Siostry Bretton Woods:MFW,Bank Swiatowy, Swiatowa Organizacja Handlu.
Konkurencyjne dewaluacje
Protekcjonizm – polityka ochrony produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, głównie za pomocą ceł nakładanych na przywożone towary oraz koncesji i zakazów.
Ustawa Smoota-Hawleya podpisana 17 czerwca 1930 roku w Stanach Zjednoczonych zwiększała do rekordowych poziomów cła na ponad 20 tysięcy towarów importowych. W opinii wielu współczesnych ekonomistów przyczyniła się do pogłębienia i przedłużenia wielkiego kryzysu.
konferencja Bretton Woods- konferencja z udziałem 44 państw, która odbyła się w 1944 w Bretton Woods. Zwołana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych F.D. Roosvelta w celu rozwiązania problemów monetarnych, stabilizacji głównych walut światowych i stworzenia nowego systemu kredytowego dla sfinansowania odbudowy powojennej Europy. Wynikiem tego spotkania było zapoczątkownie nowego systemu finansowego i monetarnego.
Filary
Filar I - Wspólnota Europejska (unia gospodarcza) - wspólny rynek, wspólna polityka rolna i strukturalna, unia walutowa i rozwój regionówFilar II - Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa (unia polityczna) - UE w stosunkach zewnętrznych występuje jako jeden podmiotFilar III - Współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych (unia policyjno-sądownicza) - wspólne rozwiązywanie problemów imigracji, przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i patologii społecznej.
Siostry Bretton Woods:MFW,Bank Swiatowy, Swiatowa Organizacja Handlu.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW – międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.
Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju(BS)-organizacja wyspecjalizowana ONZ, utworzona 1945;powołana na mocy umów z Bretton Woods; pierwotnie udzielała długookresowych pożyczek państwom członkowskim na odbudowę po II wojnie światowej, obecnie — głównie na programy rozwoju gospodarczego i uzdrawiania gospodarek narodowych.
GATS-Układ Ogólny w sprawie Handlu Usługami , jest wielostronnym porozumieniem ustanawiającym prawno-traktatowe ramy międzynarodowego handlu usługami.
WTO– Światowa Organizacja Handlu organizacja międzynarodowa z siedzibą w Genewie. WTO stanowi kontynuację Układu Ogólnego w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT), została powołana w 1994 w Marrakeszu (Maroko), w ramach tzw. rundy urugwajskiej GATT.
Pożyczkodawca ostatniego stopnia(lider of last resort)– bank centralny, który zapewnia ochronę klientom banków, w przypadku, gdy one bankrutują. Jest to milczące zobowiązanie banku centralnego w stosunku do klientów banków komercyjnych.
Pokusa nadużycia - teza mówiąca o tym, że podmiot chroniony przed ryzykiem może zachowywać się inaczej, niż gdyby był w pełni eksponowany na ryzyko. Moral hazard narasta, ponieważ poszczególni ludzie jak i instytucje nie ponoszą konsekwencji swoich działań i w związku z tym mają tendencję do zachowań mniej ostrożnych, niż miałoby to miejsce w przypadku ponoszenia pełnych skutków.
System głosowanie MFW.Dobór członków Zarządu odbywa się na zasadzie nominacji lub wyboru wynikających z wielkości kwot czyli udziałów finansowych krajów członkowskich w Funduszu. Pięć krajów o najwyższych kwotach (USA, Japonia, Niemcy, Francja i Wielka Brytania) nominuje swoich członków Zarządu. Pozostali członkowie wchodzą do Zarządu na zasadzie wyboru wynikającego z liczby głosów. Zarząd dokonuje wyboru Dyrektora Zarządzającego Funduszu na podstawie przysługującej każdemu krajowi liczby głosów.
System waluty złotej – pierwszy międzynarodowy system walutowy, w którym standardowa jednostka pieniądza jest odpowiednikiem wartości określonej wagi złota oraz w którym emitenci pieniądza gwarantują, pod określonymi warunkami, wykupienie wydanych pieniędzy za złoto o tej wadze.
System z Bretton Woods – system walutowy, który stworzył podstawy relacji międzynarodowych w sferze zarządzania systemami monetarnymi. Był pierwszym w pełni negocjowalnym systemem monetarnym kierowanym przez rządy państw.
BW I i 2
Parytet – zasada równości proporcji dwóch lub więcej wielkości, określana prawnie a priori.W ekonomice- stosunek proporcji dwóch walut, powiązanie wartości tychże walut.
Stały kurs wymienny- Reżim kursu danego kraju w ramach którego rząd lub bank centralny wiąże oficjalny kurs wymiany do waluty innego kraju (lub ceny złota).Celem jest utrzymanie wartości waluty danego kraju w bardzo wąskim paśmie.
Swobodny kurs walutowySystem, w którym kurs walutowy może osiągnąć poziom równowagi bez konieczności interwencji banku centralnego na rynku walutowym. Jeżeli kurs walutowy może się swobodnie zmieniać, to na rynku walutowym nie występuje interwencja państwa.
Wymuszone pozyczki- przeprowadzone bez czyichś świadomych życzenia; nie dobrowolne; nieumyślny???