![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
Způsobilost být účastníkemObsah činnosti è Podle OSŘ soudy projednávají a rozhodují spory a jiné právní věci; provádějí výkon rozhodnutí, která nebyla splněna dobrovolně
- OSŘ je jednou ze záruk zákonnosti, každý má právo domáhat se u soudu ochrany práva - V řízení postupuje soud v součinnosti se všemi účastníky řízení tak, aby ochrana práv byla rychláaúčinnáa skutečnosti, které jsou mezi účastníky sporné, byly spolehlivě zjištěny (otázka průtahů u soudu) Pravomoc soudů V OSŘ projednávají soudy spory, které vyplývají z: è Občanskoprávních vztahů è Pracovních vztahů è Rodinných vztahů è Obchodních vztahů OSŘ příslušnost - Při řízení v 1. Stupni jsou příslušné OKRESNÍ SOUDY - KRAJSKÉ SOUDY ? jako soudy v 1. stupni např. ve věcech obchodního rejstříku à(výčet v ?9 OSŘ) ?14 vyloučení soudců - Soudci, přísedící, jsou vyloučení, jestliže je důvod pochybovat o jejich nepodjatosti - Dále u krajského soudu (pokud soudce projednával v 1. stupni z okr. soudu)
- Námitku vyloučení musí účastník učinit při 1. Jednání soudu (jinak do 15 dnů ode dne, kdy se důvody vyloučení dozvěděl) - O námitce rozhoduje krajský soud (nadřízený soud) Zásada rovnosti účastníků - Účastníci mají rovné postavení ? právo jednat ve své mateřštině (tlumočník) Způsobilost být účastníkem - ten, komu ji zákon přiznává - ten, kdo má způsobilost k právním úkonům
- způsobilost FO è v pracovněprávních vztazích ? zaměstnanec musí dosáhnout alespoň 15 let věku (musí mít ukončenou povinnou školní docházku) è v ostatních vztazích ? vzniká způsobilost narozením, zaniká smrtí/prohlášením za mrtvého - způsobilost PO ? dnem vzniku è Obchodní společnosti, družstva, občanská sdružení è Jednotky územní samosprávy ? (obce, kraje, ?) è Jiné subjekty, o kterých to stanoví zákon (Český rozhlas, Česká televize, ČNB, zdravotní pojišťovny a další) Zastoupení účastníků A) na základě zákona ? fyz. osoba, která nemůže před soudem samostatně jednat, MUSÍ BÝT před soudem zastoupena svým zákonným zástupcem - nezletilý (rodič ?36 ZOR) - osoby zbavené nebo omezené ve způsobilosti k pr. úkonům (opatrovník) B) na základě plné moci ? jen 1 zástupce - zástupcem vždy možno volit advokáta (advokátem lze udělit pouze plnou moc pro celé řízení, tzv. procesní plná moc) ? ten se může dát zastoupit jiným advokátem či koncipientem - obecný zmocněnec ? kterákoli FO, která má způsobilost k pr. úkonům (tzv. plnou způsobilost k právním úkonům) - jedná jen osobně - plná moc se buď předloží písemně nebo udělí ústně do protokolu C) na základě rozhodnutí ? opatrovník fyzické osoby, která nemá procesní způsobilost (nezletilý) Soustava soudů - Okresní soudy à V Praze jako obvodní soudy - Krajské soudy à V Praze a Brně jako městský soud - Vrchní soudy (Praha, Olomouc) - Nejvyšší soud ČR (Brno) - Nejvyšší správní soud (Brno)
- Ústavní soud nepatří do soustavy soudů (dohled nad dodržováním ústavnosti), vydává nálezy Zásady soudního řízení - Zásady upravují právní normy, jsou obecnější a slouží ke správnému výkladu právních norem - Mezi podstatné zásady řadíme: è PRÁVO NA SPRAVEDLIVÝ PROCES (Listina základních práv a svobod) ? o věci rozhoduje nestranný soudce ?odrušený? od subjektivních vlivů, zejména politických è ZÁSADA DISPOZIČNÍ ? znamená, že jsou to strany sporu, které mají ve své dispozici, zda spor proběhne či ne a co bude předmětem projednávání ?Jaká je minimální částka, o kterou se lze soudit??
è ZÁSADA MATERIÁLNÍ PRAVDY ? spočívá v úplném a spolehlivém zjištění skutkového stavu è ZÁSADA ROVNOSTI STRAN ? obě strany mohou navrhovat důkazy, možnost nahlížet do spisu atp. è ZÁSADA VOLNÉHO HODNOCENÍ DŮKAZŮ ? soud hodnotí důkazy, každý zvlášť, ve vzájemné souvislosti s přihlédnutím k tomu, co bylo u soudu řečeno Aloba = návrh (podání) jímž se navrhovatel domáhá rozhodnutí soudu Rozlišení: - Na plnění povinnosti (např. žaloba na vydání věci) - Statusové (o osobním stavu) ? rozvod manželství, prohlášení za mrtvého - Určovací (např. na určení vlastnictví, vzniklého vydržením) Dokazování - Klíčovou činností soudu - Důkazy je třeba navrhnout (zásada tvrzení a důkazní)
a)Důkaz výpovědí (svědek) ? odmítnout výpověď lze, jen pokud by svědek vystavil sebe nebo osoby blízké nebezpečí trestního stíhání b)Důkaz listinou c)Ohledání - Předmětu - Místa (protokol) d)Znalecký posudek e)Účastnické výpovědi f)Další (fotografie, zvukové a obrazové materiály, ?)
Date: 2016-06-12; view: 31
|