Trzeba przerwać otaczającą Białoruś zasłonę niewiedzy. Dla świata wciąż jesteśmy terra incognita – ziemią nieznaną. Wszyscy wiedzą o Czarnobylu, lecz wiążą go z Ukrainą i Rosją. „Biała Rosja” – tak przykładowo brzmi nazwa naszego kraju w języku angielskim.
”Narodnaja Gazieta”, 27 kwietnia 1996 r.
Na terytorium Białorusi nie ma ani jednej AES[1]. Na przestrzeni byłego ZSRR w pobliżu granicy białoruskiej rozmieszczono AES z reaktorami typu RBMK. Geograficznie patrząc: na północy – ignalińską, na wschodzie – smoleńską, na południu – czarnobylską.
26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1, minut 23 i 58 sekund seria wybuchów naruszyła reaktor w budynku czwartego energobloku czarnobylskiej AES. Czarnobylską katastrofa stała się największym technologicznym kataklizmem XX wieku.
Dla niewielkiej Białorusi (ok. 10 min mieszkańców) okazała się nieszczęściem narodowym. W latach II wojny światowej Niemcy unicestwili na białoruskiej ziemi 619 wsi wraz z ich mieszkańcami. Po Czarnobylu kraj utracił 485 wsi i osiedli. 70 z nich na zawsze zasypano ziemią. Na wojnie poległ co czwarty Białorusin, dziś co piąty żyje na skażonym terytorium. To 2,1 min ludzi, a wśród nich 700 tys. dzieci. Fakty demograficzne mówią, że radiacja jest główną przyczyną zgonów. W obwodach[2] homelskim i mohylewskim (najbardziej poszkodowanych przez czarnobylski kataklizm) śmiertelność przewyższa urodzenia o 20 procent.
W rezultacie katastrofy do atmosfery wydostało się 50x106 Ci[3] radionuklidów, a 70 procent z nich opadło na Białoruś: 23 procent jej obszaru skażono radionuklidami z natężeniem większym niż 1 Ci na kilometr kwadratowy, jeśli chodzi o cez – 137. Dla porównania: na Ukrainie jest 4,8 procent skażonego terytorium, w Rosji – 0,5 procent. Obszar uprawny z zagrożeniem cząsteczkami cezu od 1 i więcej Ci na 1 km2 – to ponad 1,8 min hektarów; strontem – 90 z natężeniem 0,3 i więcej Ci na 1 km2 – to około 0,5 min hektarów. Wymieniono 264 tys. hektarów ziemi. Białoruś to kraj lasów. 26 procent lasów i przeszło połowa łąk w dolinach rzek Prypeć, Dniepr i Soż leży w strefie zagrożenia radioaktywnego.
W wyniku oddziaływania promieniowania, nawet o niskiej aktywności, z każdym rokiem w kraju rośnie wskaźnik chorych ze zmianami nowotworowymi, umysłową otępiałością, rozstrojem nerwowym i zmianami genetycznymi.
Według danych z obserwatoriów: 29 kwietnia 1986 roku wysoki poziom promieniowania zarejestrowano w Polsce, Niemczech, Austrii, Rumunii, 30 kwietnia – w Szwajcarii i północnych Włoszech, 1-2 maja – we Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, północnej Grecji, 3 maja – w Izraelu, Kuwejcie, Turcji.
Promieniotwórczy obłok 2 maja dotarł do Japonii, 4 maja – do Chin, 5 – do Indii, 5 i 6 maja – do USA i Kanady.
W niecały tydzień Czarnobyl stał się problemem całego świata.
Według: Następstwa czarnobylskiej awarii na Białorusi, Mińsk, Międzynarodowe Kolegium Radioekologii im. A. Sacharowa, 1992, s. 82.
Czwarty reaktor, zwany „Schronem”[4], kryje w swoich ołowiano-żelazobetonowych trzewiach około 20 ton paliwa jądrowego. Co się z nim dzieje dziś, nikt nie wie.
Sarkofag”[5] zrobiono w pośpiechu, ma niespotykaną konstrukcję, doprawdy, inżynierowie-konstruktorzy z Pitiera[6] mają czym się szczycić. Montowano go jednakże „na odległość”, płyty zestawiano za pomocą robotów i śmigłowców – i tak zostało. Dziś, wedle niektórych danych, powierzchnia otworów i szczelin przekracza 200 metrów kwadratowych, z których prawdopodobnie wydobywają się substancje radioaktywne.
Czy sarkofag może się ruszyć? Na to także nikt nie odpowie, do tej pory bowiem nie sposób dostać się do licznych zakątków i konstrukcji, aby dowiedzieć się, co jeszcze się tam kryje. Bo wszyscy rozumują: naruszenie „Schronu” mogłoby przynieść następstwa straszliwsze niż w roku 1986.