Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






DODATKOWE WYMOGI DOT. WNIOSKU 3 page

Warunkiem udzielenia zezwolenia jest także spełnianie wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków w przypadku zamiaru wykonywania pracy w zawodzie regulowanym (np. lekarz, adwokat itp.) w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Poza ogólnymi przypadkami odmowy wszczęcia postępowania (zob. pkt 4.9), odmawia się wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy cudzoziemiec:

1) jest pracownikiem delegowanym do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na określony czas przez pracodawcę mającego siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – przez cały okres delegowania lub

2) wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zobowiązań określonych w umowach międzynarodowych dotyczących ułatwienia wjazdu i czasowego pobytu niektórych kategorii osób fizycznych zajmujących się wymianą handlową lub inwestycjami, lub

3) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza ogólnymi przypadkami odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy (zob. pkt 4.10), udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę cudzoziemcowi odmawia się, gdy:

1) podmiot powierzający wykonywanie pracy:

a) został prawomocnie ukarany za wyliczone w art. 117 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach wykroczenia, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub w ustawie z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub

b) jest osobą fizyczną skazaną prawomocnym wyrokiem za wyliczone w art. 117 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach, określone w Kodeksie karnym przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową lub za przestępstwa popełnione w związku z postępowaniem w sprawie wydania zezwolenia na pracę albo jest podmiotem zarządzanym lub kontrolowanym przez taką osobę, lub za przestępstwa, o których mowa w ustawie z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2) cudzoziemiec:

a) nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków w przypadku zamiaru powierzenia mu wykonywania pracy w zawodzie regulowanym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394), lub

b) został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo, o którym mowa w art. 270–275 Kodeksu karnego, popełnione w związku z postępowaniem w sprawie wydania zezwolenia na pracę lub udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.



Cudzoziemiec powinien wystąpićdo wojewody właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy, jeżeli zamierza wykonywać pracę u innego pracodawcy użytkownika lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu (tj. na innym stanowisku, z niższym wynagrodzeniem, w razie zmiany wymiaru czasu pracy lub rodzaju umowy będącej podstawą wykonywania pracy).

Zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub przejęcie pracodawcy lub jego części przez innego pracodawcę nie wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Do wniosku o zmianęzezwolenia na pobyt czasowy i pracę cudzoziemiec powinien dołączyć w/w informację starosty,chyba, że wymóg ten nie ma zastosowania.

Wojewoda może odmówić zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, jeżeli:

1) cudzoziemiec nie spełnia warunków udzielenia zezwolenia, lub

2) podmiot, który powierza wykonywanie pracy, nie spełnia wymogów dot. braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy oraz porównywalności wynagrodzenia.

Uwaga: Okres ważności zmienionego zezwolenia nie może przekroczyć 3 lat od dnia wydania zezwolenia które podlegało zmianie.

UWAGA: W przypadku zamiaru wykonywania pracy u innego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy (pracodawcy) cudzoziemiec powinien wystąpić o udzielenie nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. (Uwaga: wydanie nowego zezwolenie rodzi również obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej)

Cudzoziemiec może wykonywać pracę u dodatkowego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy na podstawie odrębnego zezwolenia na pracę. – zezwolenie na pracę dla cudzoziemca uzyskuje w tym przypadku podmiot powierzający pracę.

Cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę jest obowiązany powiadomić pisemnie wojewodę właściwego ze względu na miejsce swojego aktualnego pobytu, w ciągu 15 dni roboczych, o utracie pracy u któregokolwiek zwymienionych w zezwoleniu podmiotów powierzających wykonywanie pracy (pracodawców);

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nie podlega cofnięciu z powodu utraty pracy na rzecz podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, wymienionego w zezwoleniu w okresie 30 dni liczonych od dnia utraty pracy:

1) jeżeli cudzoziemiec wykaże, że dopełnił obowiązku powiadomienia, o którym mowa w wyżej, lub

2) jeżeli powiadomienie, o którym mowa wyżej, nie zostało doręczone wojewodzie z powodów niezależnych od cudzoziemca.

W przypadku utraty pracy u wszystkich podmiotów powierzających wykonywanie pracy, wymienionych w zezwoleniu, przepis ten ma zastosowanie nie więcej niż raz w trakcie ważności zezwolenia..

UWAGA: Poza przypadkami, o których mowa w pkt 4.11, wojewoda cofa zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, jeżeli stanowisko określone w zezwoleniu uległo zmianie lub wysokość wynagrodzenia została obniżona, a zezwolenie to nie zostało zmienione.

