Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Klasyczna koncepcja filozofii

•Odrębność przedmiotu i metody gwarantuje odrębność i autonomię poznawczą filozofii klasycznie pojętej.

• Jeśli filozofia podlega jakimś zależnościom i uwarunkowaniom, to mają one charakter przypadkowy lub zewnętrzny i nie wpływają zasadniczo na naturę, treść i wartość wiedzy filozoficznej.

 

Arystoteles (Met. I, 2, 982a—982b)

•A wiedza i poznanie dla nich samych występuje w największym stopniu w wiedzy o tym, co jest najbardziej poznawalne (kto bowiem poszukuje wiedzy dla niej samej, ten wybierze wiedzę w najwyższym stopniu prawdziwą, a jest nią wiedza o tym, co jest najbardziej poznawalne); najbardziej poznawalne są pierwsze zasady i przyczyny, bo za ich pomocą i dzięki nim wszystko inne się poznaje, ale nie na odwrót. Wiedza zaś, która wie, w jakim celu każda rzecz powinna być wykonana, jest wiedzą najwyższą, wyższą niż jakakolwiek wiedza pomocnicza; tym celem jest dobro każdej rzeczy, jak dla całej natury to co najlepsze.

Tomasz z Akwinu

•W tych rzeczach, które wyznajemy o Bogu, jest dwojaki sposób prawdy. Są bowiem pewne prawdy o Bogu, które przewyższają w. wszelką zdolność ludzkiego rozumu, jak na przykład, że Bóg jest troisty i jeden. Niektóre zaś są takie, że do nich może także dojść rozum przyrodzony, jak na przykład, że Bóg istnieje, że Bóg jest jeden, i inne tym podobne. Udowodnili je o Bogu także filozofowie, kierując się światłem rozumu przyrodzonego.

Pozytywistyczna koncepcja filozofii

•wiąże się ze scjentyzmem, tzn. z poglądem, iż najdoskonalszą, wzorcową postać wiedzy ludzkiej stanowią nauki przyrodnicze typu matematyczno-fizykalnego.

•filozofia nie stanowi odrębnej wiedzy, nie ma własnego przedmiotu i własnych metod. Jest kontynuacją nauk szczegółowych: daje encyklopedyczny przegląd ich teorii, lub zestawia ich wyniki w syntezę,

• Formułowany na gruncie tej koncepcji ogólny pogląd na świat czy wiedzę ludzką chce być uogólnieniem wyników nauk

Lingwistyczna koncepcja filozofii

•klasyczna problematyka filozoficzna, zwłaszcza metafizyczna, bądź wymyka się naukowym badaniom, bądź nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana do racjonalnych rozstrzygnięć.

• Racjonalnie możemy zająć się jedynie sposobem mówienia o filozoficznych problemach i ich rozwiązaniach, charakterem i strukturą języka filozofii czy języka filozofów.

•Często problem filozoficzny okazuje się problemem tylko językowym, mającym źródło w nieścisłym lub nawykowym sposobie wyrażania się.



 

.4.112 Celem filozofii jest logiczne rozjaśnianie myśli. Filozofia nie j jest teorią, lecz pewną działalnością. Dzieło filozoficzne składa się zasadniczo z objaśnień. Wynikiem filozofii nie są „tezy filozoficzne", lecz jasność tez. Filozofia winna rozjaśniać i ostro rozgraniczać myśli, które skądinąd są jakby mgliste i niewyraźne.

Ludwig Wittgenstein(Tractatus logico-philosophicus)

•6.53 Poprawna metoda filozofii byłaby właściwie taka: Nie mówić nic poza tym, co da się powiedzieć, czyli poza zdaniami nauk przyrodniczych - a więc nic poza tym, co z filozofią nie ma nic wspólnego; a gdyby potem ktoś chciał powiedzieć coś metafizycznego, wykazać mu, że pewnym znakom swoich zdań nie nadał żadnego znaczenia. Byłaby to dla niego metoda niezadowalająca -- nie miałby poczucia, że uczymy go filozofii - ale byłaby to jedyna metoda ściśle poprawna

Filozofia jako ideologia

Karol Marks

•Jak filozofia znajduje w proletariacie swą broń materialną, tak proletariat znajduje w filozofii swą broń duchową, a gdy piorun myśli uderzy w głąb owej naiwnej jeszcze gleby ludowej, dokona się emancypacja Niemców — przemiana ich w ludzi. W Niemczech nie można znieść żadnego rodzaju niewoli nie znosząc niewoli wszelkiego rodzaju.

Głową tej emancypacji jest filozofia, jej sercem — proletariat. Filozofia nie może się urzeczywistnić bez zniesienia proletariatu, a proletariat nie może znieść siebie bez urzeczywistnienia filozofii.

 

Karl Jaspers

Dzisiaj można chyba mówić o filozofii w podanych niżej formułach; jej sens polega na tym, że:

•dostrzegamy rzeczywistość u jej źródła —

•ujmujemy rzeczywistość w taki sposób, w jaki myśląc obcuję z sobą samym, w działaniu wewnętrznym —

•otwieramy się na zasięg tego, co ogarnia —

•odważamy się na komunikację między człowiekiem a człowiekiem poprzez wszelki zmysł prawdy w miłującej walce nawet w obliczu tego, co najbardziej obce i co zawodzi, cierpliwie i nieustannie zachowujemy trzeźwy umysł.

•Filozofia jest tym, co skupią, przez co człowiek staje się sobą samym, uczestnicząc w rzeczywistości.


Date: 2016-01-05; view: 1142


<== previous page | next page ==>
Klasyczna koncepcja filozofii | Cztery przyczyny Arytotelesa
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)