Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Podaj odpowiedzi na pytania.

Nie, proszę pani, to nie stringi, tylko nić dentystyczna
W jakich sklepach kupujesz ubrania? Czy uważasz, że trzeba kupować drogie rzeczy renomowanych firm? Czy dużo uwagi nadajesz jakości kupowanych rzeczy? Co dla ciebie jest ważniejsze - koszt rzeczy lub jej jakość? Czy mają dla ciebie znaczenie uwagi koleżanek podczas kupowania rzeczy? Jak długo podejmujesz decyzję o kupnie tej lub owej rzeczy? Co robisz z rzeczami, które przestajesz nosić?

GRAMATYKA

Odmiana rzeczowników, zakończonych na -um

Prz. l.p. l.mn. stypendium - o stypendium, ze stypendium; muzeum - o muzeum, obok muzeum; akwarium - o akwarium, obok akwarium stypendia - bez stypendiów, ze stypendiami; muzea - o muzeach, obok muzeów; akwaria - o akwariach, obok akwariów
M centrum centra
D centrum centrów
C centrum centrom
B centrum centra
N centrum centrami
Ms centrum centrach

3.1. Zastosuj rzeczowniki podane w nawiasach w odpowiednich formach przypadkowych.

Wybiera się do (liceum) lub do (technikum). W miasteczku są dwa (liceum) i pięć (technikum). W Warszawie znajduje się wiele (muzeum). Byłem w (Muzeum) Narodowym. Widzowie patrzą na modelek wychodzących na (podium). Z (podium) różnych Domów Mody wychodzą nowe wzory ubrań. Te (imperium) przetrwało 5 stuleci. We wszystkich (imperium) odznaczano spadek przemysłu.

3.2. Zamień formy l. p. na formy l. m. w podanych zdaniach.

Uczeń po ukończeniu gimnazjum idzie do liceum. W centrum handlowym są tanie artykuły spożywcze. W muzeum jest wystawa obrazów. Środki masowego przekazu interesują się (terytoria) zamorskimi. Student dostaje stypendium. Studiuję w kolegium nauczycielskim. W (akwaria) hoduje się złote rybki. Z dużą ilością różnych (curiosa) spotykałem się podczas moich podróży. Naszymi (dendraria) zawsze interesują się tłumy młodzieży.

Stopniowanie przymiotników regularne opisowe

Stopień równy Stopień wyższy Stopień najwyższy
żelazny opalony chory bardziej ( mniej)żelazny bardziej (mniej)opalony bardziej (mniej)chory najbardziej (najmniej) żelazny najbardziej (najmniej) opalony najbardziej (najmniej) chory

 

3.3. Stosując poznane reguły utwórz formy stopnia wyższego i najwyższego. Dobierz do przymiotników właściwe rzeczowniki.

Miękki, zdolny, śmieszny, drobny, doświadczony, słony, kolorowy, obcisły, ciepły, nowoczesny, wygodny, wąski, czysty, sławny, tępy, słodki, ciemny, szczery, koleżeński, gorzki, odważny.



3.4. Użyj odpowiednią formę stopnia wyższego przymiotnika podanego w nawiasie. Zwróć uwagę, że po wyraziecoraz konstrukcja ta ma znaczenie stopniowego natężenia cech.

Wzór: Po niepowodzeniach na studiach chłopiec jest coraz (zmęczony) ... bardziej zmęczony.

Stosując najnowszą kurację jesteś coraz (szczupła). Grając na giełdzie staje się coraz (bogaty). Ostatnio nasza dzielnica staje się coraz (piękna). Niestety babcia jest coraz (słaba). Wraz z upływem czasu różnica wiekowa między nami jest coraz (mała). Sprzedawczynie są coraz (uprzejme). W tej firmie pracują coraz (wykształceni) fachowcy. Portfele niektórych ludzi są coraz (zasobne). Nie wiesz, dlaczego oni są coraz (smutni)?

