![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
C/Systémová regulace nervovým systémemArterie, vény s výjimkou venul a kapilár- mají hladkou svalovinu se sympaticou inervací. Odporové cévy - arterie, regulují krevní tlak a průtok krve tkáněmi. Konstrikční slákna mají tonickou aktivitu, proto sympatektomii dojde k vasodialatci. Cévy kosterních svalů mají navíc sympatický vasodilatační systém, i když se jedná o sympatická vlákna , jsou cholinergní. Kapacitní cévy- vény měšní objem krve, skladované ve venosním systému. Vény jsou řídce inervovány, splanchnické vény jsou inervovány vydatně.
Inervace srdce: noradrenergní systém - chronotropní a inotropní efekt cholinergní vlákna- negativně chronotropní efekt, vagus má výrazaný neustálý tonus v srdci. Regulace vasomotoriky: ? Neustálý tonus sympatického systému -vasokonstrikční efekt ? Spinální reflexy. ? Především vasomotorické centrum I/ neurony způsobující zvýšené dráždění vedu přímo do neuronů n. intermediolateralis postranních sloupců míšních. Jaderné neurony se označují jako C1 a jsou v rostrálí oblasi ventrolaterálním retikulárním jádru. Excitačním přenašeče, glutamát asi. II/ Inhibici dráždění neurony v kaudální ventrolat. míše- A1 oblast. III/ Neurony vagových vláken jsou v dorsálním motor jádru vagu, v tr. solitarius, a v nucleus ambiguus. Neurony sub I a II zprostředkují sympat dráždění sub III parasympat.
Ovlivnění vasomotorické oblasti: ? Přímá stimulace : hyxpoxie, hyperkapnie ? Informace z baroreceptorů karotických , aortálních, kardiopulmonálních , cestou n. glossofaryngeus / nerv. karotického sinusu/ a vlákny n. vagu/ společně se nazývají otěže krevního tlaku/. Baroreceptory nejsou totožné z karotickými a aortálními tělísky. V zásadě pokles stimulace tělísky při poklesu tlaku vede k zvýšení tlaku a naopak. Při hypertenzi přestavba receptorů. ? Informace z periferních chemoreceptorů ,kardiovaskulární odpověď na dráždění chemoreceptorů vyvolá bradykardii a vasokonstrikci, avšak účinek je zakryt uvolněním katecholaminů z dřeně nadledvin a hyperpni, která vyvolá tachykardii. ? Bolestivé podněty z retikulární formace mohou vyvolat vzestup TK, nebo naopak silná bolest vasodilataci a mdloby. ? Z kůry mozkové a limbického systému, při emocích ,vzrušení ? Inhibiční signály z plic. ? Síňové baroreceptory. Při snížené natažení receptorů dochází ke zvýšené sekreci vasopresinu a vzestupu sympatické aktivity se vzestupem renin, angiotensin, aldosteron. Neurogenní hypertenze může vzniknout při zničení inhibičních centrech nukleus tractus solitarii.
Srdeční frekvence: Kardioinhibiční centrum n. vagus na spodině IV komory má neustálý tonus Kardiostimulační centrum nenalezeno - jeho funkci nahrazuje sympatikus Zrychlení nastane při snížené aktivitě baroreceptorů v arteriích , levé komoře, plicích, inspirací , emocemi, hypoxii, adrenalinem, noradrenalinem, thyroidálními hormony. Bainbridge reflex ? rychlá infůze u anestezovaných zvířat zrychlí srdeční frekvenci.
Date: 2016-06-13; view: 43
|