Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Definicja,zakres prodlemowy oraz funkcje międzynarodowych stosunków ekonomicznych

Międzynarodowe stosunki ekonomiczne – MSE, nazywane także międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, jako przedmiot nauczania akademickiego powstał na początku XX wieku. Teoria międzynarodowych stosunków ekonomicznych zajmuje się głównie badaniem praw rządzących procesami zachodzącymi w gospodarce światowej, a także ogólnoekonomicznymi stosunkami nawiązywanymi między ludźmi w procesie pracy i produkcji społecznej.

Międzynarodowe stosunki ekonomiczne obejmują:

·prawa i procesy rządzące gospodarką w skali międzynarodowej,

·zasady funkcjonowania gospodarki światowej jako całości,

·zasady funkcjonowania poszczególnych dziedzin gospodarki światowej (np. światowych rynków: pracy, towarowego, usługowego, kapitałowego, technologii itp.),

· zagraniczną politykę ekonomiczną (oddziaływanie państwa na całokształt stosunków gospodarczych z zagranicą za pomocą określonych instrumentów).[11]

Warto podkreślić, że przedmiot międzynarodowych stosunków ekonomicznych opiera się na tych samych podstawach metodologicznych, co nauka ekonomii. Posługuje się określonym językiem i kategoriami ekonomicznymi znanymi z kursu ekonomii, takimi jak handel międzynarodowy, bilans płatniczy, polityka walutowa, kursy walutowe, polityka handlowa, międzynarodowy rynek kapitałowy. W przeciwieństwie jednak do ekonomii akcent jest położony na powiązania między przedsiębiorstwami, krajami i grupami krajów występującymi w skali międzynarodowej.

Nawiązywanie międzynarodowej współpracy gospodarczej umożliwia:

1. Osiąganie korzyści skali produkcji4 oraz korzyści skali sprzedaży. Przy dużej skali produkcji obniżają się koszty jednostkowe produktu. Można nie osiągać korzyści ze skali produkcji, ale osiągać je ze skali sprzedaży. Dlatego obserwujemy nieustanne poszukiwanie nowych rynków zbytu.

2. Zwiększenie przeciętnej produktywności pracy. Ważnymi czynnikami produkcji w XXI wieku są kapitał, technika i technologia. We współczesnym świecie równie ważnym czynnikiem jest także człowiek z jego wiedzą, kompetencjami i umiejętnościami.Dzięki niemu następuje zwiększenie konkurencyjności produkcji. Rynek międzynarodowy XXI wieku akceptuje tylko produkt wytwarzany zaawansowanymi technologiami, a nie technologiami prymitywnymi.11 Klarownym przykładem jest niska pozycja konkurencyjna na rynku światowym przemysłu ukraińskiego. Spowodowane to jest wykorzystywaniem przestarzałych technik i technologii odznaczających się przede wszystkim dużym zużyciem energii (energochłonność PKB Ukrainy,liczonego według parytetu siły nabywczej, stanowi obecnie 0,89 kg paliwaumownego na 1 dol., a więc jest 3,6 raza wyższa od średniej światowej)[12]



3. Uzyskanie tego samego produktu (co do struktury i wielkości) znacznie mniejszymi nakładami albo uzyskanie większego (co do wielkości) i bardziej zróżnicowanego produktu tymi samymi nakładami. W wymianie międzynarodowej mamy do czynienia z realizacją zasady racjonalnego gospodarowania.

4. Korzystanie z osiągnięć światowej myśli naukowo-technicznej (licencje, patenty, know‑how), a także zagranicznych źródeł rozwoju (pożyczki, kredyty).

Teoria skali produkcji – oprócz teorii cyklu życia produktu i teorii luki technologicznej – jestjedną ze współczesnych teorii handlu międzynarodowego.


Date: 2016-01-14; view: 765


<== previous page | next page ==>
Pojęcie stosunków międzynarodowych | Gospodarka światowa i najważniejsze problemy rozwojowe współczesnego świata
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.006 sec.)