Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Analiza SWOT firmy Nescafe

Analiza firmy Nescafe

 

Prowadzący:

dr Maciej Piotrowski

 

Rzeszów 2013

 

 

Spis Treści

Wprowadzenie

Historia Nescafe

 

 

Konkurenci Nescafe

Produkcja Nescafe

5. Zagrożenia Nescafe

Analiza SWOT firmy Nescafe

7. Zakończenie

Bibliografia

 

Wprowadzenie

Powstała po siedmiu latach badań i eksperymentów. W czasie II wojny światowej była składnikiem paczek żywnościowych. Czasem służyła nawet za walutę.Nowoczesna, modna, zawsze odpowiadała na potrzeby codzienności i wpisywała się w aktywny tryb życia. Neskafe stała się ulubiona kawą wielu pokoleń na całym świecie. Nescafe ma już ponad 70 lat doświadczenia w dokładnej selekcji ziaren, ich starannym mieszaniu i paleniu. Wybrane z najlepszych zbiorów na świecie ziarna mieszane są w odpowiednich, przemyślanych proporcjach, co pozwala uzyskać pełną równowagę smakową i perfekcyjny aromat kawy rozpuszczalnej Nescafe . Pierwsza w historii kawa rozpuszczalna. Nescafe w Polsce: kilkadziesiąt lat razem.

 

Historia Nescafe

Nescafé była napojem, przy którym nastolatki bawiły się w rytmach rock'n'droll'a, a także poleciała w kosmos razem z załogą statku Apollo 11, której posłużyła wówczas do eksperymentów nad osuszaniem produktów w niskich temperaturach. Dzisiaj należy do jednej z najlepiej rozpoznawalnych kawowych marek na świecie.

Historia pierwszej kawy w proszku sięga lat 30. poprzedniego stulecia. Na prośbę brazylijskiego Narodowego Instytutu Kawy, szwajcarska firma Nestlé, specjalizująca się w ówczesnym konserwowaniu i proszkowaniu mleka oraz kakao, przez sześć lat prowadziła badania. Miały one na celu opracowanie metody konserwacji kawy tak, aby możliwe było jej jak najdłuższe przechowanie. Max Rudolf Morgenthaler - pracujący w laboratoriach Nestlé chemik, opracował metodę uzyskiwania pierwszej na świecie kawy w proszku z zachowaniem jej naturalnego aromatu. Otrzymana kawa po wsypaniu do wody zamieniała się w aromatyczny napój. Nestlé natychmiast opatentowała kawę, którą nazwano rozpuszczalną. Przygotowano linię produkcyjną w fabryce w szwajcarskim Orbe, zaprojektowano opakowanie, opracowano dystrybucję i reklamę. Główne hasła brzmiały: „Prosto i szybko” oraz „Kawa bez dzbanka”. Sprzedaż tego rewolucyjnego produktu rozpoczęto 1 kwietnia 1938 roku pod nazwą Nescafé, stanowiącej połączenie słów: „Nestlé” i „café”.



Wynalezienie kawy rozpuszczalnej zrewolucjonizowało ówczesne myślenie o kawie i stało się jednym z przełomowych produktów XX wieku. Kawę Nescafé wymieniano jako odkrycie roku obok takich wynalazków jak długopis, teflon, czy publikacja pierwszego komiksu z przygodami Supermana. Produkcja kawy stopniowo rozszerzała się na inne kraje europejskie: Anglię, Francję oraz Stany Zjednoczone. Wybuch II wojny światowej skłonił kierownictwo firmy, by przeczekać ten okres w USA. Niestety w momencie przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny rząd zdecydował o zawieszeniu ochrony wszystkich patentów – w tym prawa do produkcji kawy rozpuszczalnej. Patenty nie chroniły producentów i kawę mógł produkować każdy kto potrafił. Po wojnie rząd amerykański chcąc docenić Nestlé i wynagrodzić jej wszystkie straty przyznał firmie medal za męstwo.

