Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism


Zabytki we Wrocławiu

 

Rynek

Przepiękny Rynek to centralny plac Wrocławia, tętniący życiem, pamiętający XIII wiek. Kosmopolityczny charakter temu miejscu nadają liczne kafejki, puby, a nawet kasyno i kabaret, odwiedzane przez turystów z całego świata. Pod koniec lat 90‐tych XX wieku cała Starówka wrocławska została pięknie odnowiona i obecnie prezentuje się naprawdę wspaniale, nie ustępując tej krakowskiej, poznańskiej czy warszawskiej.

 

Pośrodku Rynku stoi Ratusz ‐ jeden z najpiękniejszych zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej w Europie Środkowej ‐ symbol Wrocławia. W jego zabytkowych wnętrzach znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

 

Przy pierzei zachodniej, wszerz placu rozciąga się efektowna fontanna zbudowana ze szklanychpłyt, rozpoznawalna chyba przez wszystkich Polaków. Powstała ona z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta ‐ Bogdana Zdrojewskiego i choć nie była mile widziana przez historyków, ostała do dziś i stanowi atrakcję turystyczną, szczególnie w gorące letnie dni. Przy fontannie i nie tylko ustawiają się na wrocławskim Rynku konne dorożki, które czekają na turystów, którzy chcą w ten ciekawy sposób zwiedzić wrocławską Starówkę.Na Rynku interesujące są również kamieniczki, w jednej z nich ‐ "Pod Złotym Słońcem" mieści

się niespotykane Muzeum Sztuki Medalierskiej z medalami, orderami.

 

Muzeum Miejskie

 

Muzeum Miejskie Wrocławia gromadzi wszelkie dobra kultury związane z dziejami Wrocławia oraz Śląska. Wśród eksponatów odnajdziemy m.in. wyroby złotnicze, malarstwo, historyczne dokumenty dotyczące Wrocławia i okolic, zabytki archeologiczne sięgające starszej epoki kamienia czyli 500 tys. lat temu, poprzez wszystkie epoki aż po czasy nowożytne ‐ XIX wiek. Ponadto Muzeum we Wrocławiu prezentuje broń palną oraz rozmaite pamiątki martyrologiczne. Placówka organizuje też lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Muzeum posiada wiele oddziałów, które specjalizuja się w wybranej tematyce.

Ostrów Tumski

 

Ostrów Tumski i Katedra to serce Wrocławia, najstarsza zamieszkana część miasta. W czasach pogańskich żyli tu Ślężanie, później rezydowali Piastowie, a od XI wieku czyli od założenia biskupstwa w 1000 roku, Ostrów stał się ośrodkiem władzy kościelnej. Dziś jest to wspanialy zespół architektury sakralnej na skalę europejską.Perłą Ostrowa Tumskiego jest oczywiście gotycka katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, otwarta od rana do wieczora, a po zmroku fantastycznie podświetlona. Najstarsza część budowli to prezbiterium, zbudowane w połowie XIII wieku, natomiast barokowa kaplica Św. Elżbiety uchodzi za najwspanialszą w Polsce. Ponadto na Ostrowie znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, Ogród Botaniczny oraz niesamowite Muzeum Przyrodnicze, a z zabytków sakralnych kościół Św. Marcina i kolegiata Św. Krzyża.

Panorama Racławicka

 

Panorama Racławicka we Wrocławiu przyciąga rzesze turystów z całego kraju i nie tylko. Wewnątrz charakterystycznego, okrągłego budynku znajduje się panorama przedstawiająca epizody z bitwy pod Racławicami. Obraz ten ma imponujące wymiary ‐ 115 x 15 m, a autorami są Wojciech Kossak i Jan Styka, którzy namalowali go z okazji 100‐nej rocznicy bitwy. Początkowo panorama wystawiona była we Lwowie, ale w 1944 roku przekazano ją Polsce, a od 1985 roku można ją oglądać publicznie.

 

Gdańsk

 

Gdańsk to historyczny, tysiącletni ośrodek hanzeatycki, będący stolicą Pomorza Wschodniego, położony w województwie pomorskim, nad Zatoką Gdańską. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Gdańsk urzeka przepiękną, zachwycającą architekturą i niecodzienną atmosferą. Od zawsze budził podziw i zachwyt gości głównie ze względu na jego bogactwo. Dlatego Gdańsk licznie i chętnie odwiedzany jest przez turystów z całej Europy, a ułatwiają to dogodne połączenia powietrzne, lądowe i morskie nawet z najodleglejszymi zakątkami globu. Dawniej przybywali tu przedstawiciele różnorodnych narodowości, a wielu z nich osiadało tu na stałe. Wśród nich byli wybitni architekci, kórych ślady działalności możemy podziwiać do dziś na gdańskich uliczkach. Nie sposób opisać piękna tego miejsca, trzeba tu po prostu przyjechać i zobaczyć je na własne oczy. Gdańsk to zdecydowanie jedno z moich ulubionych polskich miast.

 


Date: 2015-12-11; view: 448


<== previous page | next page ==>
Zabytki w Warszawie | Zabytki w Gdańsku
doclecture.net - lectures - 2014-2018 year. Copyright infringement or personal data (0.002 sec.)