[1]filozofická doktrína, podle které může být dosaženo pravdy vírou nebo božským zjevením; směr, na němž je založena teologie a některé filozofické směry, které nevěří ve schopnost lidského poznání, a tím jsou v rozporu s vědou.
[2] nebo také machismus, „kritika zkušenosti“, je subjektivně idealistický směr „očisťující“ pojem zkušenost od pojmů hmota („substance“), nutnost, příčinnost atd.
[3]V letech 1945–1948 působil jako člen ústřední komise mládeže při Československé sociální demokracii. Po únoru 1948 přešel do KSČ a od roku 1949 přednášel dějiny filozofie na Vysoké škole politických a hospodářských věd. V letech 1954-1964 byl vědeckým pracovníkem Filozofického ústavu ČSAV. Od roku 1956 se profiloval jako kritik „dogmatického“ pojetí marxismu, jeden z předních představitelů revizionismu. Ve druhé polovině 60. let se zapojil do reformního hnutí „pražského jara“. Působil jako ideolog antikomunistického KAN a zároveň navázal kontakty s přípravným výborem obnovené ČSSD a veřejně podporoval vznik této strany. Po srpnu 1968 emigroval do Rakouska. V školním roce 1968/1969 získal (díky přímluvě Zbigniewa Brzezinského) stáž na Columbia University. V letech 1970-1990 působil v Kalifornii, kde pracoval jako učitel v California State University v Chico. Zabýval se analýzou pokusů o reformu komunistického systému. V březnu 1990 se vrátil do Československa. V letech 1990-1992 opět pracoval ve Filozofickém ústavu ČSAV. Zpočátku se angažoval v obnovené ČSSD, ale pak se s ní rozešel a byl ve volbách roku 1992 zvolen za koalici s KSČM Levý blokdo Sněmovny lidu a stal se členem Rady Levého bloku. Kriticky se vyjadřoval k politickému vývoji v ČSFR po roce 1990 a nadále prosazoval koncepci „demokratického socialismu“, spojení demokracie a socialismu.
4specifická odrůda revizionismu v sociálně demokratickém hnutí Rakouska, kde vystupovalo do popředí specifické řešení národnostní otázky (při neuznání práva národů na sebeurčení, separatismus v národnostní otázce apod.), kdy hlásali tzv. kulturně národnostní autonomii. Austromarxisté byli stoupenci třídního smíru, spolupráce dělnického hnutí s buržoazií, hlásání a prosazování jen dílčích reforem a odvádění dělnické třídy od revolučního boje atd.