![]() CATEGORIES: BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism |
Partnerstwo Wschodnie-(Armenia,Azerbajdzan,Ukraina,Bilorus,Moldawia);Azja,Bliski wschod,Afryka Polnoc,wsch,Afganistan,Autonimia PalestynskaJakie było stanowisko Polski w sprawie reformy UE? Polska ne pidtrymuwala toji reformy bo bojalas szo ce obmezyt jiji nezaleznist , wony wystupaly za federaciju Jak Polska odnosiła się do Traktatu lizbońskiego?ne pidtrymala jogo,ne chotila pidpysuwaty 8. Jak Polska odnosiła się do polityki bezpieczeństwa UE? 9. Czym zajmuje się Rada Europy i jak zmieniała się jej rola?Znimylas wona wid organizacji jaka borolas za demokratiju do organizacji jaka zajmajetsia wsima sferamy polityki i ekonomiky i wspolpracy Rola Rady Europejskiej polega na wyznaczaniu ogólnych kierunków polityki i priorytetów UE oraz rozwiązywaniu złożonych i delikatnych kwestii, których nie można było rozwiązać na niższym szczeblu współpracy międzyrządowej.
10. Kiedy Polska przystąpiła do RE-1991 i jakie warunki musiała spełnić?
1. Warunki przystąpienia do RE: § ustabilizowana demokracja (regularnie prowadzone wolne wybory), § podpisanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, § podpisanie Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych.
11. Czy Polska naruszała Europejską Konwencję Praw Człowieka? Czy Polacy odegrali znaczącą rolę w instytucjach RE? Polska przewodniczyła Komitetowi Ministrów Rady Europy od 10 listopada 2004 r. do 17 maja 2005 r. Na zaproszenie Polski w maju 2005 r. Warszawa gościła Trzeci Szczyt Szefów Państw i Rządów RE, który do dziś wyznacza podstawowe kierunki działalności Organizacji. Polska jest stroną ponad 85 Konwencji RE, na czele z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
12. Jakie wyzwania stoją przed Polską jeśli chodzi o członkowstwo w RE?
1. Proszę wymienić priorytety polskiej polityki zagranicznej na lata 2012-2016: -Silna Polska w silnej unii politycznej - Polska jako wiarygodny sojusznik w stabilnym ładzie euroatlantyckim: -Polska otwarta na różne wymiary współpracy regionalnej - Strategia polskiej współpracy rozwojowej, promocji demokracji i praw człowieka - Promocja Polski za granicą - Nowa jakość w relacjach z Polonią i Polakami za granicą -Skuteczna służba zagraniczna.
2. Jakie są uwarunkowania polskiej polityki zagranicznej w 2012r.?: -Gospodarka – skutki kryzysu Wiat wielobiegunowy. Słabości instytucjonalne ładu światowego. Nowe uwarunkowania rozwoju cywilizacyjnego Polski. 3. Na czym ma polegać konkurencyjność, solidarność i otwartość w polskiej polityce zagranicznej? 4. Jakie są główne kierunki polskiej polityki zagranicznej w Europie-Liwta,Lowta,Estonia(polnoc),Grupa Wyszegr(poludn),Niemcy,Francja,WB,Parterstwo Wschodnie,Rosja. 5. Jakie są główne kierunki polskiej polityki zagranicznej jeśli chodzi o państwa pozaeuropejskie? AfrykaPolnc,Chiny,Indie,Japonia,Brazylia,Argentyna,Meksyk,Chilie,Peru. 6. Co to jest polska pomoc rozwojowa i jakim krajom jest udzielana? Pomoc rozwojowa stanowi odpowiedź ze strony krajów rozwiniętych na problem ubóstwa, z którym w XXI wieku boryka się wiele krajów. Partnerstwo Wschodnie-(Armenia,Azerbajdzan,Ukraina,Bilorus,Moldawia);Azja,Bliski wschod,Afryka Polnoc,wsch,Afganistan,Autonimia Palestynska
1. Jakie były przyczyny jej powstania?Wspolna integracja z Europa i strefa atlatycka,aby nie generowac nowych podzialow po ypadku bloku wchodniego. 2. Kiedy powstała Grupa Wyszechradzka? 1991r. 3. Jakie państwa należą do V4- – Czech, Polski, Słowacji i Węgier, Jakie są cele działania V4-Celem jest poglebianie wspolpracy miedy krajami,utrzymywanie stabilnosc w Europie Srodkowej.
