Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Wyrazy z ramki wstaw w wykropkowane miejsca.

dolega, źle, piecze, zażywać, boli, przepiszę, gorączkę, katar, gardło, zbadam

Tylko błagam, niech się pani nie rozbiera!!!
- Proszę siadać. Co panu … ?

- ... się czuję, ... mnie głowa, mam ... , kaszlę i pocę się.

- Boli pana ... ?

- Owszem boli i ... .

- Ma pan ... ?

- Pewnie, że tak!

- Zaraz pana … .

- Czy to coś poważnego?

- Grypa. Zaraz … lekarstwa. Proszę ... te tabletki dwa razy dziennie po posiłkach.

2.5. O co lekarz poprosił pacjentkę?

Wzór: - Proszę wejść. - Lekarz poprosił pacjentkę, żeby weszła.

Proszę usiąść. Proszę się rozebrać. Proszę otworzyć usta. Proszę powiedzieć aaa... Proszę oddychać głęboko. Proszę nie oddychać. Proszę zmierzyć temperaturę. Proszę się położyć. Proszę wyciągnąć ręce. Proszę się ubrać. Proszę brać te lekarstwa 3 razy dziennie. Proszę nie wychodzić z domu. Proszę przyjść do przychodni za 3 dni.

2.6. Ułóż opowiadanie w oparciu o rysunki.

2.7. Zamień formy podmiotu i orzeczenia z liczby pojedynczej na liczbę mnogą.

Pacjent miał bóle głowy. Pacjentka miała dreszcze. Syn miał gorączkę. Córka miała grypę. Miałem zwolnienie lekarskie. Miałeś katar. Miałam zapalenie płuc. Chłopiec nie miał apetytu.

2.8. Zamień: a) czas przeszły na teraźniejszy, b) bezokoliczniki czasowników niedokonanych na bezokoliczniki czasowników dokonanych.

Trzeba było wzywać pogotowie. Nie wolno było otwierać okna. Pan Kowalski nie mógł odkładać wizyty u lekarza. Należało zażywać lekarstwo. Marek musiał brać tabletki. Pani Kowalska powinna była leżeć. U lekarza trzeba było się rozbierać. Po badaniach można było się ubierać. Lekarz musiał przyjmować wielu pacjentów. Po zażyciu leków objawy grypy powinny były ustępować.

2.9. Użyj poprzenych form czasowników w trybie przypuszczającym.

Gdyby lekarze zastrajkowali, (oni - złamać) ... przysięgę Hipokratesa, (my - stracić) ... do nich zaufanie, (ty - nie zrobić) ... badań, mój brat nie (skończyć) ... stażu w terminie, (wy - nie móc) ... chorować, (ja - przegrać) ... zakład. I co by to było, jeżeli by jeszcze i lekarze strajkowali!

Przeczytaj wiersz.

W aptece W aptece jak w aptece: okropnie długi ogonek. Tu na recepty. Tutaj bez recept. - Czym mogę służyć? Załatwione. Rycyna. Pigułki. Olej. - Proszę bardzo, teraz pani kolej. - A pan szanowny nie brał nic jeszcze? Czemu pan tak stoi i stoi? - Bo ja poproszę, panie magistrze, o ten różowy słoik. - Różowy? To są proszki od bólu głowy. - Ja jestem stary, panie magistrze, Mnie boli tamto i to, więc chcę mieć szkiełko najprzezroczystsze, żebym mógł patrzeć, panie magistrze, żebym mógł patrzeć przez szkło. Świat stanie się różowy, różowy, a ja będę już zawsze zdrowy... J. Kulmowa

GRAMATYKA



Powinien

Powinien ¾ w połączeniu z bezokolicznikiem wskazuje na to, że realizacja tego, co oznacza bezokolicznik jest czymś obowiązkowym, należnym, pożądanym, oczekiwanym, spodziewanym.

Czas teraźniejszy

ja powinienem, powinnam my powinniśmy, powinnyśmy
ty powinieneś, powinnaś wy powinniście, powinnyście
on powinien oni powinni
ona powinna one powinny
ono powinno    

Czas przeszły

ja powinienem był powinnam była my powinniśmy byli powinnyśmy były
ty powinieneś był powinnaś była wy powinniście byli powinnyście były
on powinien był oni powinni byli
ona powinna była one powinny były

Forma nieosobowa powinno się, powinno się było

Przykłady: Mamy powinny opowiadać dzieciom bajki. Dzieci powinny słuchać rodziców. Powinnaś inaczej się zachowywać. Powinniście przeczytać tę książkę. Zupa powinna być gorąca. Powinno się chodzić na spacery. Nie powinnam była tego mówić. Powinniśmy byli zrobić to wczoraj, żeby dzisiaj mieć spokój.

Uwaga! Zamiast powinienem, powinnam możliwe jest użycie winienem, winnam. Są to wyrażenia książkowe.

