Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Patrz ustawa o odpadach - Rozdz. 2 Art. 3.

Podstawowe definicje

Art. 3. 1. Odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii, określonych w załączniku nr 1 do ustawy, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany.

3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) gospodarowaniu odpadami - rozumie się przez to zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów,

2) komunalnych osadach ściekowych - rozumie się przez to pochodzący z oczyszczalni ścieków osad z komór fermentacyjnych oraz innych instalacji służących do oczyszczania ścieków komunalnych oraz innych ścieków o składzie zbliżonym do składu ścieków komunalnych, . itd., ????

 

Odpady przemysłowe to najczęściej odpady będące produktami ubocznymi powstającymi w wyniku działalności gospodarczej (górnictwo węgla kamiennego, górnictwo i hutnictwo rud żelaza i metali kolorowych, przemysł energetyczny).Ilość odpadów przemysłowych warunkuje stopień rozwoju cywilizacji, struktura przemysłu, technologii i rozwój gospodarki odpadami jako surowcami wtórnymi.

Ilość odpadów przemysłowych w Polsce w ostatnich latach nieznacznie wzrosła.

? 43% odpadów górniczych i 15 % odpadów pochodzących z energetyki zlokalizowanych jest na Górnym Śląsku

? 50,2% (1985 r) ? 64,4% (1997 r) ? 78,5% (2004 r) -85 % (2009) tak wzrastał wskaźnik wykorzystania odpadów przemysłowych w Polsce

Odpady komunalne (bytowe, domowe) są produkowane w wyniku działalności bytowo-gospodarczej człowieka w środowisku miejskim i osiedlowym (w tym działalność handlowa, oświatowa, kulturalna itd.). Skład, właściwości i ilość odpadów komunalnych zależne są od typu zabudowy i systemu grzewczego mieszkań.

W większości odpady komunalne zawierają ok.40-50% substancji organicznych, fosfor, potas oraz pierwiastki śladowe (molibden, miedź, cynk, nikiel) występujące przeważnie w formie nietoksycznej i łatwo przyswajalnej.

Odpady komunalne są najczęściej przyczyną skażeń powietrza, wody, gleby patogenami (dla których stanowią pożywkę) i są miejscem żerowania ptactwa, owadów, gryzoni będących nosicielami chorób zakaźnych.

Poza odpadami przemysłowymi i komunalnymi wyróżnia się odpady niebezpieczne. (pochodzące zarówno z odpadów przemysłowych jak i komunalnych)



Odpady niebezpieczne to takie, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny, inne właściwości i okoliczności stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska.

Są one wytwarzane głównie w procesach technologicznych w przemyśle, rolnictwie i przetwórstwie rolnym, gospodarce komunalnej, transporcie, służbie zdrowia, itp.

Do odpadów niebezpiecznych zalicza się te które wykazują jedną z następujących cech zdefiniowanych w załączniku nr 4 do ustawy o odpadach. (pokaż załącznik nr 3 i 4do ustawy o odpadach)

Odpady niebezpieczne mogą być składowane jedynie na specjalnych składowiskach lub, w przypadku niemożności dowozu ich na takowe, na wydzielonych częściach innych składowisk.

Polska do maja 2004 dostosowała się do zmiany przepisów dotyczących składowania odpadów niebezpiecznych, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej.

Składowiska te muszą spełniać wszystkie warunki przewidziane dla odpadów niebezpiecznych w decyzjach o budowie składowiska. Na co dzień w naszych domach mamy również do czynienia z odpadami niebezpiecznymi. Do najczęstszych należą: żarówki rtęciowe, halogenowe, neonówki, oleje, smary, baterie, akumulatory, termometry, detergenty, lekarstwa, lakiery, farby, kity, tłuszcze, woski, popioły.

Wszystkie odpady uznane są za uciążliwedla środowiska naturalnego, prowadząc do zanieczyszczania wód powierzchniowych, gruntowych, gleby, skażenia powietrza, obniżania walorów estetycznych i krajobrazowych. Stopień uciążliwości odpadów zależny jest od szkodliwości dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzkiego.

