![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
Drum-Buffer-Rope (DBR) Drum-Buffer-Rope jako metoda ma tyto časti: Drum (buben): Vytvořeni planu vyroby podle kritickeho mista. Uzke (kriticke) misto určuje rytmus vyroby. Buffer (zasobnik): Vytvořeni časovych a materialovych zasobniků prace před kritickym mistem vyroby. Každa minuta ztracena v kritickem mistě systemu je nenahraditelna a každa hodina ušetřena v jinem než kritickem mistě nema žadny ekonomicky vyznam. Rope (lano): Vytvořeni planu vyroby pro nekriticke zdroje. Ostatni nekriticka mista vyroby nesmi byt zbytečně přetěžovana (zahlcovana), když průtok udava nejužši misto v řetězci.
Thinking Process (TOC/TP) je analyza přičinnych souvislosti, ktera uživa kvalitativního přistupu s užitim otazek typu: jestliže potom protože vychazi ze zakladniho poznani nezbytnosti: jestliže chci , pak musim snaži se najit odpovědi na otazky: Co změnit ? Na co to změnit ? Jak vyvolat požadovane změny ?
Sokratovska metoda Sokratovska metoda představuje jeden ze způsobů zobrazovani a vnimani reality, hledani konfliktu a jeho nasledne řešeni, a to nejen v přistupech teorie omezeni. Jejim zakladnim rysem je kladeni otazek učitelem žakům s cilem přivest je k uvaham o řešeni, ktere však objevuji samotni žaci. Tazatele se nedozvidaji odpověď, ale jsou dotazovani do te doby, než sami hledanou odpověď naleznou.
43. Popište metodu kritického řetězu. Jaké jsou její výhody a přínosy pro řízení projektů? Metoda kritickeho řetězu (Critical Chain Method, CCM) Kriticky řetěz je zobecněnim kriticke cesty, protože neni určen pouze nejdelši posloupnosti činnosti danou logickymi a časovymi navaznostmi jak je tomu v připadě kriticke cesty, ale take dostupnosti jednotlivych zdrojů v danem časovem intervalu. Metoda vznikla v 90. let 20. stoleti a jejim autorem je E. M. Goldratt. Autor tuto metodu popsal pouze kvalitativně (v tzv. manažerskych romanech). Metoda nebyla matematicky formalizovana. Metoda pracuje s tzv. očišťovanim dob trvani u jednotlivych činnosti. Metoda do grafu projektu přidava tzv. buffery jako časove a zdrojove narazniky. vychazi z předpokladů: Parkinsonův projektovy zakon Studentův syndrom Multitasking přeskakovani mezi ukoly čas na připravu před zahajenim ukolu nebo při změně ukolu, typu práce čas na nutny odpočinek
Sledovani průběhu projektu pomoci kritickeho řetězu Pokud dojde při realizaci projektu ke zpožděni činnosti a tim ke zpožděni podpůrnych cest či kriticke cesty, zpožděni ukrajuje z časovych narazniků. Ukrajovani či průnik do časovych narazniků je nutne sledovat a dle jeho velikosti provadět předběžna a obranna opatřeni. Příklad v přednášce 9. 44. Jaký je vztah systémového myšlení a projektového řízení. Co víte o systémové analýze?
Systemovy přistup ≈ systemove myšleni mělo by mit pět urovni / pět stupňů poznani: 1. Vymezeni hranice a měřitka zkoumaneho systemu. Definovani prvků systemu a vazeb mezi nimi. 2. Popsani cile a chovani systemu. Tzn. kvantifikace či kvalifikace vstupů a vystupů, popis vnitřni transformace. 3. Učelove definovani systemu. Zachyceni souvislosti mezi strukturou a chovanim systemu. Možnost aplikace jako modelu. 4. Zachyceni a popis možnych změn systemu v čase. Tzn. struktura, chovani i cil systemu podlehaji změnam. 5. Rozlišeni změn systemu na ty, ktere maji přičinu v samotnem systemu, a na ty, ktere souviseji se změnami v okoli.
Problemy mohou byt dobře strukturovane byvaji jednoduche a snadno algoritmizovatelne; nachazeji se v opakovanych situacich a jsou často rutinni; aplikaci byvaji tzv. tvrde systemy. špatně strukturovane často se jedna o nove a neopakovatelne situace; maji velky počet faktorů ovlivňujicich rozhodnuti; jejich kvantitatifikace byva obtižna až nemožna; aplikaci byvaji tzv. měkke systemy;
45. Jaký je význam a jaká je úloha projektové kanceláře v organizaci podniku? Projektová kancelář (Project Management Office, PMO) Je v organizaci podniku pro správné řízení projektů nenahraditelná její existence je podmínkou! Hlavním úkolem projektové kanceláře je: příprava podkladů pro zahájení projektů (iniciace); sestavování projektových týmů a steering committee. metodická podpora realizace projektů; ověřování výstupů a dosažených cílů u jednotlivých projektů a programů (vytváření zpětné vazby).