Jeżeli wykonywanie pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polega na pełnieniu przez cudzoziemca funkcji w zarządzie osoby prawnej podlegającej wpisowi do rejestru przedsiębiorców, której udziałów lub akcji cudzoziemiec nie posiada, zezwolenia na pobyt czasowy i pracę udziela się, jeżeli podmiot, którym cudzoziemiec zarządza lub będzie zarządzał, spełnia wymogi dot. korzystności działalności gospodarczej, (zob. pkt 4.6 Ad 4). Nie ma natomiast wymogu dołączenia w/w informacji starosty oraz warunku porównywalności wynagrodzenia.

Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie zwalnia od spełnienia określonych odrębnymi przepisami wymogów dotyczących wykonywania zawodów regulowanych lub działalności.

 

4.6.2. ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY W CELU WYKONYWANIA PRACY W ZAWODZIE WYMAGAJĄCYM WYSOKICH KWALIFIKACJI

Cudzoziemiec powinien posiadać ubezpieczenie zdrowotne(zob. pkt 4.5).

Do wniosku o udzielenie lub zmianęzezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji cudzoziemiec powinien dołączyć informację starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy.

O udzielenie tych informacji występuje podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi.

Wymogu tego nie stosuje się, gdy:

1) zawód, który cudzoziemiec wykonuje w ramach powierzonej pracy, lub rodzaj pracy, która jest mu powierzona, znajduje się w wykazie zawodów i rodzajów pracy, w stosunku do których wydanie zezwolenia na pracę nie wymaga uwzględnienia wyżej wymienionej informacji starosty (art. 10 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), lub

2) cudzoziemiec bezpośrednio przed złożeniem wniosku posiadał zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt i pracę u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku, lub

3) cudzoziemiec spełnia warunki określone w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (czyli w rozporządzeniu określającym przypadki, w których zezwolenie na pracę jest wydawane bez względu na warunki płacy i lokalnego rynku pracy)

4) cudzoziemiec spełnia warunki zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, określone odrębnymi przepisami lub

5) cudzoziemiec był już legalnie zatrudniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, lub

Warunkami udzielenia zezwolenia są ponadto:

- zawarcie, na okres przynajmniej 1 roku, umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy cywilnoprawnej, na podstawie której wykonuje pracę, świadczy usługi lub pozostaje w stosunku służbowym,

- spełnianie wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków w przypadku zamiaru wykonywania pracy w zawodzie regulowanym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej,

- posiadanie wyższych kwalifikacji zawodowych,

- posiadanie zgody właściwego organu na zajmowanie określonego stanowiska, wykonywanie zawodu lub prowadzenie innej działalności, gdy obowiązek jej uzyskania przed zawarciem umowy wynika z odrębnych przepisów;

- roczne wynagrodzenie brutto wynikające z miesięcznego lub rocznego wynagrodzenia, wskazane w umowie, nie powinno być niższe niż minimalne wynagrodzenie określone w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o cudzoziemcach.

Poza ogólnymi przypadkami odmowy wszczęcia postępowania (zob. pkt 4.9) odmawia się wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, gdy cudzoziemiec:

1) ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych, lub posiada takie zezwolenie lub

2) jest pracownikiem przedsiębiorstwa prowadzącego działalność gospodarczą w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej i jest czasowo oddelegowany przez pracodawcę w celu świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub

3) wjechał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zobowiązań określonych w umowie międzynarodowej dotyczącej ułatwienia wjazdu i czasowego pobytu niektórych kategorii osób fizycznych zajmujących się wymianą handlową lub inwestycjami, lub

4) posiada zezwolenie, o którym mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 lit. a będąc rezydentem długoterminowym UE z innego państwa członkowskiego UE.

Poza ogólnymi mającymi zastosowanie do tego zezwolenia przypadkami odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy (zob. pkt 4.10), udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji cudzoziemcowi odmawia się, gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy został prawomocnie ukarany za wykroczeniepowierzenia cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy, o którym mowa w art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, i w ciągu 2 lat od ukarania został ponownie ukarany za podobne wykroczenie lub został prawomocnie ukarany za wykroczenia, o których mowa w art. 120 ust. 3–5 w/w ustawy.

Cudzoziemiec powinien wystąpićdo wojewody właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy, jeżeli cudzoziemiec zamierza rozpocząć wykonywanie pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu, zamierza zmienić stanowisko lub będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie niż określone w zezwoleniu.

Zmiana zezwolenia nie jest wymagana w przypadku zmiany nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy, a także w przypadku przejęcia zakładu pracy lub jego części przez inny podmiot.

