Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism


Gdyby stał się cud

Gdyby stał się cud i mógłbym być tak wysoki i przystojny jak Krzysztof! Miałbym wtedy wspaniałe życie. Wyglądałbym przecież znacznie atrakcyjniej. W pracy koleżanki wreszcie zainteresowałyby się moją osobą. Szczególnie zależałoby mi na tym, żeby Maria zwróciła na mnie uwagę. Za jedno jej spojrzenie oddałbym wszystko. Och Mario! Pomyślałabyś choć raz o mnie! Dla Ciebie zmieniłbym się nie do poznania. Przestałbym palić i grać w bingo. Zająłbym się czymś pożytecznym. No i oczywiście przedstawiłbym Cię moim rodzicom. Gdyby Cię zobaczyli, przestaliby mówić, że ich Paweł do niczego się nie nadaje.

Jeśli byłbym tak elegancki i wykształcony, jak Krzysztof, zapraszano by mnie wtedy częściej na przyjęcia i prywatki. Rozmawiano by ze mną i pito by za moje zdrowie. Po prostu wiedziano by, że żyję. Nie śmiano by się ze mnie za moimi plecami. Lubiano by mnie i szanowano by za mój wdzięk i urok osobisty. A w firmie? Pewnie widziano by mnie na innym stanowisku. Zaproponowano by mijakąś kierowniczą funkcję. Dano by mi własny gabinet. Może by nawet zatrudniono dla mnie osobistą sekretarkę. Mogłoby być tak pięknie. Zarabiałbym wtedy znacznie więcej niż teraz. Mógłbym sobie pozwolić na większe wydatki, a może i na małe inwestycje. Kupiłbym kilka modnych garniturów. Wynająłbym małe mieszkanie. I kto wie, czy nie zdobyłbym się nawet na samochód. A już na pewno cały czas posyłałbym Marii kwiaty. W końcu zrozumiałaby, co do niej czuję. Może nawet zgodziłaby się zostać moją żoną. Tylko wcześniej musiałby stać się cud. A gdybym tak teraz do niej zadzwonił, nie czekając na cud?

 


 

Ćwiczenie 1. Proszę zamienić bezokoliczniki na odpowiednie formy trybu przypuszczającego.

Przykład: Gdybym mógł cofnąć czas, (zostać) zostałbym żołnierzem.

 

Gdybym mógł cofnąć czas, na pewno nie (studiować) ................. fizyki, tylko ekonomię, (zamieszkać) ................... nie w Krakowie, lecz w Gdyni. Nie (ożenić się) ........................... tak młodo, a może w ogóle (zostać) ...................... starym kawalerem? Wtedy na pewno (rozwieść się) nie.............................. . Choć kto wie, może gdybym trochę poczekał, a Renata (wrócić) ......................... z Kanady wcześniej, gdybyśmy się spotkali w odpowiednim czasie, kto wie - może (pobrać się) ..................... i (być) ..................... dobraną parą? (Mieć) ........................... dwoje dzieci, jedno (być) ................... podobne do mnie, a drugie do Renaty. (Kupić) .................................. psa i rybki. (jeździć) ............................................ na wakacje nad morze, (pływać) .................................... i (opalać się) .......................... . (Uczyć się) ........................................ wszyscy niemieckiego i (uprawiać) .................................................... sporty. W niedziele (chodzić) .................................. do kina, na spacery z psem, no i (odwiedzać) ............................................... naszych rodziców. Niestety jestem rozwiedziony, a Renata niedawno wyszła za mąż za Kanadyjczyka... 

Ćwiczenie 2. Proszę przetłumaczyć na swój język.

1. Zjadłbymteraz ciastko czekoladowe!

2. Mógłbyśmi pomóc ustawiać meble?

3. Zmienilibyściepłytę!

4. Co byś zrobił, gdybym zapomniałao twoich urodzinach?

5. Zaśpiewałabymtę arię, ale boli mnie gardło.

6. GdybyAndrzej naprawdę ją kochał,nie odszedłbyod niej.

7. Gdybyście się zdecydowalina tę transakcję, zadzwońcie do nas.

8. Ci państwo rozmawialibyz wami więcej, ale nie znają zbyt dobrze francuskiego.

9.Gdybyśmy mogli, pojechalibyśmyna wakacje do Chorwacji.

10. Gdybyśmynie złożyliżyczeń cioci osobiście, byłabyobrażona.

11. Gdyby byłoślisko, nie jechałbymtak szybko.

12. GdybyMarek przyniósłmi kwiaty, wybaczyłabymmu wczorajsze zachowanie.

 

 

 


 

AAAAAAAAierwszy

Powitanie, pożegnanie

Powitanie, pożegnanie - formuly grzecznościowe przedstawiania się. Ludzie na całym świecie spotykając się wymieniają różne zwroty powitalne, słownik grzeczności lub ukłony. W zależności od kraju powitanie jest mniej lub bardziej ceremonialne. W niektórych krajach wystarczy krotki skłonienia głowy, uprzejmy wyraz twarzy na powitanie. W innych obowjązuje wymiana formuł grzecznościowych, często popierana gestami takimi jak ukłon, składanie dłoni czy zdejmowanie nakręc głowy. Jak jest w twoim kraju?

 

Przykłady:

- Dzień dobry, pani. Dawno pani nie widziałem. Jak się pani miewa?

- Dzień dobry. Dziękuję. Wszystko w porządku.

 

- Cześć! Co slychać?

- Nic nowego. A co u ciebie?

- U mnie też po staremu.

 

- Hej, jak leci?

- Powolutku. A tobie?

- Dobrze, dziękuję.

 

- Dzień dobry, sąsiedzie!

- Mm-m, dzień dobry. Jak pańskie zdrowie?

- Dziękuję, mam się znakomicie! A pan?

- Też nieźle ostatnio. Dziękuję bardzo!

W akademiku

- Cześć, jestem Marek. A ty?

- Stefan. Skąd jesteś?

- Z Tarnowa.

- Ja z Nowego Targu.

- No to fajnie. Mamy niezły pokój.

- Też tak myślę.

 

- Dzień dobry, chciałbymů


Date: 2015-12-11; view: 477


<== previous page | next page ==>
Tryb rozkazujący | Uczucia, nadprzyrodzone
doclecture.net - lectures - 2014-2018 year. Copyright infringement or personal data (0.003 sec.)