![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
PRZYPADKI I LICZBY RZECZOWNIKÓWRzeczowniki w języku polskim odmieniają się przez przypadki i liczby tak samo jak i w języku ukraińskim. Istnieje siedem przypadków:
i dwie liczby: liczba pojedyncza (Ip), na przykład: uczeń, dom, pani, książka, pióro, muzeum liczba mnoga (Im), na przykład : uczniowie, panie, domy, książki, pióra, muzea. ROZRÓŻNIAMY RZECZOWNIKI ŻYWOTNE I NIEŻYWOTNE żywotne odpowiadają na pytania: kto? kogo? komu?, na przykład: uczeń, pana, koniowi... nieżywotne odpowiadają na pytania: co? czego? czemu?, na przykład: las, cukru, -wodzie... W języku polskim rozróżniamy trzy deklinacje rzeczowników: męską, żeńską i nijaką. ODMIANA RZECZOMNIKÓW DEKLINACJI NIJAKIEJ pole, muzeum, niebo W LICZBIE POJEDYNCZEJ
Rzeczowniki: muzeum, centrum, konserwatorium, liceum, gimnazium, stypendium i inne im podobne w liczbie pojedynczej zawsze są jednakowe we wszystkich przypadkach. MIANOWNIK ma końcówki -o, -e. W DOPEŁNIACZU te rzeczowniki posiadają końcówkę -a, w CELOWNIKU — posiadają -k. BIERNIK i WOŁACZ są równe MIANOWNIKOWI. NARZĘDNIK ma jednakową dla wszystkich rzeczowników rodzaju nijakiego końcówkę -em (w języku ukraińskim c&ji-om, noji-ejw), W MIEJSCOWNIKU rzeczowniki na -e mają końcówkę -«, a rzeczowniki kończące się na -o przybierają końcówkę -e (-ie), tutaj zawsze zachodzi wymiana tematowej spółgłoski: t-ć (palto—palcie), r~rz(pióro—piórze}, d-dz(rondo-rondzie), st-ść(miasto—mieście) i in. PISOWNIA WYRAZÓW Z i I y Większość spółgłosek w języku polskim bywają twarde i miękkie. 1. Miękkość spółgłosek oznaczamy ryseczką za pomocą znaka «'» nad a) na początku i w środku wyrazu przed spółgłoską, na przykład: śnieg, ćma, źrebię, dźwięk, słońce; b) na końcu wyrazu, na przykład: koń, gość, Łódź, 2. Miękkość wymienionych i innych miękkich spółgłosek przed samo niebo, ziemia, ciasto, siano, dziura; wiadro, biały, lilia, linia, miasto. 3. Literę «y'» piszemy: a) na początku wyrazów przed samogłoskami, na przykład: jabłko, jaskółka, jeż; b) w środku i końcu wyrazów po samogłoskach: mój, moje, Kijów, zając, jKyąK* twój, pokój, czajnik; c) po niektórych przedrostkach: odjazd, nadjechać, zjazd, zjeść; d) w wyrazach zapożyczonych po spółgłoskach c, z, s przed samogłoskami: Francja, Rosja, Azja, deklinacja, sesja, poezja, oficjalny. W wyrazach zapożyczonych po innych spółgłoskach piszemy <«'», ale wymawiamy [j], na przykład: armia, awaria, Dania, Maria, radio.
Rzeczowniki deklinacji żeńskiej na -a w DOPEŁNIACZU mają końców- ke -y, po k i g i w CELOWNIKU i MIEJSCOWNIKU występuje wymiana ąółgłosek: k-c; g-dz, t-c; r-rz; d-dz; ł-l, s-ś przed -e (-ie); w BIERNIKU zawsze PODZIAŁ CZASOWNIKÓW NA KONIUGACJE W języku polskim, podobno jak i w języku ukraińskim, czasowniki odmieniają się przez osoby, czasy i liczby. Forma czasownika tylko nazywająca czynność nazywa się bezokolicznikiem, na przykład: pisać, ćwiczyć, mówić, układać. W tej formie czasownik spotykamy w słowniku. Odmiana czasowników przez osoby i liczby nazywa się koniugacją. W języku polskim rozróżniamy IV koniugacje według l i 2 osoby liczby pojedynczej. W języku ukrańskim zaś istnieje dwie koniugacje rozróżniające się według 3 osoby liczby mnogiej.
