Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism


Zabytki w Warszawie

Miasta Polski jako główne walory turystyczne

Kraków

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski, historyczna stolica Polski.

Miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców.

Kraków to niewątpliwie jedno z najciekawszych miast Polski i Europy. Swoją wyjątkowość zawdzięcza wspaniałej architekturze, pochodzącej jeszcze z czasów, kiedy Kraków był stolicą kraju, a Wawel siedzibą królow. Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to nakosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadzej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca. Dlatego każdy turysta wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego, coś pięknego. Kraków to przede wszystkim miasto młodych ludzi i to właśnie oni tworzą tutaj ten niecodzienny klimat, ponadto jest to centrum kultury i rozrywki. Działa tu dużo teatrów, muzeów, galerii, odbywają się liczne festiwale. Jednak Kraków to nie tylko zabytki i muzea, ale przede wszystkim miasto tętniące życiem, z licznymi pubami, klubami i restauracjami, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Ale chociaż młody duch wznosi się nad Krakowem, historia i wielowiekowa przeszłość przenika do głębi niemal w każdym miejscu w tym mieście będącym jednym z najstarszych ośrodków w Polsce. To tutaj chadzali królowie, tutaj kwitła kultura i wzrastali artyści.

Ydowski Kazimierz

 

Będąc w Krakowie nie można też pominąć Kazimierza ‐ historycznej dzielnicy żydowskiej, która znana jest na całym świecie. Dobrze zachowane synagogi ﴾m.in Synagoga Stara i Synagoga Tempel﴿ oraz Muzeum przenoszą turystów w świat judaizmu. To sceneria wielu filmów. Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród innych rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom.

Zabytki w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu

 

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie to historyczna siedziba polskich władców, od XI wieku po XVII stulecie, kiedy to Zygmunt August III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Wawel to kawał polskiej historii, siedziba władców polskich, a także ich nekropolia, symbol polskiej kultury i tradycji. Tu od wieków mają miejsce ważne wydarzenia dla Polaków, najważniejszymi obiektami na tym wzgórzu są Zamek oraz Katedra Św. Wacława i Stanisława ﴾pierwszy kościół romański w tym miejscu stanął już w XI wieku, wtedy też powstał pałac Kazimierza Odnowiciela, a Wawel stał się główną stolicą państwaRynek w Krakowie

 

Rynek Główny w Krakowie to symbol miasta, z pewnością jeden z najpiękniejszych i największych średniowiecznych rynków w Europie. Przyciąga niesamowitą

atmosferą, zabytkami, rozrywką. Został wytyczony w XIII wieku i od tego czasu pozostaje centralnym punktem miasta, bijącym sercem Krakowa.

 

Nad Królewskim Rynkiem góruje Bazylika Mariacka, ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza. Pierwszy romański kościół w tym miejscu powstał na początku XIII wieku, obecna świątynia swe początki bierze w XIV wieku, zdobią je 2 wysokie wieże, ta wyższa była wieki temu strażnicą, od tamtej pory co godzinę wybija na niej hejnał.

 

Centralne miejsce na Rynku zajmują zabytkowe Sukiennice ‐ średniowieczna budowla handlowa, do dziś służąca kupcom. Można tu kupić, albo pooglądać przepiękne, często typowo polskie wyroby.

 

Podziemia Rynku

 

Na Starym Rynku w Krakowie, dosłownie pod płytą główną, znajduje się najnowszy Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ‐ Podziemia Rynku, który został udostępniony do

zwiedzania w postaci podziemnej trasy turystycznej w 2010 roku. Pozwala poznać niezwykle ciekawy średniowieczny Kraków, przy udzialenajnowszej technologii. Podziemia Rynku to fantastyczne miejsce, które przenosi w odległy świat średniowiecza i przekazuje historię Krakowa w sposób bardzo ciekawy, tak więc nie tylko dorośli, ale nawet dzieci wychodzą stąd zachwycone. Podziemia Rynku to swoisty, niezwykły rezerwat reliktów najstaszych budowli świeckich, kamiennych dróg, drewnianych krawężników, wodociągów i murów miejskich w Krakowie. Na wystawach podziemnej trasy zgromadzono też liczne eksponaty związane z kupiectwem i mieszczaństwem. To swoista podróż w odległą przeszłość.

 

Ulica Grodzka

 

Jedna z ważniejszych ulic w Krakowie. Na ulicy Grodzkiej ulokowało się wiele przepięknych zabytków architektury, warto więc przemierzać ją z głową uniesioną do góry. Stoją tu dwa słynne kościoły sąsiadujące ze sobą ‐ ogromny kościół Św. Piotra i Pawła z charakterystyczną kolumnadą Świętych oraz dwuwieżowy kościół Św. Andrzeja. Świątynie otaczają cudne kamienice, często kryjące klimatyczne knajpki i restauracje oraz hotele. W pobliżu Grodzkiej odwiedzić też warto Okno Papieskie w Pałacu Arcybiskupim przy ulicy Franciszkańskiej oraz stojący naprzeciw kościół Franciszkanów.

