Kanada, Unia Europejska, Szwajcaria, Australia, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Korea Południowa i Singapur.
Dlaczego dowiadujemy się o tym dopiero teraz? Ponieważ wszystkie rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami. Posłowie, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach tworzą ustawy przeciwko nam i za naszymi plecami.
Jak to będzie wyglądać w praktyce?
Załóżmy, że nastolatek o imieniu A chce ściągnąć crack do gry B. Przekopuje więc różne fora, serwisy z torrentami, aż w końcu znajduje i pobiera. Na drugi dzień wpadają panowie w czarnych kominiarkach, aresztują chłopaka, zabierają komputer, bo mają gotowe dowody. Z tej racji, że jego aktywność jest monitorowana, wiadomo o nim praktycznie wszystko. Osobiście nie jestem zwolennikiem piractwa, ale inwigilacji również.
Kolejny przykład.
Mamy grę C, w której bardzo ciężko jest przejść jedną misję, lecz my bez problemu nabiliśmy kolejny poziom.
„Hhm…. może być nagrać poradnik?”
Ok. To do dzieła. Nagrywanie, składanie, publikowanie, filmik ląduje w Internecie na naszej prywatnej stronie. Twórca tej gry zauważył film i doszedł do wniosku, że narusza on prawa autorskie. Zgłasza to odpowiednim organom i nasza strona zostaje zablokowana, a my możemy mieć przez to nieprzyjemności.
Lekarz przepisał lek, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć, jednak narusza on pewne prawa patentowe. Odpowiednia firma zgłasza to i lek wycofywany jest z obiegu.
Inne scenariusze
Powiedzmy, że ACTA już weszło w życie i teraz dzieją się cuda, a mianowicie:
· wyszukiwarka Google została zablokowana, ponieważ jest liderem piractwa
· Facebook został zablokowany za łamanie praw autorskich
· youtube nie działa, gdyż przywłaszcza sobie inną własność intelektualną
· rapidshare oraz the pirate bay zostaje zablokowane
· leki, które potrafią ratować życie zostają wycofane z obiegu
· zakazany jest handel żywnością modyfikowaną genetycznie
· portale, blogi są zamykane
Przy takich scenariuszach następują poniższe konsekwencje:
· blogerzy sami zamykają swoje blogi, ponieważ nie mają możliwości zarobku
· firmy nie mają gdzie się reklamować, przez co spada sprzedaż i powoli zaczynają tracić płynność finansową
· firmy prężnie nie działają, gospodarka zaczyna spowalniać
· nie wolno sadzić warzyw, owoców, które łamią “pewne prawa” mimo, iż to one stanowią pokarm dla 30% populacji
· brak odpowiednich leków sprawia, że wzrasta liczba zachorowań i zgonów
· ze względu na obowiązek monitorowania ruchu w Internecie, rosną stawki za łącze, ponieważ gdzieś te dane trzeba przechowywać
· ograniczony staje się dostęp do wiedzy, ponieważ portale są zamykane już na etapie podejrzeń, nawet jak nic złego nie zrobiły
Jak zapobiegać?
Podpisanie ACTA ma nastąpić w dniu 26 stycznia 2012 roku, czyli za 5 dni (od dnia publikacji tego wpisu). Czasu jest mało, ale zawsze warto działać. Jak?
Jeżeli jesteś blogerem, właścicielem serwisu internetowego, to wstaw na górę swojej strony informację na temat ACTA i co to za dokument. Bardzo wielu użytkowników Internetu o tym nawet nie słyszała i nie wie co ich czeka. Jako przykład.(www.morfiblog.pl)
Jeżeli jesteś zwykłym zjadaczem chleba, lubisz przeglądać serwisy typu demotywatory, kwej, rób „demoty” o ACTA. W taki sposób również możesz uświadamiać użytkowników. Przykład 1 Przykład 2
Wysyłaj petycje, wysyłaj e-maile do naszych „Panów” posłów, aby jeszcze raz rozważyli swoje postępowanie. Przykładowy tekst petycji.
Jak leczyć?
A co, gdy nasze działania nic nie wskórają i ACTA wejdzie w życie? Wtedy trzeba sięgnąć po ostateczne środki i użyć technicznych metod zapewnienia sobie anonimowości w sieci. Tutaj polecam śledzić mój blog, ponieważ, można powiedzieć pojawi się fala wpisów na ten temat. TOR, anonimowe proxy, szyfrowanie rozmów i wiele, wiele innych metod będzie opisywanych. Także zachęcam do polubienia bloga na FB, Google+, subskrypcji RSS, aby od razu dostawać świeże informacje na temat jak w miarę bezpiecznie poruszać się po Internecie gdy ACTA będzie stała za naszymi plecami
19. Jak media społecznościowe wpływają na bunty społeczne?
20. Podaj przyczyny buntu na Ukrainie w końcówce 2013 i początku 2014 roku.