3.1. Uzupełnij odpowiednimi formami wyrazu powinien.

Jurek ... przyjść tu o szóstej. Ewa ... być zadowolona z pracy. Po tylu latach nauki, Marku i Darku, ... już dobrze mówić po francusku. (Ty - rodz. żeński) ... lepiej organizować czas, żeby nie siedzieć po nocach. Przepraszam cię, wiem, że nie ... był tego mówić, ale byłem bardzo zdenerwowany. Adam i Marek ... wstawać wcześniej, żeby nie spóźniać się na zajęcia. Gdzie są Teresa i Marta? ... były przyjść o czwartej. Co się dzieje z tym radiem? ... działać, przecież niedawno było naprawione. Przyjaciele ... sobie zawsze pomagać. Dlaczego mówisz to dopiero dzisiaj? ... był powiedzieć to już dawno! Buty ... być wygodne. Nie myślisz, że Dominika ... obciąć włosy? Te rośliny nie ... być podlewane częściej niż raz w tygodniu. Nie ma już biletów? (Wy - rodz. męskoosobowy) ... byli wcześniej pomyśleć o rezerwacji. W czasie upałów ... (forma nieosobowa) dużo pić. Tadeusz wie, że nie ... palić, ale nie próbuje zerwać z nałogiem.

3.2. Co powinieneś (powinnaś) zrobić w następującej sytuacji? Odpowiedz używając wyrazu powinien.

Wzór:Jeśli zgubiłeś paszport. - Jeśli zgubiłeś paszport, powinieneś to zgłosić policji.

Kiedy jesteś chory - ... . Kiedy lekarz da ci receptę - ... . Kiedy w domu nie ma nic do jedzenia - ... . Żeby lepiej mówić po polsku - ... . Żeby lektor był zadowolony - ... . Kiedy w domu jest chory - ... . Żeby twoi rodzice ciągle nie mówili, że nie piszesz - ... .

3.3. Połącz podane zdania tak, żeby użyć czasownikapowinienw odpowiedniej do kontekstu zdania formie.

Wzór: -Miałem dzisiaj test. Nie napisałem go zbyt dobrze, ponieważ się za mało uczyłem. - Powinienem był się wczoraj uczyć więcej.

Przeziębiłem się, ponieważ chodziłem lekko ubrany. Zajechaliśmy za daleko, ponieważ nie zapytaliśmy o drogę. Chce mi się spać, ponieważ nie napiłem się rano kawy. Zajęliśmy miejsca siedzące, ponieważ byliśmy zmęczeni. Będziecie jutro w domu, ponieważ nie spadła gorączka. Usiądziecie obok nas, ponieważ źle widzę.

3.4. Powiedz - używając wyrazupowinien- jaki (jaka) powinien (powinna) być:Idealny lekarz. Idealny chory. Idealna przychodnia. Idealna apteka. Idealna aptekarka.

 

4. SKŁADNIA liczebników głównych

Obok struktury składniowej typu: dwaj bracia idą- dwaj bracia szli, w której zachowana zostaje zgoda między liczbą mnogą w podmiocie i orzeczeniu, używana jako synonimiczna struktura: dwóch braci idzie- dwóch braci szło, w której występują:

a) w podmiocie: liczebnik + rzeczownik męskoosobowy w dopełniaczu liczby mnogiej;

b) w orzeczeniu: czasownik w liczbie pojedynczej, w czasie przeszłym w formie rodzaju nijakiego.

Forma liczby pojedynczej orzeczenia przy podmiocie mnogom z liczebnikiem od 5 wzwyż występuje także dla rzeczowników niemęskoosobowych, np.: Było pięć nauczycielek,

ale liczebnik w podmiocie występuje wówczas w mianowniku, natomiast przy rzeczownikach męskoosobowych - w dopełniaczu: np.: Było pięciu nauczycieli.

A więc:

liczebniki od 2 do 4: są dwie siostry - są dwaj bracia - jest dwóch braci

były dwie siostry – byli dwaj bracia - było dwóch braci

liczebniki od 5 wzwyż: jest pięć sióstr - jest pięciu braci

było sześć sióstr - było sześciu braci

4.1. Ułóż z podanych wyrazów zdania według wzoru.

Wzór:Tam są dwie siostry. - Tam jest pięć sióstr.

Tam są dwa stoły. - Tam jest sześć stołów

Tam być, 3, 7, pacjentka. Tam być, 2, 12, karetka pogotowia. Tam być, 4, 20, szpital. Tam być, 2, 6, dentystka. Tam być, 2, 5, pokój lekarski. Tam być, 3, 8, lekarka. Tam być, 4, 14, zastrzyk podskórny.

Wzór:Tam będą dwa proszki. - Tam będzie siedem proszków.

