(28 listopada 1943 - 1 grudnia 1943 w ) – spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. wielkiej trójki): prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i ZSRR Józefa Stalina.
Skumał się tam Roosevelt ze Stalinem. Roosevelt uważał, ze Churchill to imperialista, także pił i palił, co irytowało Roosevelta.
Postanowienia:
USA i Wielka Brytania zobowiązały się do:
• utworzenia drugiego frontu w Normandii w maju 1944 roku,
• udzielenia pomocy oddziałom Tito w Jugosławii
• przy jednoczesnym wycofaniu poparcia dla czetników i rezygnacji z inwazji na Bałkanach poza Grecją przydzieloną do brytyjskiej strefy operacyjnej.
• Ustalono nową granicę wschodnią Polski i ZSRR na tak zwanej linii Curzona.
• Dokonano podziału krajów Europy na alianckie strefy operacyjne - na mocy między alianckich uzgodnień Polska znalazła się w strefie operacyjnej Armii Czerwonej.
• Ustalono, iż Niemcy zostaną podzielone na strefy okupacyjne, zaś radziecka strefa okupacyjna Niemiec przylegać będzie do Polski, przez którą przebiegały linie komunikacyjne do tej strefy, co de facto przesądzało losy Polski. Ze względu na odbywające się jesienią 1944 roku w USA wybory prezydenckie na prośbę prezydenta Roosevelta liczącego na głosy Polonii amerykańskiej utajniono postanowienia wielkiej trójki w kwestii polskie
*JAŁTA:
(od 4 do 11 lutego 1945), zwana także krymską – spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. wielkiej trójki): przywódcy ZSRR Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta.
• Na konferencji rozstrzygnięto sprawę Niemiec: siły każdego z trzech mocarstw łącznie z Francją będą okupowały wyznaczone na konferencji strefy Niemiec. Zgodnie z tym planem przewidziano utworzenie skoordynowanej administracji i kontroli za pośrednictwem Centralnej Komisji Kontroli, złożonej z naczelnych dowódców trzech mocarstw. Ponadto obciążono Niemcy reparacjami wojennymi oraz podzielono Berlin na 4 sektory okupacyjne.
• Polska utraciła Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
• Związek Radziecki otrzymał "zwierzchnictwo" nad Polską i jedną trzecią Niemiec (m.in. Turyngią, Saksonią, Meklemburgią, Brandenburgią i Pomorzem Przednim).
• Przystąpienie ZSRR do wojny na Dalekim Wschodzie.
• Ustalono rekompensatę dla Polski w postaci dotychczasowych ziem niemieckich: Pomorza Zachodniego, Prus Wschodnich i Śląska.
• Podjęto decyzje o transferze ludności pomiędzy państwami (m.in. przesiedleniu Niemców).
• Mocarstwa zgodziły się na utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej urzędującego w Warszawie, który zobowiązany został do przeprowadzenia wolnych, nieskrępowanych wyborów na zasadzie powszechnego głosowania (do wyborów ostatecznie nie doszło).
• Ustalenie tzw. ładu jałtańskiego.
*POCZDAM:
(17 lipca 1945 – 2 sierpnia 1945 w Poczdamie) – spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. wielkiej trójki): prezydenta USA Harry'ego Trumana (który zastąpił zmarłego w kwietniu tego roku Franklina Delano Roosevelta), premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, którego w trakcie konferencji zastąpił od 28 lipca nowy premier tego państwa Clement Attlee, i sekretarza generalnego Związku Radzieckiego Józefa Stalina.
Postanowienia:
• odpowiedzialnością za II wojnę światową obarczone zostały Niemcy hitlerowskie
• demilitaryzacja, denazyfikacja, demokratyzacja, decentralizacja oraz dekartelizacja Niemiec
• odszkodowania dla państw poszkodowanych, wypłacane przez Niemcy
• wschodnia granica Niemiec nie została ustalona, obowiązują do dziś obustronne porozumienia
• 15% reparacji wojennych przyznanych ZSRR miała otrzymać Polska
Celem konferencji było ustalenie trybu likwidacji skutków II wojny światowej, losów Niemiec, opracowanie traktatów pokojowych i zasad organizacji powojennego świata.
Konferencja poczdamska ustaliła ukaranie zbrodniarzy hitlerowskich (tzw. proces norymberski), przyjęła radziecki program w kwestiach wschodniej granicy Niemiec.
