Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism


Zabytki w Gdańsku

 

Ulica Długa i Długi Targ

Najpiękniejsze ulice miasta tworzące Trakt Królewski. Biegną od Złotej Bramy do Zielonej Bramy i dalej wzdłuż Motławy pod Żuraw. To tutaj usadowiły się najwspanialsze budowle Gdańska, jak Ratusz czy Dwór Artusa i oczywiście popularna Fontanna z Neptunem, ale każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Kiedyś było to miejsce handlu, a mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie.

Słynny, tętniący życiem trakt królewski w Gdańsku to popularny dziś deptak, którym dawniej podążali polscy kólowie nad Motławę. Rozpoczyna go zabytkowa, renesansowa Brama Wyżynna w kształcie łuku triumfalnego, a tuż za nią podziwiać można gotycką Wieżę Więzienną połączoną murami z tzw. Katownią. Wewnątrz tego zespołu urządzono Muzeum Bursztynu z niesamowitą ekspozycją tego słynnego, lokalnego kruszcu. Dalej podążając traktem musimy przejść przez piękną, renesansową Złotą Bramę z 1614 roku, którą zdobią figury odzwierciedlające cnoty prowadzące do zgody. Przy ulicy Długiej stoją bajkowe kamienice, a jedną z najpiękniejszych jest Dom Uphagena ﴾Długa 12﴿ z oryginalnym wystrojem, gdzie siedzibę ma Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

 

Przy Długiej 47 stoi okazały, robiący wrażenie Ratusz Głównego Miasta, będący jednym z najwspanialszych w całej Polsce. Jego początki sięgają XIV wieku. Z wysokiej wieży latem można podziwiać piękną panoramę miasta. W Ratuszu również zorganizowano Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Opuszczając Ratusz kierujemy się na Długi Targ, który w Gdańsku pełni rolę Rynku. Jest to chyba najbardziej znane i najchętniej odwiedzane miejsce w mieście. To tutaj od XVII w stoi symbol Gdańska ‐ fontanna Neptuna, a tuż za nią wspaniały Dwór Artusa ‐ dawna siedziba

bractw kupieckich. W tej części miasta warto też zobaczyć XVII‐wieczną Złotą Kamienicę czy położoną nad Motławą renesansową, arkadową Zieloną Bramę, koło której mieści się przystań. Brama ta zamyka Drogę Królewską.

 

Żuraw

 

Żuraw to jeden z najoryginalniejszych obiektów Gdańska, stanowiący zabytek kultury materialnej. Jego osobliwy kształt od wieków wabi przechodniów, ciekawi podróżników, a także zdobi zdjęcia. Początkowo była to warowna brama o dwóch potężnych basztach chroniąca miasto od strony portu. Od połowy XV wieku była zaopatrzona w drewnianą maszynerię żurawiego dźwigu, który prawie przez pięć wieków w porcie przeładowywał towary. Mechanizm tego dźwigu składał się z konopnej liny, systemu bloków i dwóch kołowrotów wprawianych w ruch przez żurawników czyli portowych robotników. Co do grosza liczone były obroty Żurawia, zapisywane w gdańskich księgach, na dworach i giełdach. Po II wojnie światowej gdański Żuraw został odbudowany, po czym stał się najwyższej klasy muzealnym unikatem portowej techniki. Od 20 lipca 1962 roku dodatkowo Żuraw został siedzibą Muzeum Morskiego w Gdańsku. Dzisiaj Narodowe Muzeum Morskie, w skład którego wchodzi również Żuraw to jedno z najwspanialszych muzeów tego typu w Europie. Spod Żurawia promem można popłynąć na Wyspę Ołowiankę, gdzie również prezentowane są okazy muzealne oraz cumuje zabytkowy statek "Sołdek". 

Bazylika Mariacka

Kościół Mariacki w Gdańsku to wybitne dzieło gotyckiej architektury ceglanej, a przy tym największa świątynia ceglana na świecie, mogąca pomieścić 25 tys. osób. Budowa rozpoczęta w XIV wieku trwała ponad 150 lat, ale efekt robi niesamowite wrażenie ‐ ogromna nawa, potężne filary, ponad 80‐metrowa wieża, na szczycie której znajduje się punkt widokowy. Podczas II wojny światowej kościół znacznie ucierpiał ale szybko został zrekonstruowany.

