Jaki jest słoń, a jaka jest mrówka? Jaki jest poemat, a jaki jest wiersz? Jaki jest śnieg, a jaki węgiel? Jaki jest ocean, a jaka kałuża? Jaki jest dziadek, a jaki wnuk? Jaki jest cukier, a jaka sól? Jaka jest noc, a jaki dzień?
Wzór:Zapamiętałam tylko ... wiersza. Zapamiętałam tylko trzy (cztery) wiersza.
Na scenie stoją ... bukiety. Kasia ma ... książki. Wacek kupił ... bilety. Odwiedziłam dziś ... kasy biletowe. Oglądaliśmy w parku występy ... teatrów ulicznych. Maciek zgubił już … portmonetki. W naszym akwarium pływa … rybki. Student rozwiązał dobrze tylko ... testy. Potrzebuję na jutro ... kasety wideo. Krzysztof odrzucił ... scenariusze. Spotkaliśmy wczoraj ... naszych sportowców. W tym tygodniu obejrzeliśmy ... filmy.
3.9. Wyrazy w nawiasach użyj w odpowiedniej formie.
(3, rowerzysta) spowodowali wypadek. (3, mój, kolega) postanowili wybrać się do kina. Wyścig ukończyło tylko (3, kierowca). W konferencji brało udział (4, profesor) uniwersyteckich. (4, żołnierz) maszerowali placem. Na wycieczkę pojechało z nami (3, wykładowca). Jutro będzie koncert, w którym wystąpi (4, znany, śpiewaczka).
3.10. Uzupełnij.
Pan Nowak ma (3, pies) i (4, kot). Codziennie kupuje mięso dla swoich (3, pies) i (4, kot). Rano i wieczorem daje jeść swoim (3, pies) i (4, kot). W południe wychodzi na spacer z (3, pies) i (4, kot). Pan Nowak lubi opowiadać o swoich (3, pies) i (4, kot).
3.11. Użyj odpowiednie formy liczebników.
Na stole były 3 (świeczka). W zeszłym miesiącu byliśmy na 3 (koncert). Rektor ma się spotkać z 4 (dziekan). Możesz mi pomóc w rozwiązywaniu 3 (krzyżówka). Z tej opery lubię tylko 4 (aria). Proszę 3 (bilet) tramwajowe. Nie będziesz narzekać, jeżeli przyjdzie do nas 3 (mói, kolega)? Bardzo trudny jest ten tekst, z którego udało mi się przeczytać i zrozumieć tylko 3-4 (strona).
3.12. Zamień formę twierdzącą podanych zdań na przeczącą.
Wzór: Dam ci trzy zeszyty. Nie dam ci tych trzech zeszytów.
Wzór: - Pójdziemy dziś do kina? (jutro) - Dziś nie mam czasu. Pójdźmy jutro.
1. - Pójdziemy dziś do teatru? - Dziś nie mogę. (jutro). 2. - Odwiedzimy dziś Kwiatkowskich? - Dziś jestem zmęczony. (w, sobota). 3. - Pojedziemy jutro na mecz? - Jutro nie mam czasu. (we, wtorek). 4. - Napiszemy listy do rodziny? - Teraz nie mam czasu. (pojutrze). 5. - Wyślemy zaproszenia na przyjęcie? - Teraz nie mam czasu. (za, godzina). 6. - Pójdziemy na spacer? - Teraz nie mam ochoty (w, niedziela). 7. - Porozmawiamy o ostatniej premierze? - Teraz nie mam czasu. (później). 8. - Posprzątamy mieszkanie? - Dziś jestem zmęczony (po, południe). 9. - Pozbieramy owoce w ogrodzie? - Dziś jestem zajęty (po, śniadanie). 10. - Posłuchamy radia? - Teraz jestem zajęty (wieczór).