Cudzoziemiec powinien złożyć wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE osobiście, nie później niż w ostatnim dniu jego legalnego pobytuna terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia nie został złożony przez cudzoziemca osobiście, wojewoda wzywa go do osobistego stawiennictwa w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
W przypadku cudzoziemca będącego:
1) osobą małoletnią – wniosek o udzielenie mu zezwolenia składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jedno z rodziców lub jeden z ustanowionych przez sąd opiekunów;
2) osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie – wniosek o udzielenie mu zezwolenia składa opiekun ustanowiony przez sąd;
3) osobą małoletnią bez opieki – wniosek o udzielenie mu zezwolenia składa kurator.
Przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia cudzoziemcowi będącemu osobą małoletnią, która ukończyła 6. rok życia, jest wymagana jego obecność.
Przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE cudzoziemiec powinien złożyć odciski linii papilarnych w celu wydania karty pobytu.
Powyższy obowiązeknie dotyczy cudzoziemców,:
- którzy nie ukończyli 6 roku życialub
- od których pobranie odcisków linii papilarnychjest fizycznie niemożliwe.
Jeśli cudzoziemiec nie złoży odcisków linii papilarnych w celu wydania karty pobytu, choć jest do tego obowiązany, odmawia się wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia
Dane w postaci odcisków linii papilarnych pobranych w celu wydania karty pobytu przechowuje się w odpowiednim rejestrze do czasu wpisania do tego rejestru potwierdzenia odbioru karty pobytu przez organ wydający kartę pobytu.
W przypadku wydania decyzji o odmowie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub decyzji o odmowie wydania lub wymiany karty pobytu, dane w postaci odcisków linii papilarnych przechowuje się w w/w rejestrze, do czasu wpisania informacji o wydaniu tych decyzji do rejestru, gdy decyzje te stały się prawomocne.
Jeżeli cudzoziemiec złożył wniosek w czasie zgodnego z prawem pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, wojewoda zamieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Jeżeli termin do złożenia wniosku został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminiepobyt cudzoziemca uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna.
Jeżeli postępowaniew sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE zostanie zawieszone na wniosek cudzoziemca, jego pobytw tym czasie nie będzie uznawany za legalny.
UWAGA: Umieszczenie stempla w dokumencie podróży nie uprawnia cudzoziemca do podróżowania po terytorium innych państw obszaru Schengen, natomiast cudzoziemiec może wyjechać do kraju pochodzenia.