BRAKUJE : 19-25
26. Przedstaw genezę, przebieg i skutki wojny w Korei:
Przyczyny:
2 Przyjmuje się, że inicjatorem wojny był przywódca KRLD Kim Ir Sen, który przedstawił pierwsze plany inwazji na południowa cześć półwyspu i tym sposobem chciał jego zjednoczenia (ostatecznie do podziału doszło 1948, kiedy to powstała Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna – komunistyczna i Republika Korei orientacji zachodniej).
3 Przygotowując się do wojny Kim Ir Sen wziął pod uwagę:
- popracuje Stalina (a w konsekwencji pomoc militarną) dla własnej koncepcji zjednoczenia Korei, który uzyskał podczas wizyty w Moskwie 5 marca 1949r. - pomoc Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) Mao Tse Tunga na wypadek zagorzenia porażką Kim Ir Sen'a
Przebieg:
1 25 czerwca 1950r. Kim Ir Sen wydał rozkaz przygotowania armii do uderzenia na Republikę Korei (Południowa Korea).
2 Dużo większą przewagę sił zbrojnych miała Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. W ciągu 3 dni zajęła Seul, a dzięki miażdżącej przewadze zagarnęły do połowy września 90 % terytorium tego państwa.
4 Jednak w brew przewidywaniom komunistów USA zdecydowały się interweniować
5 Rada Bezpieczeństwa ONZ (w obradach nie wziął udziału członek ZSRR) 27 czerwca 1950r. przyjęła rezolucje potępiającą KRLD, a następnie wezwała członków ONZ do udzielenia pomocy jej ofierze
8 Zorganizowano koalicje 17 państw z udziałem sił USA pod dowództwem gen. Douglasa MacArthura. Szybka pomoc amerykańska pozwoliła obronić, niewielką część Korei południowej z portem Pusan.
10 Aby pokonać armie Kim Ir Sen'a w połowie września MacArthur nakazał wojskom lądowanie pod Inchon. A jednocześnie wykonał kontratak z pod Pusan. Tak okrążona armia KRLD, została prawie doszczętnie rozbita i na początku października siły ONZ przekroczyły dawną granice Korei północnej.
13 Kiedy 20 października zajęto Phenian, a 21 października wojska USA dotarły do granicy do wojny postanowiły dołączyć się Chiny. Stalin nie udzielił wsparcia KRLD bo mogło to bowiem oznaczać otwarty konflikt z USA, do czego ZSRR nie był gotowy. Swoje zobowiązania jednak wypełnił Mao Tse Tung i 25 października 1950r. bez wypowiedzenia wojny armia chińska ruszyła do ataku na wojska ONZ.
14 Po wkroczeniu armii chańskiej do Korei, której zadaniem było zajęcie całego półwyspu i zakończenie problemu Koreańskiego. Dzięki ogromnej przewadze chińskie siły szybko pokonały siły ONZ i zajęły Seul, który odbito dopiero 14 kwietnia 1951r.
15 Inwazja chińska postawiła świat przed groźbą wybuchu III wojny światowej.
16 30 listopada 1950r. Truman zagroził użyciem broni jądrowej, co więcej Chiny korzystając z zainteresowania Koreą 7 października 1950r. zajęły Tybet.
17 MacArthur w celu pokonania chińskiej armii 24 marca 1951r. zażądał zgody na atak nuklearny na Chiny i jednoczesną inwazje wojsk Chiang Kai- sheka z Tajwanu.
18 Truman reagując na jawną niesubordynacje generała 11 kwietnia 1951r. zdymisjonował MacArthura.
19 10 lipca 1951r. rozpoczęły się w Panmundżon z inicjatywy ZSRR rozmowy pokojowe. W tym samym czasie trwały walki pozycyjne.
20 Rozejm podpisano dopiero 27 lipca 1953r. Utrzymywał on przed wojenny podział kraju.
Skutki:
1 Ostatecznie wojna Koreańska, w której uczestniczyło 20 państw, bliska była przekształceniu się w światową.
3 Była też zarazem pierwszym konfliktem, podczas którego celowo zrezygnowano z całkowitego zwycięstwa militarnego, aby uniknąć użycia broni jądrowej.
4 Dzięki wojnie ZSRR nie zdecydowało się na interwencje w Jugosławii i doprowadził do konfliktu trwającego następne 20 lat, pomiędzy USA, a ChRL, co okazało się dla niego niezwykle korzystne.
5 1 października 1953r. Republika Korei Południowej podpisała umowę z rządem USA.
6 Po wojnie było kilka prób dialogu pomiędzy władzami obu Korei:
- 1972r. przyjęcie 9 punktowego komunikatu określającego wstępne ramy współpracy (został on nie zrealizowany)
- 1984r. fiasko próby rozmów pomiędzy obiema Koreami (USA nie chało, aby uczestniczył w nich ZSRR)