Tam być, 2, 15, legitymacja ubezpieczeniowa. Dziś być, 3, 10, nagły przypadek. Tam być,4, 8, karetka pogotowia. Jutro być, 2, 5, zabieg chirurgiczny. Tam być, 23, 21, łóżko. Tam być, 3, 13, tabletka.

Wzór:Tam były dwie koleżanki. - Tam było pięć koleżanek.

Tam byli dwaj (trzej, czterej) koledzy. - Tam było dwóch (trzech, czterech) pięciu kolegów.

Wczoraj, być, 2, 20, badanie. Podczas konsylium, być, 3, 13, profesor. Dwa dni temu, być, 4, 16, zabieg. Rano, być, 2, 31, zastrzyk. Tam, być, 4, 12, ordynator. Tam, być, 33, 35, książeczka zdrowia. Za tydzień, być, 2, 9, analiza. Na sali operacyjnej, być, 3, 7, pielęgniarka. Tam, być, 3, 11, opatrunek. Na dyżurze, być,4, 7, lekarz.

TEKST UZUPEŁNIAJĄCY

Co to takiego zdrowie?

Wszyscy wiemy z doświadczenia lub intuicyjnie, co znaczy być chorym, co oznacza ból, cierpienie, niemożność normalnego funkcjonowania. Ludzie mogą przyzwyczaić się do swojej choroby, nauczyć się, jak z nią żyć, i dawać sobie radę z faktem, że ich organizm działa mniej sprawnie. Zdrowie oznacza pełną integrację ciała, brak bólu, obniżonej sprawności, stan optymalnego funkcjonowania - słowem niezauważalny organizm. Zdrowie jest pojęciem mglistym. Nie wywołuje żadnej reakcji emocjonalnej, nie porusza żadnej struny w sercu, gdyż przedstawia jedynie mało uchwytną abstrakcję. Inaczej ma się rzecz z chorobą. Choroba jest nieuniknioną towarzyszką człowieka od zarania jego dziejów, jest uniwersalnym aspektem życia ludzkiego.

Dla każdego z nas zdrowie może mieć inne znaczenia. Dla chorych na nadciśnienie będzie oznaczać rezygnację z soli, dla człowieka po zawale unikanie górskich wędrówek, dla wrażliwego na zmianę pogody - bóle głowy i stawów ...

Dla mnie osobiście zdrowie - to raz w tygodniu basen, co jakiś czas rower i obowiązkowo co cztery dni fitness dla ciała. Tyle dla ciała. A dla ducha? To kilkadziesiąt minut dziennie odpoczynku w samotności. Może być to spacer w parku lub podlewanie ogródka.

Lecieć na złamanie karku

 

DOWCIP

Lekarz został wezwany do bardzo ważnej osobistości.

- Co panu dolega? - zapytał przyjaźnie.

- To pan powinien mi powiedzieć! - warknał pacjent.

- W porządku - odparł lekarz - jeśli zechce pan sekundę poczekać, zadzwonię do kolegi - weterynarza. Jest jedynym doktorem, który może postawić diagnozę bez zadawania pytań.

LEKCJA

OSIEMNASTA

 

PODRÓŻ

Gramatyka Aspekt czasowników ruchu Odmiana liczebników oba, obydwa    
Przygotowanie do konwersacji

- Proszę bilet na pociąg InterCity do... .

- Przepraszam, czy to miejsce jest wolne?

- Z którego peronu odchodzi pociąg do ...?

- Proszę przedział dla niepalących (palących).

- Proszę bilet normalny (ulgowy) do ... .

TEKST

Marek po raz pierwszy wybiera się do Białorusi. Ma staż naukowy w Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Nie jest pewien, jak jechać do Mińska: pociągiem czy autobusem. Autobus jest tańszy, ale jedzie się dłużej oraz podróż, jak mówią koledzy - studenci z Białorusi, jest niezbyt wygodna. Czasem autobus długo stoi na przejściu granicznym. Po przejrzeniu rozkładu jazdy Marek postanawia skorzystać z pociągu, który odchodzi o godz. 19.20 i będzie w Mińsku o godz. 6.30.

Na parę godzin przed odjazdem Marek przychodzi na Dworzec Centralny. Kupuje w kasie bilet normalny w wagonie sypialnym. Bilet kosztuje niecałe 200 złotych. Jest jeszcze dużo czasu, dlatego Marek idzie do sklepu, aby kupić coś na drogę.

O godz. 19.00. Marek słyszy ogłoszenie: „Pociąg relacji Warszawa - Mińsk Białoruski jest opóźniony o 20 minut. Za opóźnienie przepraszamy. Opóźnienie może ulec zmianie”.