 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

Muzeum powstało w 1899 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce, obecnie działa w 14 obiektach zabytkowych, m.in. w Wieży Ratuszowej, Barbakanie, Fabryce Schindlera czy Synagodze Starej. Najnowszy Oddział to Podziemia Rynku, udostępniony turystom od 2010 roku.

Warszawa

Warszawa to przepiękna stolica Polski oraz stolica województwa mazowieckiego, leży w centrum kraju. Warszawa stanowi centrum polityczne, kulturalne i gospodarcze naszego kraju. Ale przede wszystkim to wspaniałe budowle i urocze zakątki, w których miło spędza się czas. Warto zwiedzić Warszawę, gdyż to niezwykłe miasto, gdzie budowle historyczne sąsiadują z nowoczesną architekturą, a zabytkowe obiekty architektoniczne, pałace, kościoły i gmachy niemiłosiernie zniszczone podczas II wojny światowej zostały bardzo wiernie zrekonstruowane. Stolica Polski to wbrew pozorom miasto zielone i atrakcyjne przyrodniczo, pełne parków, ogrodów, rezerwatów czy ścieżek rowerowych. Na zapoznanie się z najważniejszymi walorami i najciekawszymi zakątkami Warszawy trzeba poświęcić co najmniej kilka dni.

Zabytki w Warszawie

Plac Zamkowy

 

Jeden z centralnych placów w Warszawie, z Zamkiem Królewskim oraz Kolumną Zygmunta i dorożkami czekającymi na turystów pragnących zwiedzić Starówkę. Plac Zamkowy w Warszawie to jedna z najbardziej atrakcyjnych i ruchliwych części Starówki stolicy. Zabudowa w tym miejscu powstawała wraz z rozbudową Zamku Królewskiego, za czasów króla Zygmunta III Wazy.

 

Na placu Zamkowym oczywiście największą uwagę przykuwa Zamek Królewski ‐ dawna rezydencja polskich władców, która została doszczętnie zniszczona w czasie II wojny światowej, ale dziś jest wspaniale zrekonstruowana i udostępniona dla turystów. Przed zamkiem wznosi się okazała kolumna Zygmunta III Wazy, powstała w latach 1643‐44. Ten wyjątkowy monument barokowy gloryfikuje świeckiego władcę w sposób zarezerwowany dla Świętych. Kolumnę zrekonstruowano po wojnie w latach 1948‐49, na której ustawiono uratowaną rzeźbę. Przy placu Zamkowym w Warszawie stoi też klasycystyczna dzwonnica kościoła Św. Anny, na której szczycie urządzono taras widokowy. Roztacza się stąd piękny widok na miasto.

Rynek

Jest symbolem miasta oraz pięknymi kamienicami, których bogato zdobione fasady utrzymane są w ciepłej kolorystyce złota, brązu i brudnej czerwieni. Nigdy nie brakuje tu ludzi, a dodatkowo pełno tu kwiatów, obrazów i wszystkiego, czego możnaby oczekiwać od europejskiej stolicy.

Rynek w Warszawie wytyczony został w końcu XIIIwieku. Zabudowa, powstająca od XIV wieku, została zniszczona w 1944 roku, a obecna pochodzi z lat 1948‐53. Dziś wspaniale odrestaurowany Rynek to najbardziej malowniczy plac stolicy, pełen życia i turystów.

 

Pałac Kultury i Nauki

 

Relikt minionej epoki, jeden z symboli Warszawy, a przy tym najwyższy budynek w Polsce. W centrum Warszawy góruje monumentalny Pałac Kultury i Nauki ‐ najwyższy budynek w mieście i w całej Polsce, będący obecnie siedzibą wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, jak kina, teatry, muzea, księgarnie czy instytucje naukowe. Na uwagę w tym nietypowym pałacu zasługuje tzw. Sala Kongresowa ‐ największa w Polsce sala konferencyjno‐widowiskowa mieszcząca 3 tys.osób. Pomysłodawcą powstania tej budowli w Warszawie był Józef Stalin, a Pałac Kultury i Nauki miał stać się darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Pałac Kultury to jeden z ważniejszych symboli naszej stolicy, to relikt minionej epoki i wielokrotnie pojawiał się pomysł zlikwidowania tego architektonicznego tworu, który stylem nawązuje do budowli zza naszej wschodniej granicy. Mimo to Pałac Kultury stoi do dziś i kontrastuje z otaczającymi go nowoczesnymi wieżowcami. Obecnie w Pałacu Kultury organizowane są różnego rodzaju targi. Na 30 piętrze ﴾114 m﴿ można wyjść na taras widokowy, z którego widoczna jest wspaniała panorama całej Warszawy.