Do wniosku o zmianę zezwolenia cudzoziemiec powinien dołączyć w/w informację starosty, chyba, że wymóg ten nie ma zastosowania.

W okresie pierwszych 2 lat pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie tego zezwolenia:

1) cudzoziemiec nie może rozpocząć wykonywania pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu,

2) cudzoziemiec nie może zmienić stanowiska, na jakim jest zatrudniony,

3) cudzoziemcowi nie można wypłacać wynagrodzenia niższego niż określone w zezwoleniu

– bez zmiany tego zezwolenia.

Zmiany zezwolenia wojewoda odmawia, gdy:

1) okres, w którym cudzoziemiec pozostaje bez pracy:

a) przekracza 3 miesiące liczone od dnia utraty pracy do dnia złożenia przez cudzoziemca wniosku o zmianę zezwolenia ze względu na zmianę podmiotu powierzającego mu wykonywanie pracy lub

b) wystąpił więcej niż 2 razy w trakcie ważności zezwolenia, lub

2) cudzoziemiec nie powiadomił wojewody właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu o utracie pracy w terminie wskazanym 15 dni roboczych od jej utraty, lub

3) cudzoziemiec przestał spełniać warunki udzielenia tego zezwolenia, lub

4) podmiot, który będzie powierzał pracę cudzoziemcowi, nie spełnia warunków dot. braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy oraz wymaganej wysokości wynagrodzenia, lub

5) okres ważności zmienionego zezwolenia przekroczy 3 lata.

Cudzoziemiec przebywający na terytorium RP na podstawie tego zezwolenia, jest obowiązany w ciągu 15 dni roboczych powiadomić pisemnie o utracie pracy wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca.

Jeżeli w okresie pierwszych 2 lat pobytu cudzoziemca na terytorium RP na podstawie tego zezwolenia, zmieniły się określone w zezwoleniu warunki pracy dotyczące minimalnego wymiaru czasu pracy i rodzaju umowy, na podstawie której cudzoziemiec wykonuje pracę, cudzoziemiec jest obowiązany w ciągu 15 dni roboczych powiadomić o tej zmianie wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca.

Jeżeli po upływie 2 lat pobytu cudzoziemca na terytorium RP na podstawie tego zezwolenia, nastąpiła zmiana stanowiska, wynagrodzenia na niższe lub zmiana minimalnego wymiaru czasu pracy i rodzaju umowy, na podstawie której cudzoziemiec wykonuje pracę, cudzoziemiec jest obowiązany w ciągu 15 dni roboczych powiadomić o tej zmianie wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca.

Poza przypadkami, o których mowa w pkt 4.11, cudzoziemcowi cofa się zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji gdy nie przestrzega on ograniczenia w dostępie do rynku pracy w okresie pierwszych 2 lat pobytu na podstawie tego zezwolenia.

Zezwolenie to nie podlega cofnięciu z powodu utraty pracy na rzecz podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, wymienionego w zezwoleniu, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) okres pozostawania cudzoziemca bez pracy nie przekroczył 3 miesięcy w okresie ważności zezwolenia;

2) okres pozostawania cudzoziemca bez pracy wystąpił nie więcej niż 2 razy w okresie ważności zezwolenia;

3) cudzoziemiec wykaże, że dopełnił obowiązku powiadomienia, o którym mowa wyżej, lub że powiadomienie nie zostało doręczone wojewodzie z powodów niezależnych od cudzoziemca.

Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, nie zwalnia od spełnienia określonych odrębnymi przepisami wymogów dotyczących wykonywania zawodów regulowanych lub działalności.

 

4.6.3. ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY W CELU WYKONYWANIA PRACY CUDZOZIEMCA DELEGOWANEGO PRZEZ PRACODAWCĘ ZAGRANICZNEGO NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Cudzoziemiec powinien spełniać warunki dotyczące posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu oraz posiadania zapewnionego na terytorium RP miejsca zamieszkania (zob. pkt 4.5)

Warunkiem udzielenia zezwolenia jest posiadanie zezwolenia na pracę w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy albo pisemnego oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia mu pracy, jeżeli zezwolenie na pracę nie jest wymagane;

Wymogu legalnego pobytu nie stosuje się do cudzoziemca czasowo oddelegowanego w celu świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez pracodawcę mającego siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii,Islandii lub Liechtensteinu, uprawnionego do przebywania i zatrudnienia na terytorium tego państwa.