3.5 Zamień wyrazy podane w nawiasie na stopień wyższy lub najwyższy opisowy.

Zmiana w strukturze produkcji na (prorynkowy) jest zauważana przez wszystkich. (liczny i silny) plemieniem na dawnych ziemiach polskich byli Polanie. Królik był (popielaty), z białym brzuszkiem i gardłem. Była coraz zdrowsza, coraz to (ruchliwa i bystra). Usta tylko stały się pełniejsze i (wypukły). (niebezpieczny) miejscem stał się nasz ogród. (samodzielny) ptakom nie dokuczy głód ani chłód. (nastrojowy i “dekoracyjny”) porą roku jest zima.

Stopniowanie przysłówków regularne opisowe

Stopień równy:niebiesko, po polsku

Stopień wyższy- sposób tworzenia: bardziej/więcej, (mniej) + stopień równy:bardziej niebiesko, bardziej po polsku

Stopień najwyższy- sposób tworzenia: najbardziej/najwięcej, (najmniej) + stopień równy:najbardziej niebiesko, najbardziej po polsku

 

3.6. Wstaw w wykropkowane miejsca odpowiednie określenia natężenia cechy: bardzo, ledwie, ledwo, nieco, ogromnie, niezwykle, wyjątkowo, trochę, głęboko, nadzwyczaj.

W mieszkaniu jest zimno, bo kaloryfery są ... ciepłe. Przyjdź do mnie ... wcześniej. Czytałem książkę do późna w nocy i rano jestem ... senny. Jestem ci ... wdzięczna za pomoc. Ta rzeźba jest ... oryginalna. Piotr... długo maszerował i jest ... żywy. Jesteś dzisiaj ... urocza. Studenci tej grupy są ... zdyscyplinowani. Po tym wypadku w górach byliśmy ... ostrożni. Jesteśmy ... przekonani, że to była błędna decyzja, która ... nie zrujnowała wszystkie nasze wysiłki.

3.7. W miejsce kropek wstaw formę stopnia wyższego przysłówków poda-nych w nawiasie.

Im (wysoko) tym (mało) tlenu. Im (długo) go znam, tym (bardzo) go lubię. Im ktoś (prosto) wykłada, tym (łatwo) go zrozumieć. Czasem im (poważnie) do czegoś podchodzimy, tym (śmiesznie) to wygląda. Im (drogo) się ubiera, tym (żałośnie) wygląda. Im (grzecznie) podchodzimy do ludzi, tym (łatwo) nawiązujemy z nimi kontakt. Im (pochopnie) podejmiesz decyzję, tym (prawdopodobnie) popełnisz błąd.

3.8. W miejsce kropek wstaw formę stopnia wyższego przysłówka podanego w nawiasie i dokończ drugą część zdania według własnego pomysłu.

Jeśli (często) myję włosy, to ... . Jak (solidnie) się ubierzesz, to ... . Jak (wcześnie) wstaniesz, to ... . Jeśli (mądrze) pokierujesz swoim życiem, ... . Jak (często) będziesz zwiedzał domy towarowe, to ... . Jak (krótko) uszyjesz spódniczkę, to ... .

Odmiana liczebników głównych jeden, dwa

Liczebnik jeden odmienia się jak przymiotnik i ma w liczbie pojedynczej formy rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego (jeden, jedna, jedno), a w liczbie mnogiej formy męskoosobowe i niemęskoosobowe (jedni, jedne).

3.9. Odmień: 1 przyjaciel, 1 książka, 1 uczennica, 1 okno, 1 miasto, 1 student,
1 fabryka.

Liczebnik dwa występuje w trzech formach rodzajowych: męskoosobowej, żeńskiej i wspólnej męskiej nieosobowej i nijakiej.

