![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
Orogeneza hercyńskaRównież w erze paleozoicznej, ale nieco później, doszło do fałdowań orogenezy hercyńskiej – powstały wówczas góry: - Pamir, Ałtaj i Kunlun, Tien-szan w Azji, - Ardeny, Ural, Harz, Wogezy, Schwarzwald, Rudawy, Masyw Centralny, Sudety, Góry Świętokrzyskie w Europie, - większa część Appalachów w Ameryce Północnej, - Góry Smocze i część Atlasu w Afryce, - część Wielkich Gór Wododziałowych w Australii.
Orogeneza alpejska Pod koniec ery mezozoicznej rozpoczęła się orogeneza alpejska, która trwała przez cały trzeciorzęd (starszy okres ery kenozoicznej). Jako jedne z pierwszych, w fazie kimeryjskiej uformowały się azjatyckie Góry Czerskiego, Góry Wierchojańskie oraz Masyw Tybetański. Nieco później, na przełomie ery mezozoicznej i kenozoicznej – faza laramijska – powstały północnoamerykańskie Kordyliery. Jednak zasadnicza część orogenzy alpejskiej miała miejsce w trzeciorzędzie. Wypiętrzyły się wówczas liczne pasma wysokich gór. Szczególnie wyraźnie zaznacza się pas fałdowań od Półwyspu Iberyjskiego w Europie po Półwysep Indochiński w Azji. Największe i najwyższe z gór to: - Himalaje (8848 m n.p.m. – najwyższe góry świata), Hindukusz, Kaukaz, Zagros wraz z całą Wyżyną Irańską i in. w Azji, - Alpy, Pireneje, Karpaty i in. w Europie, - Atlas w Afryce. Poza tym z orogenezy alpejskiej pochodzą: - Andy w Ameryce Południowej, - Góry Transantarktyczne na Antarktydzie. W trakcie alpejskich ruchów orogenicznych intensywnie występowały zjawiska wulkaniczne. W ich wyniku powstało wiele wysp i archipelagów, m. in. Wyspy Japońskie, Wyspy Flipińskie, Archipelag Malajski, Nowa Zelandia i inne wyspy Oceanii, Karaiby.
Date: 2015-12-24; view: 5730
|