasach na biernik:
Wczoraj zwiedziliśmy dużo zabytków: (gotycka katedra, barokowy kościół, renesansowy zamek, muzeum etnograficzne i biblioteka uniwersytecka) .........................................................................……………………………………………………. . Potem usiedliśmy w parku i pisaliśmy (widokówki i listy) ................................................................... Piliśmy (pepsi-cola) .............................................., Janek palił (fajka) ........................................................, Justyna (papierosy) ................................, a Edward żuł (guma) ............................................ . Rozmawialiśmy o naszych rodzicach i okazało się, że ojciec Edwarda, podobnie jak mój, zbiera (polskie znaczki) .........................................................., ojciec Justyny kolekcjonuje (stare fotografie) .................................., mama Janka bardzo lubi (opera) ..................................., mama Edwarda kocha (balet) ................................., a moja i Justyny uwielbiają (muzyka współczesna) ............................................................ . Kiedy odpoczęliśmy, poszliśmy na zakupy. Kupiłam sobie (piękna spódnica) .................................................., (biały sweter) ............................................... i (skórzany pasek) ......................................................., a mojej siostrze (srebrna broszka) .......................................................... i (najnowsza płyta) ............................ zespołu QQ. Nagle zobaczyliśmy (znany reżyser) ................................................... i zrobiliśmy sobie z nim (zdjęcia) ........................................ . Poprosiliśmy go też o (autograf) ..................................................... . Zrobiło się późno, więc postanowiliśmy wrócić do hotelu i tam zjeść (obfita kolacja) ................................. .
Ćwiczenie 3. Proszę przetłumaczyć na swój język.
1. W poniedziałekbędziemy zwiedzać miasto,a we wtorekpójdziemy na zakupy.
2. Halina zawsze je kolacjęo 800, potem ogląda telewizjędo 2200 albo czyta książki.
3. Proszę przejść przez Rynek,a potem skręcić w pierwszą ulicęw lewo.
4. Chyba znam twojego brata -on ma dużego czarnego psa,prawda?
5. Biorę tabletkina apetyt,bo przez ostatni miesiącschudłam 3 kg.
6. Lubię inteligentnychi taktownych ludzi.
7. Ygrekowie mają piękny nowy samochódi chcieliby wynająć lub kupić garaż.
8. Eliza kocha swojego mężai nawet lubi swoją teściową.