 

Pałac w Wilanowie

To wspaniałe miejsce, zachowane w idealnym stanie, jak zresztą większość zabytków w stolicy. Pałac jest naprawdę potężny, bogato zdobiony, a wokół roztacza się zadbany ogród włoski i park angielski. Kompleks powstał jako letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Pałac w Wilanowie stanowi ważny pomnik artystycznej kultury polskiej XVII wieku, nazwa zabytku pochodzi od włoskiego "Villa Nuova". Pałac zbudowano w latach 1677‐79. Fasada i wnętrza pałacowe urządzone są z przepychem charakterystycznym dla epoki baroku. Po śmierci władcy pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli stając się siedzibą zacnych rodów polskich: Sieniawskich, Lubomirskich, Czartoryskich, Potockich, Branickich. Nowi właściciele przebudowywali rezydencję wielokrotnie, w efekcie czego wnętrza reprezentują kilka epok stylowych od XVII do XIX wieku. Na I piętrze pałacu w Wilanowie znajduje się ciekawa Galeria Portretu Polskiego z wizerunkami monarchów, arystokracji i szlachty oraz rodaków zasłużonych dla kraju i innych ważnych osobistości. Na północ od pałacu w Wilanowie rozciąga się angielski park krajobrazowy, natomiast styl neorenesansowy reprezentuje tzw. Ogród Różany. W drodze do pałacu warto zobaczyć kościół Św. Anny czy neogotyckie Mauzoleum Stanisława i Aleksandry Potockich.

 

Archikatedra w Warszawie

 

Budowla zrekonstruowana po wojnie, w stylu mazowieckiego gotyku, sięga korzeniami XIV wieku. to wspaniała gotycka budowla stojąca przy urokliwej ulicy Świętojańskiej, prowadzącej z Rynku na Plac Zamkowy. Początki katedry Św. Jana sięgają XIV wieku, kiedy to powstał skromny kościół farny. Później stopniowo zyskiwał on na znaczeniu stając się kolejno kolegiatą, katedrą, a w końcu archikatedrą. Niestety budowla nie oparła się natarciom hitlerowców i w czasie II wojny światowej została całkowicie zniszczona. Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbudowana została w latach 1947‐54. Obecna fasada skomponowana została w stylu tzw. ceglanego gotyku mazowieckiego.

 

Powązki

 

Powązki to najstraszy zabytkowy Cmentarz warszawski powstał w 1790 roku z przeznaczeniem na pochówki mieszkańców trzech warszawskich parafii: św. Jana , Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja.

Na terenie Powązki, spoczęły ciała wybitnych Polaków. Przy południowej ścianie katakumb założono w 1925 roku Aleję Zasłużonych.

 

Barbakan

Stare Miasto w Warszawie około 1300 roku otoczono umocnieniami obronnymi w postaci wałów z gliny i piasku. W XVI wieku te pierwotne obwarowania zastąpiono murami ceglanymi na fundamencie z kamieni, z prostokątnymi basztami i Barbakanem projektu Jana Baptysty z Wenecji.

Barbakan wzniesiony został około 1548 roku w pasie warszawskich murów obronnych, na przejściu ze Starego do Nowego Miasta. Barbakan wraz z pobliskimi Bramą Łazienną i Basztą Prochową tworzył tzw. Bramę Zakroczymską. Dziś jest to miejsce artystów, którzy wystawiają tu swe dzieła. To właśnie przez Barbakan zwykle zmierza się na warszawski Rynek.

Wrocław

 

Wrocław leżący nad Odrą to cudowna stolica Dolnego Śląska o bogatej przeszłości, liczącej ponad 1000 lat. Jest to jeden z najciekawszych, a przy tym najpiękniejszych ośrodków miejskich w Polsce, niezwykle atrakcyjny dla mieszkańców i turystów. Wrocław nazywany Kwiatem Europy zachwyci każdego ‐ piękna architektura, urocze zaułki,zielone połacie, knajpki z niecodziennym klimatem, prężnie działające ośrodki kulturalne i rekreacyjne oraz niepowtarzalna atmosfera ogólna miasta sprawiają, że nie chce się stąd wyjeżdżać.


Date: 2015-12-11; view: 536


<== previous page | next page ==>
Metropolitan Museum of Art | Zabytki we Wrocławiu
doclecture.net - lectures - 2014-2018 year. Copyright infringement or personal data (0.004 sec.)