Należy podkreślić, że klasyfikowanie odpadów warunkuje dalsze postępowanie z nimi.

Oznacza to, że o zaliczeniu substancji lub przedmiotu do odpadów decydują przede wszystkim cechy określone w ustawie. Jest to jednoznacznie sformułowane w przypadku odpadów niebezpiecznych, które są definiowane w oparciu o system kombinacji składu i właściwości odpadów, przy czym składniki kwalifikujące odpady jako niebezpieczne zostały wymienione w załączniku 3, natomiast właściwości powodujące, że odpady są niebezpieczne zostały wymienione w załączniku 4


Pokaż plik? Klasyfikacja odpadów? - Excel

Obecnie w Polsce produkuje się: około 125 min ton odpadów rocznie, z czego 12 mln. ton stanowią odpady komunalne.

Oznacza to, iż każdy mieszkaniec naszego kraju w swoim gospodarstwie domowym wytwarza każdego roku średnio 0,29 ton odpadów komunalnych. Nie jest to ilość osiągana w wysoko uprzemysłowionych krajach europejskich (średnio 0,36-0,621),

Selektywna zbiórka surowców wtórnych jest możliwa jedynie przy pełnej akceptacji świadomego ekologicznie społeczeństwa. Do nawyków mieszkańców powinna należeć zarówno wstępna segregacja odpadów w ich gospodarstwach domowych, jak również świadome dokonywanie zakupów takich produktów, których przynajmniej część (np. opakowanie) jest przydatna do ponownego przetwórstwa.

W przypadku odpadów przemysłowych ponad 20% ich całkowitej ilości jest wywożone na różnego rodzaju składowiska, ponad 80 %wykorzystywane gospodarczo.

Film : NIE MUSZĄ BYĆ PROBLEMEM Odpady zalewają Polskę CZ 1.

2. Hierarchia postępowania z odpadami

TRIADA ZASAD W GOSPODARCE ODPADAMI: (już nieaktualna ? od I 2013 roku, czyli wejścia w życie nowej ustawy o odpadach) obejmowała trzy kroki postepowania:

? Po pierwsze - minimalizować ilość odpadów

? Po drugie - jeżeli już powstaną to należy je (powtórnie) gospodarczo wykorzystać

? Po trzecie - bezpiecznie utylizować te odpady, których nie możemy gospodarczo wykorzystać.

Rewolucja w odpadach ?! - Wprowadzenie nowej hierarchii postępowania z odpadami.

Rozszerzono zapisaną w art..5 ustawy o odpadach, triadę zasad postępowania z odpadami: ?zapobieganie - odzysk - bezpieczne unieszkodliwianie? o dwa kroki, a mianowicie wprowadzenie procesu przygotowania do powtórnego użycia i nadanie większej wagi odzyskowi surowcowemu niż pozostałym procesom odzysku, np. energetycznemu

Opracowano na podstawie Dyrektywy PE i Rady 2008/98/WE z 19.11.2008 r w sprawie odpadów


HIERARCHIA POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI

Film ?śmieci nie muszą być problemem ? od kosza do spalarni odpadów cz 3.? Model szwedzki

3. Technologie zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów:

1. Recykling - odzysk surowców

2. Odzysk energetyczny odpadów

Kompostowanie

4. Spalanie i współspalanie odpadów

5. Składowanie

6. Technologie specjalistyczne wykorzystania różnych grup i rodzajów odpadów

7. Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi

Patrz załącznik 1 i 2 do ustawy o odpadach (procesy odzysku i unieszkodliwiania )

4. Zarządzanie gospodarką odpadami

? Instrumenty stosowane w gospodarce odpadami

 

 


Instrumenty prawne

 

W ustawodawstwie polskim zagadnienia dotyczące odpadów zawierają następujące akty prawne:

? Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2001 roku nr 62, póz. 627) ? ustawa określana mianem ?konstytucji ekologicznej?, stanowi bazę, na której opierają się wszystkie inne szczegółowe ustawy dotyczące ekologii. Ustawa określa zasady ochrony środowiska oraz warunki korzystania z jego zasobów z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju, tj. takiego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, w którym wszystkie działania polityczne, gospodarcze i społeczne, mające na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb zarówno współczesnego społeczeństwa, jak i przyszłych pokoleń, przebiegają z zachowaniem równowagi przyrodniczej środowiska oraz zapewniają trwałość podstawowych procesów przyrodniczych. Ustawa reguluje tylko niektóre zagadnienia dotyczące odpadów, m. in. określa wymagania ogólne dotyczące pozwoleń na wytwarzanie odpadów (art. 184), oraz reguluje zagadnienia związane z opłatami za korzystanie ze środowiska, w tym także za składowanie odpadów. We wszystkich sprawach szczegółowych odsyła do ustawy o odpadach,

? Ustawa o odpadach z dnia 12 grudnia 2012 r opublikowana w Dz. U. z 2013 r. Nr 2, póz. 21. W polskim systemie prawnym jest podstawową ustawą dotyczącą odpadów. Według ustawy odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii, określonych w załączniku nr 1 do ustawy, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany. Ustawa reguluje całościowo zagadnienia związane z gospodarką odpadami w zakresie: ich wytwarzania, odzysku, unieszkodliwiania, zbierania i transportu. Ustawa reguluje w zasadzie wszystkie podstawowe sfery działalność w zakresie gospodarki odpadami a mianowicie:

- wytwarzanie odpadów i ich klasyfikację,

- zagospodarowanie odpadów rozumiane jako odzysk, unieszkodliwianie, zbiórkę i transport, oraz określa:

- wymagania szczegółowe dotyczące niektórych odpadów oraz sposobów postępowania z nimi,

- zasady ewidencji i sprawozdawczości,

- zasady tworzenia planów gospodarki odpadami.

 

Zapisy ustawy dotyczą:

- przedsiębiorców :

- wytwórców odpadów,

- posiadaczy odpadów.

 

Część zagadnień dotycząca specyficznych grup odpadów oraz zasad postępowania z nimi dodatkowo, obok zapisów ustawy o odpadach, regulowana jest odrębnymi ustawami szczegółowymi. Ustawy te omówimy na kolejnych zajęciach.

 

ITD.


Instrumenty ekonomiczne (stosowane w ochronie środowiska, a na niebiesko zaznaczono te które dotyczą gospodarki odpadami)

1. Podstawowe opłaty ekologiczne stosowane w Polsce:

? Wprowadzanie zanieczyszczeń do powietrza

? Pobór wody stanowiącej własność państwa

? Wprowadzanie ścieków do wód stanowiących własność państwa lub do ziemi

? Składowanie odpadów

? Usuwanie drzew i krzewów

? Za brak sieci zbierania pojazdów wycofanych z ruchu

2. Opłaty za dokonywanie zmian w środowisku , np. za wykorzystywanie zasobów naturalnych, za wyłączenie gruntów rolnych i leśnych z produkcji)

3. Opłaty za korzystanie z walorów przyrodniczych (opłaty klimatyczne i za wejście do parków narodowych)

4. Opłaty produktowe (opakowania, zużyty elektrosprzęt)

5. Opłaty depozytowe (akumulatory, opakowania niebezpieczne

6. Kary ekologiczne za przekroczenie ustalonych decyzjami norm korzystania ze środowiska (nakładane przez WIOŚ).

7. Ulgi, zwolnienia i zróżnicowania podatkowe oraz celne

8. Instrumenty finansowania ochrony środowiska:

? dotacje i subwencje proekologiczne (antymotywacyjne)

? preferencyjne pożyczki i kredyty na przedsięwzięcia w ochronie środowiska,

? gwarancje kredytowe dla przedsięwzięć proekologicznych

9. Handel pozwoleniami na emisje zanieczyszczeń.

10. Jedyny podatek ekologiczny w Polsce to akcyza na paliwo i energię.

Różnica między opłatami a karami

1. Opłata instrument o charakterze ekonomiczno-prawnym


Date: 2016-06-12; view: 200


<== previous page | next page ==>
Classification of Word-combinations grounded on the Principle of its Inner Structure | Consider your answers to the following.
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.009 sec.)