Skutki interwencji można podzielić na pozytywne – upadek reżimu Saddama Husajna oraz stopniowe wprowadzanie demokracji (wybory do parlamentu, wprowadzenie nowej konstytucji), rozwój w Iraku – oraz negatywne.
Skutków negatywnych wydaje się być niestety więcej. Po pierwsze, doszło do kryzysu w NATO, ponieważ nie wszystkie kraje członkowskie popierały pomysł ataku na Irak (np. Niemcy i Francja pozostawały przeciwne). Porusza to pytanie o legalność interwencji wojsk amerykańskich (trzeba podkreślić, że również polskich) na terenie obcego kraju, naruszając jego suwerenność. W obronie przed tymi kontrowersjami przywołuje się argument brutalnego reżimu Saddama Husajna. Należy jednak przypomnieć, że Stany Zjednoczone, prócz szczytnych idei szerzenia idei demokratycznych, z pewnością dążyły także do uzyskania wpływów na terenie państwa bogatego w zasoby naftowe.
Po drugie, w czasie konfliktu zginęło wiele tysięcy osób – nie tylko wśród żołnierzy obu stron, ale przede wszystkim wśród cywilów. Po trzecie, mimo faktu, że konflikt rozpoczął się kilka lat temu, do dnia dzisiejszego sytuacja nie jest stabilna i dość często słychać doniesienia o nowych zamachach irackich rebeliantów i nowych ofiarach.
23. Skutki wojny w Afganistanie.
Wojna w Afganistanie – skutki
Oczywiście najważniejszym skutkiem każdego konfliktu są ofiary śmiertelne – w trakcie wojny zginęło ponad 60 tysięcy osób. Ponadto, wojna w Afganistanie – choć udało się ostatecznie odnaleźć Bin Ladena – przez niektórych uznawana jest za porażkę Stanów Zjednoczonych, szczególnie w obliczu nasilających się ataków terrorystycznych w samym Afganistanie, a także wzrost nastrojów antyamerykańskich (przyczyną są skandale związane z błędami lub działalnością amerykańskich wojsk). Wojna w Afganistanie pochłonęła bardzo wiele pieniędzy, trudno mówić jednak o jej sukcesie – władze Afganistanu nadal bowiem muszą mierzyć się z działalnością ugrupowań terrorystycznych.
24. Co świadczy o nielegalnym charakterze referendum na Krymie z 2014 roku?
1. Co umożliwiło osiągnięcie wstępnego porozumienia z Iranem?
2. Przyczyny niestabilności Kaukazu.
3. Główne punkty polityki Izraela po rządami Nataniahu wobec Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu.
4. Jakie zagrożenia płyną z konfliktu w Mali?
5. Efekty inwazji NATO w Afganistanie.
6. Określ różnicę między fundamentalizmem a terroryzmem.
7. W jaki sposób grupy lobbingowe w USA mają wpływ na politykę międzynarodową?
8. Porównaj różnice strategii USA i UE charakteryzując trzy obszary rozbieżności.
9. Dlaczego działania Frontex budzącą kontrowersje?
10. Jak USA próbowały uzasadnić interwencję w Iraku w 2003roku?
11. Wymień i scharakteryzuj dwie zasadnicze przyczyny buntów społecznych w drugiej dekadzie XXI wieku.
12. Czym różnił się bunt w Egipcie i Tunezji od tego w Libii?
13. Dlaczego bunt w Syrii przerodził się w tzw. Proxy War i co to pojęcie oznacza?
14. Jaka jest rola i sytuacja kobiet w czasie Arabskiej Wiosny?
15. Jaka była rola religii w czasie Arabskiej Wiosny?
16. Jaki skutek powoduje odcinanie dostępu do Internetu przez zagrożonych upadkiem liderów państw?