Układ hormonalny w organizmach żywych pełni rolę regulacyjną w zapewnieniu homeostazy. Wraz z układem nerwowym i regulacją na poziomie tkankowym, układ hormonalny stanowi niezbędny mechanizm przystosowawczy do zmieniających się warunków środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.
Wydzielanie hormonów podlega zarówno kontroli na drodze sprzężeń zwrotnych jak i regulacji ze strony układu nerwowego.
-Sprzężenia zwrotne - Polega na otrzymywaniu przez układ informacji o własnym działaniu (o wartości wyjściowej)w organizmach żywych jako czynnik utrzymania homeostazy
- Ukłąd nerwowy - jest to zbiór wyspecjalizowanych komórek, pozostających ze sobą w złożonych relacjach funkcjonalnych i strukturalnych, odpowiadający za sterowanie aktywnością organizmu. Układ nerwowy jest w stanie wykryć określone zmiany zachodzące w otoczeniu i wywołać w związku z tym odpowiednią reakcję organizmu
5. Funkcje wątroby
Wątroba wielofunkcyjny gruczoł obecny u wszystkich kręgowców, a także u niektórych innych zwierząt. Stanowi część układu pokarmowego położoną wewnątrzotrzewnowo. U większości zwierząt dzieli się na dwa płaty. U człowieka jej masa wynosi ok. 15001700 g u dorosłego mężczyzny, a u kobiety 13001500 g. Masa przyżyciowa jest o 500800 g wyższa, ze względu na zawartą w niej krew.
Wątroba człowieka realizuje szereg funkcji, które można podzielić na:
- zachowywanie we krwi odpowiedniego poziomu cukru;
- β-oksydacja kwasów tłuszczowych;
- zamiana nadmiaru cukrów na tłuszcze lub kwasy tłuszczowe;
- synteza cholesterolu i fosfolipidów;
-syntetyzowanie białek osocza;
- produkcja żółci;
-neutralizowanie i usuwanie trucizn;
-.magazynowanie witamin (A, B12,D);
-generowanie ciepła.
Funkcje układu krążenia
transport gazów oddechowych z płuc i do płuc
transport produktów trawienia, zbędnych produktów przemiany materii oraz hormonów
obrona przed wykrwawieniem(krzepnięcie krwi)
utrzymanie homeostazy
regulacja temperatury ciała
obrona organizmu przed ciałami obcymi
Układ krwionośnyzbudowany jest z serca oraz naczyń krwionośnych. Tętnice odprowadzają krew z serca do tkanek, natomiast żyły zbierają krew z tkanek i odprowadzają je do serca. Znajdujące się pomiędzy tętnicami, a żyłami naczynia włosowate (włośniczki) stanowią jedyne miejsc w organizmie, w którymzachodzi wymiana substancji między krwią a płynem tkankowym, otaczającym wszyskie komórki ciała.
6. MALT (Układ odpornościowy związany z błonami śluzowymi MALT )
wydzielnicze IgA
komórki wytwarzające przeciwciała I komórki efektorowe T
białka o działaniu bakteriobójczym
śluz (wysuszenie śluzówek sprzyja infekcji)
7.Mikrokrążenie do czego doprowadza krew
Mikrokrążenie - elementukładu krwionośnego kręgowcówzbudowany z małychżyłekitętniczekoraznaczyń włosowatych. W tym miejscu zachodzi wymiana substancji międzykrwiąapłynem pozakomórkowym.