Ciekawostką jest fakt,że w schronisku przebywał z wizytą sam naczelnikPiłsudski -gdy mieszkały w nim dziewczęta, uczennice szkoły.
Chełm to piękne, historyczne miasto w województwie lubelskim, leżące niemal przy samej granicy z Ukrainą i niedaleko granicy z Białorusią. Na terenach dzisiejszego Chełma osadnictwo istniało od początku naszej ery, a w X wieku stał już gród drewniano-kamienny. Obszar międzyrzecza Wieprza i Bugu wzmocniono siecią grodów nazwanych później Grodami Czerwińskimi.
Chełm od początku swego istnienia leżał na ziemiach pogranicza, co w znaczący sposób wpłynęło na jego dzieje. Widoczne jest to również w religii i zachowanych zabytkach sakralnych - Chełm na przestrzeni wieków był biskupstwem prawosławnym, unickim, rzymskokatolickim, znajdowała się tu również gmina żydowska.
Najważniejszym, a zarazem najcenniejszym miejscem w Chełmie jest Góra Chełmska - tzw. wzgórze unickie, na którym wznosi się piękna barokowa Bazylika Narodzenia NMP (w ciągu wieków bywała to cerkiew prawosławna). Przy Bazylice Mniejszej stoi Pałac Biskupów oraz Dzwonnica, ze szczytu której podziwiać można panoramę okolicy. Obok tych budowli wzniesiono kopiec, na którym ustawiono krzyż.
Prócz wzgórza unickiego w Chełmie warto zobaczyć kościół Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie (ul. Lubelska 55), przy którym zwiedzić można Muzeum Miejskie oraz Cerkiew Św. Jana Teologa (ul. Mikołaja Kopernika) - konkatedrę diecezji prawosławnej.
Dla turystów udostępnione są fragmentarycznie Podziemia kredowe - unikatowa pozostałość tutejszego górnictwa (ul. Lubelska).
Tam mieszka duch Bieluch, z którym związana jest miejska legenda.
?W czasie najazdu tatarskiego najeźdzcy plądrowali miasto. Poszukując chowających się ludzi weszli do jednej z jaskiń, skąd jednak po chwili wybiegli w popłochu, uciekając przed białym od kredy niedźwiedziem, ponieważ w ich wierzeniach biały niedźwiedź był istotą czczoną jak bóstwo. Mieszkańcy Chełma w dowód wdzięczności dla białego niedźwiedzia umieścili go w swym herbie.?
Na placu Łuczkowskiego na starym mieście stoi zrekonstruowana studnia miejska. Dawniej w tym miejscu znajdowała się studnia, która funkcjonowała od czasów średniowiecznych do końca XVIII wieku. Podczas przebijania korytarzy łączących chełmskie podziemia natrafiono na szyb średniowiecznego zabytku. Studnia stoi przy fundamentach dawnego ratusza.
Schronisko młodzieżowe w Chełmie zaliczane jest do najstarszych i najlepszych w kraju. Położone jest niedaleko centrum miasta na terenie I Liceum Ogólnokształcącego. Zajmuje zabytkowy, parterowy budynek, w którym mieści się 49 miejsc noclegowych, kompletnie wyposażony aneks kuchenny, sanitariaty, TV-sat i dostęp do internetu dla gości.
Ciekawostką jest fakt,że w schronisku przebywał z wizytą sam naczelnikPiłsudski -gdy mieszkały w nim dziewczęta, uczennice szkoły.