 

Prz. Męskoosobowa Męska nieosobowa i nijaka Żeńska
M dwaj uczniowie dwóch uczniów dwa domy, okna dwie książki
D dwóch (dwu) uczniów, domów, okien, książek
C dwom (dwóm, dwu) uczniom, domom, oknom, książkom
B dwóch uczniów dwa domy, okna dwie książki
N dwoma uczniami, domami, oknami dwiema (dwoma) książkami
Ms (o) dwóch (dwu) uczniach, domach, oknach, książkach
         

3.10. Odmień: dwaj inżynierowie, dwa konie, dwa miasta, dwie koleżanki.

3.11. Zastąp cyfrę 2 odpowiednimi formami liczebnikadwa.

Byłam na pokazie mód z 2 kolegami i 2 koleżankami. W 2 sklepach urządzono wyprzedażę. Z zainteresowaniem przyglądałem się 2 łódeczkom. Na promocji spotkałam 2 profesorów i 2 wykładowczyni. Kupiłem w sklepie 2 krawaty, 2 koszuli i 2 pióra. Kolega opowiedział mi o 2 ciekawych wydarzeniach.

3.12. Użyj odpowiednich form liczebników.

Na stoisku były 2 bluzki. W zeszłym tygodniu byliśmy na 2 licytacjach. Minister ma się spotkać z 2 konsulami. Możesz mi pomóc w dobieraniu 2 kostiumów. Z tego zestawu lubię tylko 2 suknie. Proszę 1 parę butów. Nie będzie ci przeszkadzało, jeżeli przyjdą do nas 2 moich kolegów? Bardzo brudne są te rzeczy, z których udało mi dobrze uprać tylko 1 partię. Nie wiedziałem, że masz 2 braci. Przyglądam się tym 2 obrazom i nie wiem, który wybrać.

3.13. Użyj poprawnie wyrazów w nawiasie, czasowniki w czasie teraźniej-szym, przeszłym i przyszłym.

W kolejce (stać, 2, pani). Za nami (stanąć, 2, samochód). Natychmiast (przyjść, 2, policjant). Mój garnitur (prasować, 2, robotnik). (2, mój sąsiad, parkować) tu swoje wozy. Ewę (odwiedzić, 2, moja koleżanka). W finale pokazu mód nie (uczestniczyć 2, znany projektant i 2, znana modelka).

 

TEKSTY UZUPEŁNIAJĄCE

Mowa kwiatów

Czerwona róża jest kwiatem najgorętszej miłości. Biała róża oznacza, że obdarowana nią warta jest kochania, a żółta błaga: „Odwzajemnij moje uczucia”. Biały goździk to niewinne czyste uczucie, któremu wystarczy choćby widok ukochanej. Irys to przypomnienie: „Mam czułe serce”. Konwalia przemawia: ”Jakaś ty piękna”. Mak mówi krótko: „Kocham cię nade wszystko”. Stokrotka ogłasza: „Doceniam twoją niewinność i nie chcę jej nadużyć”. Tulipan jest wart swej nazwy, bo nie ma wątpliwości: „Och, jak dobrze mi z tobą”.

Co nami kieruje?

Naszymi zakupami rzadko kierują racje wyłącznie merytoryczne. Badacze rynku i natury ludzkiej twierdzą nawet, że względy uczuciowe mają przy zakupach o wiele większą siłę niż czynniki racjonalne. Niekiedy kupujemy coś tylko po to, by zwyczajnie cieszyło. Kiedy indziej, by świadczyło o naszym statusie i prestiżu lub służyło zamanifestowaniu określonego stylu. Cena, jaką nabywcy skłonni są zapłacić, bardziej zależy od wyobrażenia o zakupie niż od jego realnej wartości. Dlatego tyle trudu wkłada się w stworzenie atrakcyjnego opakowania i odpowiedniej atmosfery wokół produktu.

 

Moje nadzieje na kupienie auta runęły w grusy

DOWCIP

Sprzedawca zachwala klientowi koszulę.

- To koszula jest tak mocna, że nie boi się żadnego prania. Ona po prostu śmieje się w pralce.

- Wiem. Już kilka takich pękło mi ze śmiechu.

LEKCJA

PIĘTNASTA

 

ROZRYWKI I ZAINTERESOWANIA

 
 
Gramatyka Zestawienie końcówek przypad-kowych trzech deklinacji rzeczowników. Stopniowanie przymiotników i przysłówków nieregularne. Odmiana liczebników głównych trzy i cztery.



Date: 2015-12-11; view: 904


<== previous page | next page ==>
Podaj odpowiedzi na pytania. | Podaj odpowiedzi na pytania.
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)