Ad.4 Werbializm i teoria logosu w teorii Heraklita.
Ad.1.Działy filozofii i charakterystyka
Ontologia-nauka o bycie, o szeroko rozumianej rzeczywistości. Ontologia stara się rozstrzygnąć czy istnieje jeden byt czy więcej jego rodzajów. Docieka jego natury. Rozważa byt w aspektach czasowym i przestrzennym(METAFIZYKA)
Epistemologia-(teoria poznania),zajmuje się źródłami poznawania(rozum i doświadczenie)i możliwościami poznawczymi oraz teorią prawdy .Analizuje pochodzenie poznanie jak i też drogi, którymi winno się podążać. Rozważa kwestie możliwości poznawczych człowieka.
Aksjologia–(teoria wartości),zajmuje się wartościami. Rozpatruje różne typy wartości. Podejmuje refleksję nad sposobem istnienia wartości. Rozważa rozmaite zależności między wartościami.
Etyka - jest teoria moralności, interesuje się postępowaniem ludzkim, jego charakterystyka z punktu widzenia dobra i zła. Przedmiotem badań jest głównie dobro i zło.
Estetyka –nauka o pięknie, chodzi tutaj o również o inne kategorie estetyczne jak wdzięk, urok, wzniosłość
Antropologia– nauka o człowieku, koncentruje się na naturze ludzkiej, oraz stara się określić miejsce jakie zajmuje ona w przyrodzie. Ponadto porusza zagadnienia sensu i celu życia ludzkiego, szczęścia, cierpienia, śmierci stosunku jednostki do zbiorowości.
Filozofia Społeczna-dziedzina ta rozpatruje ogólne zagadnienia związane z życiem społecznym człowieka. W jego obrębie pojawiają się takie problemy jak: kwestie świadomości społecznej, zagadnienie państwa, przebieg wydarzeń historycznych
Ad.2 Najważniejsze stanowiska w sporze o ARCHE(początek)
Tales z Miletu- twierdził że arche to żywioł wody, wszystko z niej pochodzi i do niej powraca. Jako uzasadnienie podał że: „Świat jest ożywioną całością , a wszystko co żywe jest wilgotne, suche obumiera”. Jednym słowem posiada te cechy, które są niezbędne i wystarczające aby z niej rozwinęła się cała przyroda.
Anaksymander- początkiem wszystkiego jest apeiron czyli bezkres-czynnik nieskończony i nieokreślony. Z bezkresu przyroda ciągle powstaje. Bezkres istniał na początku i istnieje nadal.
Anaksymenes- uważał że arche stanowi powietrze. Bo ono jedno wśród materii zdawało się być ilościowo nieskończone. Miało ono charakter ilościowy i jakościowy.
Ad.3 Koncepcja apeironu w filozofii Anaksymandra
Anaksymander powiada że ostatecznym substratem wszystkiego jest bezkres, pojęty jako coś nieokreślonego i nieskończonego. Obserwujemy wzrastanie i przemianę rzeczywistości. Toteż tworzywo z którego ona powstaje, musi być bezkresne, jeszcze nieukształtowane ponieważ gdyby takie nie było to kiedyś wyczerpałoby się i nie mogłoby z niego powstawać różnorodne rzeczy, jakie zauważamy w przyrodzie. Przyroda rozwija się dzięki bezkresowi i istnieje nadal. Apeiron jest bezgraniczny i nieokreślony. Materia musi być bez graniczna gdyż inaczej wyczerpałaby się. Nieograniczony wzrost przyrody wskazywał Anaksymandrowi że przyroda musi być nieograniczona
Ad.4 Werbializm i teoria logosu w teorii Heraklita.
Cały świat jest tylko procesem. Wszystko się ciągnie przemienia „ Panta rhei”- wszystko płynie. Niema rzeczy o stałych wartościach. Zmienność jest stałą własnością przyrody ponieważ ciągle dokonuje się przemiana. Jedno prawo rządzi wszystkimi przemianami-rządzi zarówno człowiekiem jak i wszech światem. Nie ma bytu(czegoś stałego)jest stawanie się. Skoro wszystko jest zmienne stała jest zmienność. Człowiekiem rządzi logos czyli rozum, zatem rozum rządzi całym światem-teoria logosu. Rozum jest niespecjalnie ludzką zdolnością lecz jest siłą kosmosu, człowiek ma w niej jedynie udział
Ad. 5 Koncepcja bytu Eleatów(Parmenides)
Byt niema początku i niema końca. Jest wieczny, jest ciągły bo każda przerwa byłaby niebytem. Jest nieruchomy i niezmienny, niepodzielny. Byt jest więc stały i jeden-jest przeciwieństwem stawania się i mnogości. Parmenedes uważał że wyniki rozumowania a nie zjawiska dają właściwy obraz bytu .
(((Punktem wyjścia jego filozofii jest zasada tożsamości i niesprzeczności: nie może istnieć jednocześnie byt i nie-byt. Oznacza to w praktyce tyle, że nie może istnieć ruch. Jeżeli jakiś byt staje się lub zmienia miejsce to przechodzi z bytu do nie-bytu (z czegoś istniejące do nicości). Byt nie jest tym co widzimy, lecz tym o czym możemy pomyśleć. Efektem tego było zanegowanie poznania zmysłowego, które jest fałszywe)))