1) rozpoznání problému v rámci systému a jeho definice
2) formulace ekonomického modelu – cíl analýzy (max. zisk), popis procesů (výroba),
popis činitelů (spotřeba omezujících zdrojů), popis mezi procesy a činiteli a cílem analýzy
3) matematický model – obsahuje stejné prvky jako ekonomický model
4) řešení matematického modelu
5) interpretace a verifikace výsledků
6) implementace
Ekvivalentní soustava rovnic –soustava linearnich rovnic ziskana prevodem soustavy vlastnich omezeni na soustavu rovnic pomoci pridatnych promenych
Kanonicky tvar soustavy lineárních rovnic – takovy tvar soustavy m rovnic, ve kterem obsahuje matice strukturnich koeficientu jednotkovou submatice m x m
Zakladni promenny m –to jsou promenne, kterym odpovidaji jednotkove vektory a jejichz hodnoty jsou v prislusnem zakladnim reseni rovny hodnotam prave strany.
Nezakladni promenny n– to jsou vsechny ostatni promenne, jejich hodnoty jsou v zakladnim reseni rovny 0.
Základní věta lineárního programování –má-li úloha LP optimální řešení, má také základní optimální řešen; podle této věty stačí hledat optimální řešeni pouze mezi základními řešeními úlohy LP (kterých je konečný počet)
Simplexová metoda – postup pro nalezení optimálního řešení úloh lineárního programování. Pokud je optimální řešení již k dispozici, tak simplexová metoda vypočte nové základní řešení s lepší hodnotou účelové funkce.
Fáze:
I. Nalezení výchozího základního řešení
II. Postup vedoucí k optimalizaci účelové fce
Schéma:
Nalezení výchozího základního řešení – Je to řešení optimální? Jestli ne, tak výpočet nového základního řešení s lepší hodnotou účelové fce – Je řešení optimální? Pokud ano, tak se ptáme, jestli je to jediné optimální řešení? Pokud ano, tak končím, pokud ne, tak ještě popíšu množinu optimálních řešení.
Typy:
Jednofázová simplexová metoda – pouze v případě, že všechna omezení jsou ≤, pak to převedeme na ekvivalentní soustavu rovnic pomocí přídatných proměnných, dostaneme soustavu rovnic v kanonickém tvaru, v kanonickém tvaru máme m základních proměnných a n nezákladních proměnných, následuje test optimality – pokud nelze nalézt v daném kroku výpočtu vstupující proměnnou, která by vedla ke zvýšení (u maximalizace) nebo ke snížení (u minimalizace) hodnoty účelové fce, potom základní řešení obsažené v tomto kroku výpočtu je řešením optimálním.
Optimální řešení:
Variable Value Reduced Cost
X1 0.0000000 2.500000
X2 1.000000 0.0000000
X3 27.00000 0.0000000
Row Slack or Surplus Dual Price
1 285.0000 1.000000
2 0.0000000 2.500000
3 0.0000000 5.000000
Pridatne promenne (slack or surplus (2,3)) - množství nespotřebovaného materiálu
Při úlohách lineárního programování se interpretují především následující hodnoty:
Redukované cenyudávají, o kolik by se zvýšil zisk, kdybychom vyráběli o jednu jednotku příslušné proměnné více. Redukované ceny u základních proměnných jsou vždy nulové
Stínové ceny (dual price)udávají, o kolik se zvýší nebo klesne hodnota účelové funkce, když se pravá strana (většinou množstevní omezení surovin) zvýší o jednotku.
Mezi hlavní analýzy v rámci úloh lineárního programování patří:
Analýza citlivosti pravých stranurčuje meze, o kolik může stoupnout, příp. klesnout hodnota pravé strany, aby se nezměnila báze (aby řešení zůstalo optimální).
Analýza citlivosti cenových koeficientůurčuje meze, o kolik může stoupnout, případně klesnout cena produktu, aby se nezměnila báze.