Opisz metody socjologicznych upraw rekreacji ruchowej
Opisz metody treningowe
C i ą g t e - polegają na zastosowaniu stałej i umiarkowanie intensywnej pracy, którą wykonuje się wielokrotnie, w wydłużonym czasie.
P o w t ó r z e n i o w e - charakteryzują się stałą intensywnością pracy, zmienną liczbą powtórzeń i optymalnym czasem przerw wypoczynkowych.
I n t e r w a t o w e - polegają na stosowaniu określonych obciążeń i intensywności pracy przy odpowiedniej liczbie powtórzeń, a także na stosowaniu przerw nie pozwalających na pełny odpoczynek.
S t a r t o w e - cechuje zmienny czas trwania pracy, zróżnicowana intensywność wysiłku oraz wprowadzanie sprawdzianów i zawodów kontrolnych.
6. Opisz metodę zabawową
N a ś I a d o w c z a - jest to sposób prowadzenia zajęć, polegający na naśladowaniu pracy człowieka, zjawisk w przyrodzie, ruchów zwierząt.
O p o w i e ś c i r u c h o w e j - polega na naśladowaniu czynności ruchowych występujących w np. w opowiadaniu, bajce wymyślonej przez nauczyciela.
W t a ś c i w a ( z a b a w o w a ) - polega na prowadzeniu zajęć w formie gier i zabaw ruchowych, odpowiednio dobranych według określonych metodycznie zasad i kolejności występowania.
7. Wymień zasady dydaktyczne
W ogólnym procesie dydaktycznym obowiązują normy metodyczne zwane zasadami. Odnoszą się one do wszelkich form nauczania określonej dyscypliny czy przedmiotu, a zatem również do zajęć rekreacji fizycznej (Nałęcka 1987).
Do najważniejszych zasad należą:
zasada świadomości i aktywności - zmusza ona animatora rekreacji do uświadomienia roli rekreacji ruchowej i znaczenia wypoczynku w życiu człowieka, a więc do podejmowania aktywności w podnoszeniu sprawności fizycznej;
zasada poglądowości - stosuje się ją w sposób bezpośredni (pokaz wykonywany przez instruktora), pośredni (z zastosowaniem różnych pomocy dydaktycznych, np. filmu, tablic poglądowych) i symboliczny (przez stosowanie takich środków umownych, jak wykresy, rysunki na tablicy, trasy biegu);
zasada systematyczności i trwałości - w działalności ruchowej charakteryzuje się ona stopniowaniem trudności ćwiczeń fizycznych od prostego do złożonego, od nieznanego do znanego, od łatwego do trudnego oraz systematycznym i cyklicznym oddziaływaniem, przez co wyrabia się nawyki do ciągłej aktywności ruchowej (zdobyte umiejętności należy utrwalać m.in. przez testy, sprawdziany oraz świadomą samokontrolę i samoocenę;
zasada dostępności - mówi o indywidualizacji, czyli konieczności dostosowania działalności rekreacyjnej i dydaktycznej do możliwości uczestników (wydolność, sprawność), jak również do ich zainteresowań, potrzeb, wieku, płci, stanu zdrowia i warunków pracy;
zasada wszechstronności i zdrowotności - uwzględnia harmonijny rozwój osobowości organizmu ludzkiego i ma na celu wyrobienie nawyków aktywności ruchowej i dbałości o własne zdrowie (należy tu mieć na uwadze zasadę zmienności pracy mięśniowej, która zakłada, że po ćwiczeniach wymagających dużego wysiłku należy stosować te o mniejszym natężeniu.
Powyższe zasady należy traktować całościowo.
Opisz metody socjologicznych upraw rekreacji ruchowej
I n f o r m a c j a i p o r a d n i c t w o - to metoda pracy pośredniej lub bezpośredniej z odbiorcą, polegająca na przekazywaniu profesjonalnych porad i informacji z zakresu rekreacji ruchowej, dotyczących np. programów wypoczynku podczas urlopu, zakupu sprzętu sportowego, czy metodycznych wskazówek prowadzenia zajęć rekreacyjnych.
A n i m a c j a - to kierowanie ludźmi w ich czasie wolnym poprzez włączenie ich do bezpośredniej aktywności ruchowej. Proces animacji zawiera kilka elementów: animator (instruktor rekreacji) - odbiorca (uczestnik) - cele- treści – metody- organizacja - baza sportowa. Rolę animatora może pełnić nie tylko instruktor, który pracuje bezpośrednio z odbiorcą, ale również inny specjalista działający pośrednio, np. poprzez środki masowego przekazu (Wolańska 1988).