Czasowniki wiedieć i znać w języku ukraińskim mają znaczenie — HŔTH. Czasownika wiedzieć używamy z pytaniem o kim? o czym? Na przykład: Wiem o zadaniu na dzisiaj. Wiemy, że jutro pójdziemy do muzeum. Czy wiecie, gdzie jest ten uczeń? Czasownika znać używamy z pytaniem kogo? co? Na przykład: Znam twojego brata. Czy znasz język polski? PISOWNIA WYRAZÓW Z ą, ę, om, on, em, en W wyrazach polskich zawsze piszemy ą lub ę. W niektórych wyrazach ą ę wzajemnie się wymieniają: dąb — dębu ząb — zęby ręka — rączka W pokrzewionych wyrazach ukraińskich na ich miejscu najczęściej występują a, h, y, to. święto — cenmo dąb — dyó gołąb — eojiyó W wyrazach obcych piszemy połączenia om, on, em, en. Podobnie jest w języku ukraińskim. koncert — Konąepm kompas — Kounac cement — ąeMenm temperatura — meMnepamypa Zasady te nie stosują się do pisowni końcówek rzeczowników, przymiotników, zaimków, czasowników. W MIANOWNIKU rzeczowniki tej grupy w liczbie pojedynczej posiadają końcówki -ia, -ja, -i lub spółgłoskę miękka czy twardą. DOPEŁNIACZ, CELOWNIK i MIEJSCOWNIK—jednakową końcówkę -i lub -y w BIERNIKU —- końcówkę -(i)ę, -je, a w rzeczownikach na spółgłoskę brak końcówki czyli B = M. W NARZĘDNIKU wszystkie rzeczowniki tej grupy przybierająjednakową końcówkę -ją lub -ą. WOŁACZ ma końcówki -io, -jo lub -i, -y. Uwaga! Imiona zdrobniałe w WOŁACZU mają końcówkę -u: Kasiu! Marysiu! Aniu! Zosiu! ZAPAMIĘTAJ! Tylko rzeczownik pani w BIERNIKU ma końcówkę -ą, czym się różni od reszty rzeczowników rodzaju żeńskiego. Porównaj końcówki przypadkowe rzeczowników rodzaju żeńskiego z odpowiednimi końcówkami rzeczowników rodzaju żeńskiego w języku ukraińskim. ODMIANA PRZYMIOTNIKÓW PRZEZ RODZAJE, PRZYPADKI I LICZBY Przymiotniki w języku polskim podobnie jak w języku ukraińskim odmieniają się przez rodzaje, przypadki i liczby. Przymiotnik przybiera przypadek, rodzaj i liczbę określanego rzeczownika. Przymiotniki rodzaju męskiego w MIANOWNIKU mają końcówkę -y po twardych spółgłoskach lub -i — po k- i g- i po miękkich spółgłoskach, na przykład: nowy wysoki lisi Przymiotniki rodzaju żeńskiego w MIANOWNIKU mają końcówkę -a, a po miękkich -(i)a, na przykład: nowa wysoka lisia Przymiotniki rodzaju nijakiego w MIANOWNIKU mają końcówkę -e lub -(i)e po k- i g- i po miękkich spółgłoskach: na przykład: nowe wysokie lisie młode długie tanie
W l osobie liczby pojedynczej zawsze jest końcówka -ę. W 2 osobie liczby pojedynczej zawsze jest końcówka -isz lub -ysz (po sz, ż,rz, cz). W 3 osobie liczby mnogej zawsze jest końcówka -ą. Porównaj odmianę wymienionych czasowników z odmianą podobnych czasowników w języku ukraińskim. PISOWNIA WYRASÓW Z ke, kę, kie, ge, gę, gieUwaga: kie, gie, ke, ge piszemy zgodnie z wymową; 1. Zazwyczaj ke i ge piszemy w wyrazach pochodzenia obcego, na przykład: 2. kę, gępiszemy tylko w wyrazach polskich, na prykład: W wyrazach obcych te połączenia nigdy nie występują. ?. kie i gie piszemy zgodnie z wymową, na przykład: kieszeń, żakiet, lakier, rakieta, ogień, drugie, długie, higiena, angielski, ewont. W języku polskim jak i w języku ukraińskim rozróżniamy rzeczowniki zywotne i nieżywotne Rzeczowniki zywotne rodzaju męskiego dzielą się na dwie grupy: m ę s k o o s o b o w ą i niemęskoosobową. TO WŁAŚCIWE JEST TYLKO DLA JĘZYKA POLSKIEGO!
RZECZOWNIKI nieżywotne tej deklinacji w MIANOWNIKU i BIERNIKU nie mają końcówki, w DOPEŁNIACZU zwykle przybierają końcówkę -w, czasami -a, na przykład: talerza, miesiąca, grama, grosza, Krakowa, Lwowa, Kijowa, Dniepra i inne. JEŻELI WĄTPISZ JAKIEJ KOŃCÓWKI UŻYĆ, SIĘGNIJ DO SŁOWNIKA ! *xM%^/*fr W CELOWNIKU te rzeczowniki mają końcówkę -owi, NARZĘDNIK zawsze ma końcówkę -em, (-i)em, w MIEJSCOWNIKU i WOŁACZU występują dwie końcówki -u lub -e, (-i)e. Porównaj z językiem ukraińskim.
Date: 2016-01-14; view: 2029
|