Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Społeczne i kulturowe oddziaływanie mediów

1. Społeczeństwo masowe – definicja

– typ współczesnego społeczeństwa biernych odbiorców kultury masowej. Powstaje jako skutek oddziaływania negatywnych procesów związanych z industrializacją i urbanizacją. Następuje dezintegracja tradycyjnych struktur społecznych wraz z ich wartościami, normami i kontrolą społeczną, upadek religii, zmiana stylu pracy na zmechanizowaną i monotonną. Społeczeństwo masowe jest zatomizowane.

2. Jakie funkcje ma przekaz masowy

— informacyjna - zbieranie, przechowywanie, przetwarzanie, upowszechnianie informacji: danych, wiadomości, obrazów, faksów

— socjalizacyjna - dostarczanie wiedzy, która pozwala ludziom skutecznie działać jako członkom społeczeństwa

— motywacyjna - dostarczanie bodźców do realizacji bliskich i dalekich celów społeczeństwa, stymulowanie osobistych wzorów i aspiracji

— debaty i dyskusji - udostępnienie i wymiana informacji o faktach potrzebnych do zawarcia porozumienia lub wyjaśnienia różnicy zdań na temat spraw publicznych.

— edukacyjna - transmisja wiedzy służąca rozwojowi intelektualnemu, kształtowanie osobowości

— kulturowa - upowszechnianie wytworów kultury i sztuki

— rozrywkowa - upowszechnianie znaków, symboli, dźwięków, obrazów, teatru, tańca, komedii, literatury, sztuki, muzyki

— integracyjna - umożliwianie dostępu wszystkim ludziom, grupom i narodom do przekazów, które muszą znać by zrozumieć się nawzajem i rozumieć swoje warunki życia, poglądy i aspiracje.

— kontrolna – treści komunikowania społecznego zawierają informacje o sferze powinności obowiązkach ludzi, grup, organizacji i społeczeństw względem siebie. Określają zarazem podmiot, normy i zakres kontroli społecznej.
emotywna – możliwość wyrażania emocji i uczuć a tym samym zaspokajanie istotnych psychospołecznych potrzeb ludzkich.

 

3. Publiczność – definicja

– zbiorowość obserwatorów, widzów lub słuchaczy, którzy równocześnie, choć w rozproszeniu przestrzennym, skupiają uwagę na tym samym zdarzeniu, programie telewizyjnym czy radiowym, i doznają podobnych wrażeń i przeżyć.

 

4. Opisać i podać przykład teorii:

czerwonego śledzia- metoda czerwonego śledzia to tzw. Metoda przykrycia wiadomości ważnych przez te mniej ważne. Przykładem może być początek roku 2012, kiedy wprowadzono po podwyższony podatek VAT sprawa ważniejsza w opinii była sprawa „Madzi z Sosnowca”.



autorytetów pozornych- metoda autorytetów pozornych polega na lansowaniu pewnych osób w telewizji jako ekspertów w dziedzinach, o których nie mają tak naprawdę pojęcia np. Zbigniew Hołdys- muzyk, bardzo często zabiera głos w sprawach politycznych.

manipulacja tytułami i leadami – często zdarza się, iż tytuły bądź leady nie są zgodne z treścią artykułu, np. tytuł artykułu brzmiał: „księża pobili policjantów”, treść artykułu opowiadała o meczu pomiędzy księżami a policjantami…

 

5. 10 pytań prawda/fałsz (nie znam pytań)?????

6. pytania "abcd" dotyczące teorii: motywy i satysfakcji korzystania z mediów, t. steroypów, t. akulumacji, t. asretywności, t. symulacji, zależności mediów, model bodzec-reakcja." ?????


Date: 2016-01-14; view: 1195


<== previous page | next page ==>
Jaki organ pomocniczy ma ma prawo inicjatywy ustawodawczej (Narodowa Rada Gospodarki i Pracy) | Motywy i satysfakcja korzystania z mediów
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)