 

4.6.4. ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY W CELU PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Cudzoziemiec powinien spełniać warunki dotyczące posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu oraz posiadania zapewnionego na terytorium RP miejsca zamieszkania (zob. pkt 4.5)

Warunkami udzielenia zezwolenia są ponadto:

- posiadanie zgody właściwego organu na zajmowanie określonego stanowiska lub wykonywanie zawodu, gdy obowiązek jej uzyskania wynika z przepisów odrębnych;

- podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą:

a) w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemca powinien osiągnąć dochód nie niższy niż 12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie, w którym podmiot ten ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, w trzecim kwartale roku poprzedzającego złożenie wniosku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 255) lub zatrudniać na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej przez okres 1 roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej 2 pracowników będących obywatelami polskimi lub cudzoziemcami, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1–9 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (np. uchodźcami lub cudzoziemcami posiadającymi zezwolenie na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE, lub

b) wykazać, że posiada środki pozwalające na spełnienie w przyszłości warunków określonych w lit. a lub prowadzi działania pozwalające na spełnienie w przyszłości tych warunków, w szczególności przyczyniające się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.

Warunki wyżej określone w lit. a) lub b) stosuje się do utworzonej przez cudzoziemca spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej albo do spółki, do której cudzoziemiec przystąpił lub której udziały lub akcje objął lub nabył.

Zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej udziela się również cudzoziemcowi, którego celem pobytu jest także wykonywanie pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, którą utworzył lub której udziały lub akcje objął lub nabył, o ile spółka spełnia warunki wyżej określone w lit. a) lub b). Do udzielenia tego zezwolenia nie jest wymagane zezwolenie na pracę; nie ma także wymogu dołączenia informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy oraz warunku porównywalności wynagrodzenia.

Poza ogólnymi przypadkami odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy (zob. pkt 4.10), udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, gdy celem pobytu jest także wykonywanie pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki, którą utworzył lub której udziały lub akcje objął lub nabyłcudzoziemcowi odmawia się, gdy:

1) podmiot powierzający wykonywanie pracy:

a) został prawomocnie ukarany za wyliczone w art. 117 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach wykroczenia, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub w ustawie z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub

b) jest osobą fizyczną skazaną prawomocnym wyrokiem za wyliczone w art. 117 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach, określone w Kodeksie karnym przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową lub za przestępstwa popełnione w związku z postępowaniem w sprawie wydania zezwolenia na pracę albo jest podmiotem zarządzanym lub kontrolowanym przez taką osobę, lub za przestępstwa, o których mowa w ustawie z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2) cudzoziemiec:

a) nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków w przypadku zamiaru powierzenia mu wykonywania pracy w zawodzie regulowanym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394), lub

b) został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo, o którym mowa w art. 270–275 Kodeksu karnego, popełnione w związku z postępowaniem w sprawie wydania zezwolenia na pracę lub udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.



 

4.6.5. ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY W CELU KSZTAŁCENIA SIĘ NA STUDIACH

Zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich albo studiach trzeciego stopnia udziela się cudzoziemcowi, gdy celem jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest podjęcie lub kontynuacja stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich, zwanych dalej „studiami”, także wtedy, gdy studia te stanowią kontynuację lub uzupełnienie studiów podjętych przez cudzoziemca na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, oraz gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

1) cudzoziemiec przedłoży:

a) zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów,

b) dowód uiszczenia opłaty, jeżeli podejmuje lub kontynuuje studia odpłatne;

Cudzoziemiec powinien także spełniać warunki dotyczące posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, oraz wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd (zob. pkt 4.5)

Warunkiem udzielenia zezwolenia jest także posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów studiów.

Zezwolenia w celu kształcenia się na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich albo studiach trzeciego stopnia udziela się także cudzoziemcowi, który zamierza odbyć kurs przygotowawczy do podjęcia nauki na tych studiach w języku polskim i spełnia w/w warunki udzielenia zezwolenia w celu kształcenia się na studiach.

Poza ogólnymi, mającymi zastosowanie do tego zezwolenia przypadkami odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy (zob. pkt 4.10) cudzoziemcowi odmawia się udzielenia tego zezwolenia gdy:

1) posiada zezwolenie na pobyt czasowy w celu podjęcia lub kontynuacji studiów lub szkolenia zawodowego, o którym mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 lit. b, będąc rezydentem długoterminowym UE z innego państwa członkowskiego UE lub

2) wykonuje pracę lub prowadzi działalność gospodarczą na terytorium RP, chyba że ubiega się o udzielenie mu kolejnego zezwolenia w celu kształcenia się na studiach.


Date: 2015-12-24; view: 781


<== previous page | next page ==>
DODATKOWE WYMOGI DOT. WNIOSKU 2 page | DODATKOWE WYMOGI DOT. WNIOSKU 4 page
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.015 sec.)