Platon łączy teorię idei z duszą, a na kształt duszy chce zbudować idealne państwo. Powinno ono dążyć do zalet najwyższych i właściwych ideom, a więc powszechność i stałość. Uniwersalny charakter.
(wg Poppera istniały 3 koncepcje państwa totalitarnego: Platona, Hegla i Marksa)
To psychologiczna wizja państwa.
Wg niego konkretne zadania człowieka objawiają się w pełni nie w życiu jednostkowym, tylko społecznym.
Najbardziej cenił sobie intelekt – państwo miało być oparte na wiedzy, a na jego czele stanąć mieli filozofowie. Nie lubił demokracji.
Do państwa mogą należeć tylko ci, którzy są potrzebni, państwo idealne – państwo stanowe.
Platonizm był idealizmem.
ARYSTOTELES
Był najlepszym uczniem Platona, przez 20 lat uczęszczał do jego akadamii, najpierw jako uczeń, potem jako nauczyciel i naukowiec. Na początku przejął większość jego poglądów, by potem je obalać. Był prywatnym nauczycielem Filipa Macedońskiego. Założył własną Szkołę, wzorowaną na Akademii – znajdowała się ona w Likeionie.
Należał od do rodziny i do szkół lekarskich którym zawdzięczał dziedzictwo naukowe. Dziedziną, którą zajmował się najwięcej i wedle której konstruował swoją filozofię była więc biologia.
W I w n.e jego pisma uległy rozproszeniu, Andronikos z Rodos ułożył je powrotem od najbardziej ogólnych, do najbardziej szczegółowych:
Fizyka->astronomia->nauki przyrodnicze( np. zoologia)->nauki o człowieku (antropologia)->etyka->szczegółowe pisma
Arystoteles obowiązywał do czasów Lideusza.
Żeby zetknąć się z rzeczywistością, trzeba coś o niej wiedzieć. Człowiek to biała tablica, którą zapisują dopiero postrzeżenia, na podstawie materiału dostarczonego przez zmysły rozum poznaje to, co w rzeczach istotne.
Wiedza rozumowa jest celem, natomiast wiedza zmysłowa jest niezastąpionym początkiem i podstawą. !!!
Na samym szczycie METAFIZYKA (protofilozofia – filozofia pierwsza)
Byt bada byt. Byt jest samoistny, są to realne rzeczy.
Byt=substancja. Byt np. człowiek, krzesło
Substancja stoi pod, a nad nią stoją kategorie: ilości, miejca, stosunku. Jeśli opisujemy byt (substancję) przez kategorie, to odnosimy się do określonych nauk.
NA SUBSTANCJĘ SKŁADA SIĘ MATERIA I FORMA.
Forma – własności ogólne
Materia – własności jednostkowe
Np. materia – niebieskość krzesła, forma – posiadanie siedziska
Materia – otyłość , forma – 4 nogi człowieka
Materia jest podłożem zjawisk i wszelkiej ich przemiany, jest tym, z czego substancje są utworzone i co trwa, gdy substancje ulegają zniszczeniu (gdy posąg jest roztrzaskany, forma jego ulega zniszczeniu, ale materia trwa).
Materia nie może istnieć samodzielnie – jest abstrakcją. Naprawdę istnieją jedynie konkretne zespoly materii i formy. Ten pogląd nazywany jest hilemorfizmem
Formabyła ważniejsza od materii. Jako składnik pojęciowy rzeczy, jest ich składnikiem istotnym, jest istotą rzeczy.