Wewnątrz bazyliki na uwagę zasługuje XVI‐wieczny Dębowy Ołtarz, manierystyczny prospekt organowy, działający zegar astronomiczny oraz wiele czołowych zabytków malarstwa i rzeźby gotyckiej, manierystycznej i barokowej w Polsce, z których część znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Gdańsku. Obok Kościoła Mariackiego stoi piękna, barokowa Kaplica Królewska.

Katedra Oliwska

Kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św.Bernarda początkami sięga XIII wieku jako świątynia cysterska. Jest to najdłuższa świątynia w Polsce, kryjąca we wnętrzu wspaniałe organy z XVIII wieku.

Oliwa to północna dzielnica Gdańska, będąca niegdyś własnością zakonu cystersów. Gotycki kościół, początkowo należący do tego opactwa, dzisiaj jest katedrą archidiececji gdańkiej, znaną w całej Polsce za sprawą wspaniałych organów. Ich dźwięk najszerszą publikę gromadzi podczas Festiwalu Muzyki Organowej.

Wnętrze kościoła Trójcy Świętej w Gdańsku Oliwie przedstawia różne style, ołtarz główny jest renesansowy, organy rokokowe, a ponadto znajdziemy tu wiele innych, cennych dzieł sztuki, m.in portrety królów polskich i pomorskich książąt. Wokół katedry roztacza się piękny Park Oliwski z zabytkowymi zabudowaniami, m.in. Pałacem Opatów i Ogrodem Botanicznym.

Latarnia Morska

Latarnia morska w Nowym Porcie z końca XIX wieku to jedna z najpiękniejszych latarń polskiego wybrzeża Bałtyku. To tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. W 2004 roku latarnia została udostępniona dla turystów, w jej wnętrzu podziwiać można historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Port Gdański, Westerplatte i Zatokę Gdańską. Dodatkowo w2008 roku odremontowano XIX‐wieczną kulę czasu na Latarni.

Bardzo popularny w Morsku jest też Ośrodek Rekreacyjny OR Morsko, usytuowany tuż przyzamku, oferujący korty tenisowe, basen, piłkę plażową, pole golfowe czy jazdę konną. Zimą natomiast turystów przyciaga tu wyciąg narciarski.

W okolicy Morska, tak jak i na całej Jurze, bardzo popularne są wędrówki piesze oraz przejażdżki rowerowe, a nawet konne, a ułatwiają to szlaki turystyczne łączące jurajskie atrakcje

turystyczne. Przebiegają tędy dwa najważniejsze szlaki jurajskie ‐ Szlak Orlich Gniazd oraz Szlak Warowni Jurajskich.

5. Poznań

Przepiękny Poznań leżący nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie przyciąga odwiedzających jak magnes zarówno ze względów ekonomicznych, kulturalnych jak i historycznych, gdyż wielowiekowe dzieje przeplatają się tutaj z nowoczesnością i techniką.

 

Zabytki w Poznaniu

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski w Poznaniu to obecnie jedyna z licznych kiedyś wysp na Warcie na obszarze miasta. Otaczają ją dwa ramiona rzeki ‐ większe ﴾zachodnie﴿ nazywane Wartą oraz mniejsze ﴾ wschodnie﴿ zwane Cybiną lub Kanałem Ulgi. Miejsce to jest oazą ciszy i spokoju w centrum gwarnego Poznania ‐ to tutaj powstało pierwsze w Polsce biskupstwo, tutaj spoczywają pierwsi władcy. Najważniejszym zabytkiem na Ostrowie jest Katedra Św. Apostołów Piotra i Pawła ‐ bazylika archikatedralna o gotyckich kształtach. Ponadto na wyspie warto zobaczyć Pałac Arcybiskupi, Akademię Lubrańskiego czy Muzeum Archidiecezjalne.

Ważnym i cennym zabytkiem jest tutaj również Psałteria ‐ późnogotycki budynek wzniesiony około 1518 roku na zlecenie biskupa poznańskiego ‐ Jana Lubrańskiego. Budynek ten jako jeden z nielicznych zabytków na Ostrowie Tumskim uniknął poważniejszych zniszczeń w czasie wieków.

