Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Status wyszukiwarek internetowych a poziom wiedzy

Wyszukiwanie w internecie nie obywa się bez kłopotów. Czy nie zabrakło ci kiedyś pomysłów na to, co wpisać w okno wyszukiwarki? A może traciłeś czas na bezowocne przeglądanie kolejnych stron? Tych problemów można uniknąć.

Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, jak działają wyszukiwarki. Ich twórcy wciąż dbają o to, żeby były jeszcze efektywniejsze. Kiedyś wyszukiwarki wskazywały internautom strony o największej liczbie odsłon lub takie, które zawierały najwięcej często wpisywanych słów. A przecież ilość nie przekłada się na jakość! Rewolucję w internecie wywołało zastosowanie przez Google metody PageRank. Dzięki niej użytkownik jest kierowany na takie strony, do których odnośniki zamieścili w sieci inni internauci. Zatem na szczycie listy wyników Google znajdują się strony pozytywnie ocenione przez setki tysięcy użytkowników.

Są różne sposoby na to, żeby wyszukiwanie było bardziej skuteczne. W większości popularnych wyszukiwarek można skorzystać z opcji wyszukiwania zaawansowanego i stosować operatory logiczne. Ich wpisanie jest komendą dla programu i nie są one traktowane jako termin do wyszukania. Podstawowe operatory logiczne to:

AND (ang. „oraz”) — po jego wpisaniu wyszukane zostaną strony, gdzie jednocześnie występują podane słowa. Przykład zapytania: samochód AND maluch. „AND” można zastąpić znakiem „+” (np. samochód +maluch).

OR (ang. „lub”) — na stronach występuje jedno z podanych słów. Np.: łódź OR jacht OR statek.

NOT (ang. „nie”) — na stronach nie ma słowa występującego po operatorze. Np.: owoce NOT jabłko. „NOT” można zastąpić znakiem „−” (np. owoce −jabłko).

Wyszukiwanie można zawęzić do:

tytułów dokumentów — za pomocą title: (np. title:motocykl);

konkretnej strony — za pomocą site: (np. site:wikipedia.org zegar);

zbioru odnośników do danej strony — za pomocą link: (np. link:grono.net);

dokumentów o określonym formacie — za pomocą filetype: (np. filetype:pdf).

Z tych metod skorzystać można także poprzez okno wyszukiwania zaawansowanego. Znajdziemy tam również m.in. opcję szukania stron w określonym języku.

Aby uzyskać najlepsze wyniki pamiętaj też o:

przemyślanym dobraniu słów kluczowych;

wybraniu dobrej wyszukiwarki lub jej zmianie, jeśli wyniki będą niezadowalające;

umieszczaniu najważniejszego słowa jako pierwszego we frazie;



szukaniu synonimów słów;

możliwości ujęcia frazy w cudzysłów, dzięki któremu wyszukasz na stronach dokładnie takie sformułowanie.

 

Pokolenie poddane dyktaturze I-gówna, wyposażonego w czujniki ruchu i łącze bezprzewodowe. Nie tylko nie wiedzą, że nie wiedzą, ale nie odczuwają najmniejszej ciekawości, żeby uświadomić sobie różnicę stanów pomiędzy stanem wiedzy i jej braku. Można powiedzieć, że obecnie wchodzą na rynek pracy pierwsze pokolenia, dla których brak wiedzy jest stanem naturalnym – oczywiście brak wiedzy po zakończeniu procesu edukacji.

Młodym ludziom się nie chce zdobywać wiedzy, ponieważ nie widzą związku pomiędzy wiedzą a pożytkami jakie może ona – odpowiednio zagospodarowana przynieść. Mamy społeczeństwo konsumentów, doskonale odnajdujących się w świecie nowoczesnych gadżetów, bez których nie potrafiliby już żyć, jednakże nie posiadających umiejętności dostosowawczych i samo wdrażania – dostosowywania się. Elita na zachodzie, której dotknął ten problem pokolenie wcześniej – rozwiązała ten problem poprzez super dokładne i szczegółowe instrukcje i regulaminy dotyczące wszystkiego.

 


Date: 2015-12-24; view: 1144


<== previous page | next page ==>
Stare a nowe media (porównanie), postmodernizm a nowe media | The State System of Russia
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.006 sec.)