Typy projektové kanceláře (PMO) Podpůrná PMO podporuje, ale nekontroluje projekty, tj. zaměřuje se na znalostní centra a administraci; Kontrolní PMO podporuje a kontroluje projekty, tj. vedle znalostních center se zaměřuje na monitoring a analýzu projektů; Řídící PMO podporuje a kontroluje projekty, řídí programy a portfolia projektů, tj. plně zodpovídá za řízení projektů v organizaci
46. Jaké manažerské role mohou vznikat v projektové kanceláři a v jakém by měli být vztahu k ostatnímu managementu podniku (liniovému, vrcholovému)? Obrázek v přednášce 10 47. Vysvětlete pojmy: projekt, program, portfolio. Interpretujte je také z hlediska hierarchie cílů. Struktury v projektovém řízení (3P) Portfolio obsahuje projekty a programy Program tvoří ho související projekty Projekt má cíl a je vymezen v čase Projekt jedinečný sled aktivit a úkolů, který má: ...svůj specifický cíl, jenž má být naplněn; definováno datum začátku a konce; stanoven rámec pro čerpání zdrojů potřebných pro jeho realizaci. svou prioritu, svůj přínos, svou rizikovost.
Program je ustanoven pro naplnění strategického cíle. je definován v časovém rámci. je u něho sledován celkový přínos a naplnění. je naplněn realizací dílčích projektů. je tvořen souvisejícími projekty, které jsou zpravidla v jeho rámci zahajovány.
Portfolio zahrnuje všechny realizující se, připravované či přerušené projekty, které se dělí o společnou zdrojovou základnu. je tvořeno zdrojovou základnou, jejíž zdroje jsou přerozdělovány dle priorit k jednotlivým projektům. řídí ho manažer portfolia, který je zodpovědný obvykle přímo a jen vrcholovému vedení. se často dělí na subportfolia. obsahuje projekty a programy. 48. Vysvětlete pojmy: multiprojektování, multi-dimensionální programy, projektově orientovaná společnost. Interpretujte je také z hlediska velikosti podniku a projektového týmu. Multiprojektování ( využívání 3P) znamená řízení více projektů souběžně, a to pomocí PMO. využívá řízení projektů podle priorit. provádějí ho manažeři programů a manažeři portfolií, kteří mají status ředitele (tzv. Projects Director rozlišeno při certifikacích (PMI, IPMA)). často je založeno na outsourcingu a subdodávkách. je v praxi realizováno za pomoci serverových softwarových aplikací užívajících SQL servery a tenké www klienty.
Multi-dimensionální projekty/programy jsou soustavou souvisejících projektů se synchronizací jednotlivých výstupů (dílčích plnění). jedná se o silně komplexní (složité, chaotické) systémy. Synchronizace harmonogramů, zdrojových základen, kontrolních a ukončovacích procesů sebou přináší extrémní nároky na řízení. Efektivita řízení a koordinace v multi-dimensionálních projektech je založena na informačních tocích (procesech) a systémové integraci (ICT).
Projektově orientovaná společnost její převládající strategií v řízení a podnikovou kulturou je projektové řízení. se orientuje na projekt a jeho dimenze. je založena na kombinaci dočasných a stálých organizačních struktur. a je tedy schopna: být flexibilní vůči změnám; decentralizovat odpovědnost při řízení; vytvářet zpětnou vazbu, zdokonalovat se.
49. Jaké znáte mezinárodní standardy a normy projektového řízení? Popište je. Standardy v projektovém řízení Vysoký počet neúspěšných projektů, které končí daleko po termínu a s několikanásobně převýšeným rozpočtem, vede odbornou a profesní sféru v posledních desetiletích k vytváření standardů pro řízení projektů. Mnohé z nich získaly mezinárodní prestiž, uznání a postavení. Čtyři dnes nejpoužívanější standardy a normy: IPMA (International Project Management Association) PMI (Project management institute) PRINCE2 (Projects IN Controlled Environments no.2) ISO 9001 ISO 9004 ISO 10 006 (International Organization for Standardization)
Certifikace Certifikací se rozumí ověření znalostí, dovedností a schopností u osoby nebo firmy třetí nezávislou stranou (tj. certifikační autoritou). Udělená certifikace buď je nebo by měla být časově omezena. Často se provádí tzv. recertifikace. Nositelem certifikace ve standardu může být fyzická osoba. podle normy může být právnická osoba.
Date: 2015-12-11; view: 1310
|