Dodatkową pomocą ze strony rządu Stanów Zjednoczonych był fakt, iż postanowiono włączyć kawę do standartowych racji żywnościowych w wojskowych plecakach. Właśnie to znacznie przyczyniło się do popularyzacji kawy Nescafé na świecie. Podróżująca w żołnierskim chlebaku mała brązowa puszka kawy Nescafé trafiła do Europy i na Daleki Wschód często stając się jednym z podstawowych środków płatniczych w czasie wojny. Po jej zakończeniu szybko odnalazła swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Doskonale wpisała się w nowy styl życia i odpowiedziała na rodzące się potrzeby codzienności. Jej smak i aromat oraz łatwy, szybki sposób przyrządzania były znaczącą przewagą nad tradycyjnie parzoną kawą.

Konkurenci Nescafe

Wszystko również pierwszą zostaje handlowa marka kawy "Nescafe", która oprócz tego jest i największą kompanią, co produkuje rozpuszczalne kawie. Nescafe jest częścią przemysłowego giganta Nestle, co pozytywnie wpływa na ranking jej popularności. Drugą pozycję rankingu zajmuje handlowa marka Jacobs, która za stuletnią pracę potrafiła zarekomendować się jak co produkuje jakościowe i smaczne kawie. Jest liderem rynku w Niemczach, Austrii, Łotwie, Litwie, Rumunii i Ukrainy. Przy czym popularnością cieszy się więcej właśnie znak firmowy Jacobs, a nie po oddzielnych gatunkach. Najbliżej do liderów znajduje się kawa "Jardin". Jego specjalizacją więcej jest mielona kawa i kawa w ziarnach. Pod tą handlową marką jest nie tylko kawa, ale i różne restauracje i hotele.

Produkcja Nescafe

W procesie produkcji kawy dążymy do zmniejszania poboru wody i energii, a także do emisji mniejszych ilości gazów cieplarnianych. Coraz częściej korzystamy z materiałów pochodzących z recyklingu i obniżamy wagę opakowań naszej kawy. Jeśli istnieje taka możliwość, łupiny pozostałe po obróbce ziarna kawowego wykorzystujemy jako paliwo, zamiast kierować je na składowiska odpadów.

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja naszych fabryk. Ogółem 55% kawy NESCAFÉ produkowane jest w krajach rozwijających się. Przekłada się to bezpośrednio na zatrudnienie, podnoszenie kwalifikacji i wyższe dochody mieszkańców. Przyczynia się też do podwyższania lokalnych standardów środowiskowych, umożliwia rozwój sieci dostawców i pobudza przedsiębiorczość w regionie.üPodobnie jak uprawa i konsumpcja, produkcja kawy również nie pozostaje obojętna dla otoczenia. W ramach programu NESCAFÉ Plan różnymi sposobami staramy się zmniejszyć wpływ na środowisko, jednocześnie tworząc dla niego wspólną wartość. Aby zminimalizować tzw. ślad ekologiczny, dobieramy czystsze, naturalne środki chłodzące w procesie produkcji, przekształcamy odpady w energię, korzystamy z czystszych źródeł energii. Wiele z tych inicjatyw podejmujemy na poziomie lokalnym, odpowiadając w ten sposób na specyficzne potrzeby lokalnych społeczności.

5. Zagrożenia Nescafe

Obecnie, kiedy reklamy zalewają nas filiżankami różnych gatunków kaw, warto zastanowić się, czy picie kawy jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i jakie ilości tego napoju nie wiążą się z wystąpieniem objawów niepożądanych. Istotne jest także pytanie, czy kawa może nasilać lub hamować rozwój niektórych schorzeń. Śledząc bieżące piśmiennictwo, można zauważyć zarówno korzystne, jak i negatywne skutki działania kofeiny na nasz organizm.

1. Kofeina i jej metabolity (teofilina i teobromina) zwiększają wydzielanie neuromediatorów, przez co wpływają pobudzająco na czynności psychomotoryczne ośrodkowego układu nerwowego, ułatwiając procesy myślowe, polepszając nastrój i usuwając zmęczenie.