Podróż zaczyna się niezbyt dobrze, ale nie ma na to rady. Bilet leży w kieszeni, walizka spakowana... No i opóźnienie - jakieś 20 minut. Można posiedzieć w kawiarni. O godz. 19.10. Marek słyszy kolejne ogłoszenie: „Pociąg relacji Warszawa - Mińsk Białoruski wjeżdża na tor trzeci przy peronie drugim. Proszę zachować ostrożność i odsunąć się od toru. Wagony 1, 2, 3 zatrzymują się w sektorze pierwszym ... . Wszystkie wagony objęte są całkowitą rezerwacją miejsc. Odjazd pociągu - godzina 19.30. Życzymy przyjemnej podróży” (207 wyrazów, 463 sylab, czas czytania - 90 sek, tempo - 5,1 syl./sek)

DIALOGI

1. - Przepraszam, o której godzinie są pociągi do Wrocławia?

- Pociąg InterCity o 7.45., pociąg pospieszny o 12.25.

- O której ten pierwszy przyjeżdża do Wrocławia?

- O 10.55.

- To poproszę bilet na pociąg InterCity do Wrocławia.

- Ulgowy czy normalny?

- Ulgowy, 50 procent, na 7.45. Poproszę wagon dla niepalących.

2. - Odjeżdżamy za pół godziny. Podróż będzie trwała przez całą noc.

- Chyba nie najlepiej podróżować w nocy?

- Niestety, musimy się śpieszyć. Za parę dni zaczyna się okres urlopowy.

- Co nas to obchodzi!?

- 1 lipca cała Europa wyrusza samochodami na południe.

3. - Idziemy do sektora trzeciego. Tam zatrzymuje się nasz wagon.

- Zaczekaj. Kupię coś do picia.

- Ależ po co. W Warsie zawsze można zamówić herbatę lub kawę.

- Wolę sok pomarańczowy. Nie smakują mi napoje kupione w Warsie.

4. - Masz kuszetkę na dole, a ja położę się na górze.

- Jesteś taki dżentelmeński! Wiem, że nie lubisz spać na górze.

- Czego się nie robi dla dobra bliźniego. Lepiej podnieś kuszetkę, położę walizki i teczkę do środka.

- Zabierz paszport z teczki. Za parę godzin będziemy na granicy.

- Jeszcze mamy dużo czasu. Zdążymy. Najpierw chciałbym coś zjeść.

5. - Mam tu zarezerwowany bilet lotniczy, do Londyna, na nazwisko Anna Paluch.

- Chwileczkę, zaraz sprawdzę. Tak, proszę pani, jest rezerwacja.

- Uwaga! Uwaga! Pasażerowie udający się do Londyna samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT, rejs 287E, proszeni są o przejście do wejścia D.

- To z pewnością mój samolot! Proszę pani, gdzie to jest przejście D?

1. ĆWICZENIA DO TEKSTU I DIALOGÓW

1.1. Uzupełnij dialogi

- Przepraszam, z którego ... odcho-dzi pociąg do ... . - Z ... . - A o ... godzinie jest odjazd? - O ... . - Dziękuję. - Proszę jedną kuszetkę do ... . - Na kiedy - Na ... . - Niestety na ... nie mamy już kuszetek, ale są ... ... w wagonie sypialnym. - Proszę jeden ... , ... klasa, dla... .
- Przepraszam, czy to ... do ... ? - Nie proszę pana, to pociąg do ... . Pociąg do ... stoi na ... przy ... czwartym. - Serdecznie pani dziękuję. - Przepraszam, gdzie jest przechowalnia bagażu? - Proszę iść ... i po ... stronie, na ... peronie jest przechowalnia. - ... .

1.2. Podaj odpowiedzi na następujące pytania

Dokąd wybiera się Marek? Dlaczego Marek rezygnuje z podróży autobusem? Z czyjego doświadczenia skorzystał Marek? Czy podróż zaczyna się zgodnie z planem?

1.3. Powiedz, prawda czy fałsz

Marek ma urlop i chce spędzić kilka dni nad morzem. Marek postanawia podróżować autobusem. Marek czeka na dworcu Warszawa Wschodnia. Na peronie Marek kupuje coś do czytania. Pociąg będzie w Mińsku po południu. Marek jedzie pociągiem osobowym. Pociąg odjeżdża o godzinie 20.20.

1.4. Uzupełnij

Pociąg relacji Warszawa - Mińsk Białoruski ... na tor trzeci przy peronie drugim. Proszę zachować ostrożność i ... się od toru. Wagony 1, 2, 3 ... się w sektorze pierwszym, wagony 4, 5, 6 ... się w sektorze drugim, wagony 7, 8, 9 ... się w sektorze trzecim. Wszystkie wagony ... całkowitą ... miejsc. Planowy odjazd pociągu godzina ... .


Date: 2015-12-11; view: 1512


<== previous page | next page ==>
Podaj odpowiedzi na pytania. | Podaj odpowiedzi na pytania.
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.013 sec.)