4. Co to jest CEFTA-Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu, w skrócie CEFTA (Central European Free Trade Agreement) – porozumienie podpisane 21 grudnia 1992 r. w Krakowie. Sygnatariuszami porozumienia były pierwotnie trzy kraje:Czechosłowacja, Polska i Węgry.
5. Jaki kraj sprawuje obecnie prezydencję w V4? Wegry 6. Kiedy powstała Inicjatywa Środkowoeuropejska ? Pod obecną nazwą działa od 20 marca 1992 z inicjatywy Austrii. 7. Jakie państwa należą do CEI- Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry i Włochy.-18 Jakie były przyczyny powstania CEI-, ISE miała wypełnić lukę powstającą po rozpadzie bloku wschodniego, ułatwić państwom postkomunistycznym rozwój współpracy z Zachodem 9. Jakie są cele działania CEI- Celem ISE jest umacnianie spójności Europy, jej politycznej, gospodarczej i społecznej stabilności oraz bezpieczeństwa. Działalność ISE obejmuje m.in.: konsultacje polityczne, wspieranie instytucji demokratycznych i przestrzegania praw człowieka 10. Jakie były relacje między Polską a CEI? We współpracę w ramach IŚE ze strony Polski zaangażowanych jest kilkanaście urzędów i instytucji centralnych, parlament oraz szereg organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. Polska była inicjatorem i jest przewodniczącym grupy roboczej ds. rolnictwa. Byliśmy także pierwszym koordynatorem prac grupy ds. odbudowy Bośni-Hercegowiny i Chorwacji. Kierujemy sekcją ds. geodezji w grupie roboczej ds. nauki i techniki. W 1995 r. Polska przewodniczyła IŚE, w tym również wymiarowi parlamentarnemu. W latach 1994 - 96 byliśmy członkiem Trojki IŚE. Z polskiej inicjatywy organizowano szereg szkoleń, konferencji itp. 11. Jaki kraj sprawuje obecnie prezydencję w CEI?Wegry 12. Kiedy powstała Rada Państwa Morza Bałtyckiego? 1990 13. Jakie państwa należą CBSSL: Norwegia, Szwecja,Finlandia,Dania, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja,Polska,Niemcy, Islandia od 1996 roku, Komisja Europejska=12
1. cele działania CBSS: - Wspieranie instytucji demokratycznych,Współpraca gospodarcza i techniczna,Kwestie humanitarne i zdrowie,Ochrona środowiska i energetyka,Kultura, edukacja, turystyka i wymiana informacji,Transport i łączność.
14. struktura CBSS: -Ekspercka Grupa ds. Polityki Morskiej, -Ekspercka Grupa ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego i Radiacyjnego, -Grupa Zadaniowa ds. Zwalczania Handlu Ludźmi, -Grupa Robocza ds. Współpracy na Rzecz Dzieci Zagrożonych -Bałtycka Grupa Zadaniowa ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej, -Bałtycka Grupa Monitorująca Współpracę w Obszarze Dziedzictwa -Bałtycka Regionalna Współpraca Energetyczna.
15. Jak wyglądały stosunki Polski z Radą? 16. Jaki kraj sprawuje obecnie prezydencję w CBSS? Finlandia 17. Euroregion – wydzielona jednostka na obszarze dwóch lub więcej państw, forma współpracy transgranicznej pomiędzy regionami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw kandydujących oraz regionami ich sąsiadów Ile euroregionów znajduje się w Polsce?16
1. Proszę opisać główne inicjatywy Polski na forum KBWE/OBWE Polska w KBWE od 1973 r. duże znaczenie KBWE w polskiej polityce zagranicznej po 1989 r. duży wkład Polski w budowę struktury instytucjonalnej KBWE projekt politycznego kodeksu postępowania państw w sferze bezpieczeństwa – przyjęty w 1994 r. propozycja utworzenia sił pokojowych KBWE 1998 – Bronisław Geremek Urzędującym Przewodniczącym 2. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka- instytucja OBWE zajmująca się ochroną praw człowieka,siedziba w Warszawie. Date: 2016-01-05; view: 717
|