![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
Prawdziwa pozycja, prawdziwe przywództwo„Śri Śukadeva Gosvami mówił dalej: Pierwszą stworzoną istotą i najpotężniejszym półbogiem tego wszechświata jest Pan Brahma, który jest zawsze odpowiedzialny za rozwój spraw wszechświata. Zrodzony bezpośrednio z Najwyższej Osoby Boga, poświęca swoje czynności dla dobra całego wszechświata, ponieważ zna cel tego materialnego stworzenia. Ten niezwykle potężny Pan Brahma, otoczony swoimi towarzyszami i uosobionymi Wedami, opuścił swoją siedzibę na najwyższym systemie planetarnym i zstąpił do miejsca, gdzie medytował książę Priyavrata.”
Nie musicie popełniać duchowego samobójstwa porzucając swoją tożsamość i stając się pustką czy czymś takim. To jest głupia idea. Musimy więc poważnie pracować nad usunięciem naszych przywiązań do rzeczy materialnych, aby dojść do poziomu brahmana. Naprawdę czujemy, że niektóre osoby (pogrążone) w brahmanie czy mayavadi są bardzo zaawansowane, w tym sensie, że są nieprzywiązani. Ale nie mają żadnej pozytywnej rzeczy. Tak jak czterej Kumarowie- byli brahmavadi, ale potem przywiązali się do Pana. To jest bardzo wzniosłe.
My musimy pracować nad naszymi przywiązaniami, naszymi upathi i spróbować się pozbyć fałszywych desygnatów. Nawet kiedy ktoś zostanie grihastą nie powinien myśleć: „O, teraz jestem grihastą.” Nie, jestem sługą. To samo dotyczy wszelkich stanowisk. Tutaj mamy problem- tak łatwo popaść w koncepcję, że jestem tym lub tamtym. „Jestem wielkim pisarzem...”, jak ten nasz przyjaciel wczoraj wieczorem... On pisze ważne książki, w rodzaju „Kompletne Zdrowie”. Czemu nie? Nieważne jak bardzo (będziesz zdrowy), potem i tak umierasz. Gdzie jest to kompletne zdrowie? Jego ojciec umarł całkiem niedawno. Z całym tym „kompletnym zdrowiem” nie mógł zatrzymać procesu śmierci. Nie powinniśmy ulegać zauroczeniu od tej strony, że będziemy zdrowi i dobrze będzie nam się powodzić. Te wszystkie rzeczy zostaną nam odebrane. Dlatego podkreślamy intonowanie Świętego Imienia. Imię Hari zabiera nam wszystko, wszystkie te fałszywe desygnaty.
Nawet najwięksi, najbardziej potężni królowie- gdzie oni teraz są? Napoleon i wszyscy inni potężni przywódcy...Może mieli jakieś wspaniałe cechy przywódcze. Tak jak w tej książce „Leadership Quality”. Nikt nie był większym przywódcą niż Napoleon. Gdy był na polu bitwy, to walczący z nim bardzo inteligentny generał brytyjski powiedział, że jego obecność była równa obecności 20 tysięcy ludzi. Był tak potężny, tak dynamiczny, prowadził żołnierzy w taki sposób, dawał taki entuzjazm, że przez samą swoją obecność był w stanie zmienić przebieg i wynik bitwy. Był taki potężny. Ale na koniec zmuszono go do wypicia końskiego moczu. Gdy został schwytany i był więźniem, poprosił o wodę i dano mu końską urynę, którą wypił. Cała ta moc została cofnięta.
Możemy więc być największym przywódcą, ale ostatecznie zostaniemy pokonani. Musimy stać się sługą. To jedyna pozycja, na której nikt nas nigdy nie pokona i która nie może nam zostać zabrana. Ona istnieje wiecznie, nitya-svarup krsna das oznacza naszą prawdziwą pozycję: jivera svarupa haya nityera krsna dasa, wiecznego sługi Kryszny. Dojdźmy do tego punktu. 24 godziny na dobę. Co w tym trudnego? Czemu nie możemy by sługą Kryszny 24 godziny na dobę. Cokolwiek robimy- róbmy to dla Kryszny. Czy jemy, śpimy, pracujemy czy intonujemy- wszystko jest dla Kryszny. Bhagavad-gita 9.27:
yat karosi yat aśnasi yaj juhosi dadasi yat Nie zazdrośćcie więc tym, którzy mają wysoką pozycję. Mamy tylko jedną pozycję- sługi. (...) Nie, on to rozumie. Prawdziwy przywódca jest najlepszym sługą, sługą Kryszny, sługą Prabhupada. Jeśli naprawdę służymy to zostaniemy rozpoznani jako przywódca. Przywództwo polega na tym, że prowadzimy ludzi do Prabhupada, do Kryszny. Taki jest prawdziwy lider. Inaczej ślepy prowadzi ślepych i wchodzą do studni. Tacy liderzy jak Napoleon nigdzie nas nie zaprowadzą i nie przyniosą nam żadnej ulgi.
Kraków, Śrimad Bhagavatam 3.26.35 - 38 Date: 2016-03-03; view: 849
|