Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Jak długo jeszcze będziemy zatrówać nasze morze, żeby ludzie dowiedzieli się że już dość?

Czy alkoholizm jest poważnym problemem w Finlandii?

 

— Tak, ponieważ Finlandia przoduje w Europie pod względem spożycia alkoholu. Na jednego mieszkańca przypada, wliczając w to małe dzieci, chorych i abstynentów, równowartość 10,5 litra czystego alkoholu.

— Najczęstszą, bo aż w 17 proc. przypadków, przyczyną śmierci Finów w wieku 16-64 lat są zatrucia alkoholem lub choroby spowodowane jego systematycznym spożywaniem.

— W ramach walki z narastającą falą alkoholizmu, władze zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu przed godziną 9.00 rano i obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych od godziny 21.00.

— Polityki kraju proponują, żeby w każdym samochodzie w tym kraju był zamontowany automatyczny alkomat. Alkomat działa automatycznie, wyczuwający alkohol w wydychanym powietrzu osoby siedzącej na miejscu kierowcy. Jeśli wyczuje alkohol, blokuje silnik, uniemożliwiając jego uruchomienie.

„Pijany, jesteś głupcem!”

Pod takim hasłem przebiega kolejna odsłona antyalkoholowej kampanii społecznej skierowanej do młodych ludzi. Z oficjalnej strony można się dowiedzieć, że pijaństwo jest dużym problemem społecznym i organizatorzy postanowili zmieniać kulturę picia (drinking habits) wśród młodszego pokolenia.

 

2. Jak postępować z bezrobociem w Estonii?

- Potrzebujemy więcej specjalistów z wykształceniem zawodowym, ale jego prestiż dzisiaj jest niski.
- Dużą rolę w zwiększenie prestiżu powinni grać pracodawcy - doceniać bardziej wykwalifikowanych pracowników.
- Jest proponowane stworzenie systemu, w którym każdy młody człowiek po zakończeniu edukacji obowiązkowej, przez cztery miesiące będzie miał zagwarantowaną pracę, studia się do następnego etapu wykształcenia lub możliwość dodatkowego szkolenia.
- W tych przypadkach gdy dodatkowe trzy lata studiów młody człowiek będzie nie mógł pozwolić sobie z powodów społecznych lub edukacyjnych, za rok lub dwa będzie musiał przejść szkolenie, opanowanie zawodu i otrzymać odpowiedni certyfikat wymagany, któremu pracodawca może zaufać.

 

 

3. Co można zrobić dla poprawy stanu Morza Bałtyckiego?

1. budować więcej oczyszczalni ścieków
2. lepsze wykorzystywać odpady podlęgającó utylizacji i ograniczać lub zabraniać stosowanie tworzyw sztucznych
3. ochraniać zatoki przymorskie
4. ograniczać lub zabraniać stosowanie proszków lub płynów do prania zawierająych fosforany
5. ograniczać stosowanie nawozów sztucznych
6. prowadzić różne konferencje w krajach nadbałtyckich dla ograniczenia zanieczyszczenia i wprowadzenia oczyszczenia morza bałtyckiego



 

jak długo jeszcze będziemy zatrówać nasze morze, żeby ludzie dowiedzieli się że już dość?

 

Aż 20 proc. dna Morza Bałtyckiego w latach 2011-2012 pozbawione było tlenu. To najgorszy wynik od 60 lat - alarmuje szwedzki Instytut Meteorologiczno -Hydrologiczny (SMHI). Brak tlenu w wodach przydennych występuje w Morzu Bałtyckim na obszarze od Bornholmu po Zatokę Fińską, zupełnie martwa strefa rozciąga się wokół Gotlandii oraz na północ od Półwyspu Helskiego. Aby poprawić stan wód w Bałtyku, musimy ograniczyć spływ związków azotu i fosforu. Największy ma w tym udział rolnictwo, ale ścieki z kanalizacji również przyczyniają się do eutrofizacji.

ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZEŃ BAŁTYKU Źródła zanieczyszczeń Bałtyku: - rzeki przynoszące zanieczyszczenia komunalne i przemysłowe - ścieki komunalne i przemysłowe miast nadmorskich - produkty wyrzucane przez statki - wiercenia na dnie morza - statki ulęgające katastrofom - porty rybackie - rolnictwo - turystyka Skutki zanieczyszczeń: - pustynia beztlenowa – związki organiczne wpadające do morza powodują zjawisko użyźniania morza. Konsekwencja jest wzrost biomasy, której nadmierna ilość opada na dno powodując zachwianie warunków tlenowych. W ten sposób następuje zanik życia organizmów i powstanie terenów beztlenowych. - zubożenie gatunków i ilości fauny i flory - zmniejszenie możliwości połowów - utrata walorów turystycznych i zdrowotnych Okazuje się, że w latach 2000 - 2010 udział martwych stref na dnie Bałtyku wzrósł z 5 do 15 proc., a obszarów niedotlenio­nych z 22 do 28 proc.

 

5. Jak rozwązać problem zanieczyszczenie morza Baltyckiego?


Pobudować oczyszczalniu ścieków.
Oczyśczać zatoky prymorskie.
Oczyśczić środowisko morza Baltyckiego.
Zwiększyć mandaty na zanieczyszczenie płażu.
Motywować panstwa nadbaltyckiego polepszenie stanu ekologii.
Organizować ekologicznie szkolenie dla ludzie.
Pobudowa Eko-Hoteli w okolicach morza Baltyckiego.

 

6. Ño wymaga nadmiarne antropogeniczne obciążenie, które potężniało skutkami katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni jądrowej ? Nadmierne antropogeniczne obciążenie, które potężniało skutkami katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni jądrowej , wymaga poprawy ekologicznej sytuacji w rejonie przez realizację międzynarodowych programów " Czarnobyl", " Dnipro", dotrzymanie wymogów więcej 20 konwencji i ugod z środowiska przyrodniczego ochrony, uczestniczką których jest Ukraina.  

 


Date: 2016-01-14; view: 626


<== previous page | next page ==>
Dariusz Michalczewski | 
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)