2. Substancja ta wpływa także na układ krążenia, co przejawia się przyspieszeniem czynności serca, krótkotrwałym zwiększeniem pojemności wyrzutowej mięśnia sercowego oraz łagodnym podwyższeniem ciśnienia tętniczego. Rozszerza naczynia wieńcowe, wzmagając przepływ krwi, lecz jednocześnie znacznie zwiększa zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, co może być przyczyną nasilenia dolegliwości wieńcowych. Wypicie zbyt mocnej kawy może stymulować zaburzenia rytmu serca.

3. Kofeina wpływa na metabolizm ustroju, nasilając procesy lipolizy w tkance tłuszczowej oraz glikogenolizy w mięśniach szkieletowych.

4. Działa ona rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli.

5. Jednym z efektów działania tego związku jest zwiększenie diurezy.

6. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne.

Analiza SWOT firmy Nescafe

Silne strony kompanii :
- wysoka jakość produkcji;
- znak firmowy
- autorytet na rynku;
- dostępne ceny;
- dobrze uregulowane kanały podziału;
- handlujące produkcją kompanie, różnią się wysokim profesjonalizmem;
- doświadczenie pracy;

Słabe strony kompanii :

- Niski interes rzędowych współpracowników w rozwoju przedsiębiorstwa

- Wysoka miara znoszenia sprzętu - do 80î poszczególnym grupom


Możliwości:


- wzrost popytu;

 

- rozszerzenie asortymentu;

- wzrost cząstki rynku;

- rozszerzenie segmentu nabywców w związku ze wzrostem ludności( nowy pokład nabywców)

Zagrożenia:

- nasycenie rynku - duża ilość kompanii-konkurentów, jak ojczystych, tak i cudzoziemskich;

- wyjście na rynek nowych konkurentów i wzmacnianie pozycji starych.

7. Zakończenie

Wychodząc naprzeciw rodzącym się coraz to nowym oczekiwaniom, firma Nestlé wprowadzała kolejne innowacje. W 1962 roku, puszki, w które pakowana była kawa zamieniono na szklane słoiki. Trzy lata później opracowano proces technologiczny, który pozwolił na uzyskiwanie granulek i w tym samym roku rozpoczęto produkcję kawy liofilizowanej Nescafé Gold. Z kolei w 1967 roku pojawił się pierwszy czerwony kubek Nescafé - wtedy przypominający raczej filiżankę. Dopiero kilka lat później przybrał on swój obecny „kwadratowy” kształt.

Do Polski pierwsze puszki Nescafé docierały po wojnie w paczkach organizacji UNRRA (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy), która niosła pomoc na terenach Polski. W czasach PRL kawę Nescafé można było kupić jedynie w dolarowych sklepach Pewex, albo otrzymać w prezencie od krewnego zza granicy. Już w nowym ustroju politycznym na rynek polski jako pierwsza oficjalnie trafiła w 1993 roku kawa Nescafé Classic, a rok później kawa Nescafé Gold. Z kolei kawa Nescafé Espresso zadebiutowała w 2001 roku, a zaledwie rok później pojawiły się saszetki z rozpuszczalną kawą połączoną z mlekiem i cukrem, czyli Nescafé Classic 3 w 1. Ostatnim sukcesem marki było wprowadzenie w zeszłym roku na nasz rynek kawy klasy Ultra Premium: ekskluzywnej Alta Rica oraz Cap Colombie.

Bibliografia

1. http://www.epr.pl/nescafe-historia-kawy-w-proszku,nescafe,1489,1.html

2. http://www.termedia.pl/Czasopismo/Przewodnik_Lekarza-8/Streszczenie-2732

 

 


Date: 2015-12-11; view: 2707


<== previous page | next page ==>
Bist du deines Glaubens. | Ocena strony internetowej — SWOT
doclecture.net - lectures - 2014-2025 year. Copyright infringement or personal data (0.008 sec.)