W zachodniej części Ostrowa Tumskiego znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny. Wobecnym kształcie powstał on w połowie XV wieku, choć jego historia rozpoczyna się około 965 roku, kiedy wzniesiono tu kaplicę zamkową. Pod świątynią zachowały się fragmenty palatium Mieszka I.

 

Rynek

Stary Rynek czyli centralny plac Poznania został wytyczony na planie kwadratu o boku 141 m. Pod względem wielkości Rynek ten jest trzecim w Polsce, po krakowskim i wrocławskim. Dawniej przy każdej pierzei stało po 16 kamienic. Do dzisiaj zachowały się piękne kamienice, od gotyckich po klasycystyczne.

Najpiękniejszą i najcenniejszą ozdobą Rynku jest stojący w centralnym punkcie renesansowy Ratusz ‐ cenny zabytek z XVI wieku, a zarazem perła renesansu na skalę europejską. Najstarsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku. Wewnątrz Ratusza mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania, w którym m.in. zobaczyć można najstarszy zabytek Poznania ‐ pręgierz z 1535 roku. Przed Ratuszem, pięknie podświetlanym o zmroku, stoi rokokowa Fontanna Prozerpiny z XVIII wieku. W południowo‐wschodnim narożniku placu znajduje się renesansowy pałac Górków, w którym siedzibę obecnie ma Muzeum Archeologiczne. Ponadto na środku Rynku stoją ciekawe, kolorowe kamieniczki ‐ tzw.domki budnicze z podcieniami ‐ zabytek dawnej zabudowy handlowej oraz Waga Miejska. Latem przed restauracjami na Rynku rozkwitają letnie kawiarenki, gwarne i zapełnione do późnej nocy.

 

Zamek cesarski

Zamek Cesarski w Poznaniu to monumentalna budowla, zachwycająca swym ogromem. Zbudowano ją na początku XX wieku, w latach 1905‐10 według projektu Franza Schwechtena jako rezydencję dla cesarza Niemiec Wilhelma II, który czynnie uczestniczył w planowaniu wyglądu najmłodszego zamku Europy w Poznaniu. Zamek Cesarski został wzniesiony na planie nieregularnego wieloboku w stylu neoromańskim. Budynek główny składał się z dwóch skrzydeł zachodniego, które mieściło pomieszczenia mieszkalne oraz wschodniego zawierającego pomieszczenia reprezentacyjne z najpiękniejszą Salą Tronową nawiązującą do bizantyjskich bazylik.

 

Zamek Królewski

Zamek Królewski w Poznaniu to najstarsza zachowana rezydencja królewska w Polsce. Budowla wzniesiona została w XIII wieku dla Przemysła I i jego syna Przemysła II. Później wielokrotnie rozbudowywana, niszczona i odbudowywana. Zamek Królewski stojący tuż za Starym Rynkiem w Poznaniu, był świadkiem wielu ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. To tutaj w 1493 roku królowi Polski złożył hołd lenny wielki mistrz krzyżacki Hans von Tieffen. Zamek Królewski w Poznaniu poważnie ucierpiał w 1945, później trochę zapomniany, dziś znów przeżywa swą chwałę, gdyż odbudowywana jest część południowa zamku. W Poznaniu warto zobaczyć też drugi zamek ‐ Zamek Cesarski.

 

Muzeum Archeologiczne

Główne kierunki działalności Muzeum Archeologicznego w Poznaniu to archeologia prehistoryczna i średniowieczna Wielkopolski, a także archeologia prehistoryczna Egiptu i Sudanu. Muzeum siedzibę ma w Pałacu Górków niedaleko Rynku w Poznaniu. Wśród zbiorów Muzeum zobaczyć można inwentarze grobów i osad, skarby, znaleziska gromadne i luźne oraz pojedyncze przedmioty ze wszystkich epok pradziejowych począwszy od paleolitu do wczesnego średniowiecza. Ponadto zespoły wykopaliskowe z czasów średniowiecznych i nowożytnych z Wielkopolski oraz zabytki archeologiczne z Egiptu i Sudanu.

 


Date: 2015-12-11; view: 444


<== previous page | next page ==>
Zabytki we Wrocławiu | Mohorovicic Discontinuity
doclecture.net - lectures - 2014-2018 year. Copyright infringement or personal data (0.003 sec.)