Kanały dystrybucji w marketingu międzynarodowymKanały dystrybucji na rynku międzynarodowym to system pośredniczący między przedsiębiorstwem – zagranicznym dostawcą produktu, a jego klientami, w tym nabywcami ostatecznymi. Kanały dystrybucji stanowią dla przedsiębiorstwa możliwość dotarcia do określonych segmentów rynku, umożliwiają /lub utrudniają/ realizację założonych strategii marketingowych. Zależy od nich również ewentualna ekspansja na nowe rynki lub rozwój dotychczasowych rynków.
System dystrybucji, którego stworzenie wymaga znacznego czasu, a zwykle także nakładów kapitałowych, może być traktowany jako zagraniczny zasób przedsiębiorstwa, co z jednej strony wiąże się z jego strategicznym znaczeniem w marketingu międzynarodowym, z drugiej zaś – pociąga za sobą trudność elastycznego modyfikowania kanałów dystrybucji w razie potrzeby.
Do funkcji kanałów dystrybucji realizowanych jako tzw. strumienie działań /jedno- lub dwukierunkowe/ należą przede wszystkim:
· przepływ informacji o produkcie;
· przepływ prawa własności lub użytkowania;
· negocjowanie;
· finansowanie;
· podejmowanie ryzyka;
· przekazywanie należności;
· przepływ informacji rynkowej;
· przepływ informacji promocyjnej.
Globalne tendencje w zakresie dystrybucji
o Rozwój wielkich przedsiębiorstw turystycznych, czemu towarzyszy wzrost ich międzynarodowego zasięgu. Jest to zarazem duże zagrożenie dla niewielkich turystycznych przedsiębiorstw lokalnych.
o Ekspansja tzw. marketingu bezpośredniego – są to różne formy sprzedaży katalogowej produktów turystycznych za pośrednictwem Internetu. Tendencja ta umożliwia rozwój sprzedaży także mniejszym przedsiębiorstwom. Wymienione trendy w części eliminują sprzedaż prowadzoną przez biura podróży i agencje turystyczne. Pojawiają się w to miejsce pośrednicy nowego typu /cybersklepy/. Jest to szansa dla producentów /touroperatorów/, którzy chcą się uniezależnić od pośredników handlowych.
o Rosnące możliwości logistyki międzynarodowej, są one uwarunkowane przede wszystkim dynamicznym rozwojem technologii informatycznych. Dzięki temu radykalnie poprawiła się sprawność pozyskiwania z rynków zagranicznych informacji o nabywcach, ich zachowaniach nabywczych, akceptacji produktów itp.
Date: 2015-01-29; view: 1488
|