Ewa ubiera się bardzo prosto. Tym razem Ewa włożyła spodnie i bluzkę. Na głowie Ewa miała beretkę. Ewa ma jasne i proste włosy. W uszkach Ewa miała złote kolczyki. Marek nie zwrócił na Ewę żadnej uwagi. „Lepiej pozostalibyśmy w domu”, - pomyślał Marek.
1.6. Odegraj scenki z kolegą/koleżanką.
Omawiasz z kolegą (koleżanką) wygląd dziewczyny (chłopca). Jeden stawia pytania co do ubrania, zachowania itp. Drugi daje swoją ocenę.
Krytykujesz ubranie i zachowanie znajomego. Kolega z grupy precyzuje twoje pretensje.
2.1. Użyj poprawnych form wyrazów podanych w nawiasach.
Małgosia jest ... ... (ładna dziewczyna). Od ... ... (wczesne dzieciństwo) podobała się wszystkim, ponieważ oprócz ... ... ... (bujne blond włosy), ma ... ... (niebieskie oczy) z ... ... (długie rzęsy) i ... ... (ciemne brwi). Jest bardzo ... ... (zgrabna dziewczyna) ... ... (średni wzrost), o ... ... (smukłe nogi) i ... ... (okrągłe kształty). Poza ... ... (niewątpliwe walory) fizycznymi, jest w dodatku ... (miła) i ... ... (towarzyska dziewczyna). Z ... ... (uroczy uśmiech) na twarzy potrafi sobie zjednać nawet ... ... (najwięksi ponuracy).
2.2. Wykonaj według wzoru.
Wzór:Kasia jest grzeczna i posłuszna. Kasia nie jest ani grzeczna, ani posłuszna.
Zofia jest ładna i zgrabna. Maria jest piękna i sympatyczna. Adam jest przystojny i miły. Henryk jest niski i brzydki. Jacek jest chudy i mały. Ewa jest dobra i zwinna.
Wzór: - Anna jest ładna. - Ładna, ale bardzo wysoka. - Masz rację, jest za wysoka.
Jurek jest przystojny. Kasia jest wysmukła. Pan Adam jest niewysoki. Ela jest średniego wzrostu. Piotr jest szczupły. Janek jest niski.
Wzór: - Czy Ewa ma jasne oczy? - Nie, ciemne.
- Czy Ewa ma długie i kręcone włosy? - ... .
- Czy Ewa ma niskie czoło? - ... .
- Czy Ewa ma rzadkie brwi? - ... .
- Czy Ewa ma wąskie wargi? - ... .
Wzór: Władek i Justyna są bardzo smutni. Nie lubię smutnych ludzi.
Magda i Ela są mściwe. Ci chłopcy są agresywni. Te dziewczyny są kłótliwe. Małgosia i Krzyś są bardzo hałaśliwi. Moi sąsiedzi są niesolidni. Konarski jest nieodpowiedzialny. Moja teściowa jest bardzo nerwowa. Te sprzedawczyni są bardzo niegrzeczni. To jest nieuczciwy człowiek.
Wzór:Czy Michał jest sympatyczny? Oczywiście (Niestety), on jest bardzo sympatyczny (brzydki).
Czy Agnieszka jest koleżeńska? Czy Robert jest zdolny? Czy Kasia jest gościnna? Czy Wojtek jest towarzyski? Czy ten kolega jest inteligentny? Czy ta studentka jest ambitna? Czy ta babcia jest ruchliwa? Czy ten wujek jest życzliwy? Czy ten profesor jest solidny?
2.3. Uzupełnij zdania przymiotnikami wybranymi spośród podanych.
Człowiek ... umie przewidywać. Człowiek ... szybko orientuje się w nowej sytuacji. Człowiek ... posiada wszechstronną wiedzę. Człowiek ... ma dużo rozumu, wiedzy, doświadczenia. Człowiek ... szybko przyswaja sobie wiadomości. Człowiek ... nie robi głupstw. Człowiek ... posiada zdolność rozumienia sytuacji i znajdowania na nie właściwych, celowych reakcji. (mądry, inteligentny, wykształcony, rozsądny, bystry, przezorny, pojętny).
2.4. Uporządkuj części powiedzonek porównujących cechy ludzi i zwierząt.
Jak pies, jak zając, jak ryba, jak szczygieł, jak mrówka, jak lew, jak paw, jak osioł.
2.5. Zapamiętaj przysłowia
Kłamstwo ma krótkie nogi . Lepszy wróbel w ręku, niż sokół na sęku. Głową muru nie przebijesz. Co w głowie to w mowie. Dwie dziurki w nosie i skończyło się. Nie kładź palca między drzwi. Daj mu palec, a on za całą rękę chwyta.
2.6. Zapamiętaj podane związki frazeologiczne i ich tłumaczenia.