Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Promocja międzynarodowa

Promocja jest zespołem działań przedsiębiorstwa, których zadaniem jest komunikowanie się z rynkami zagranicznymi, na których przedsiębiorstwo działa lub planuje działać, aby osiągnąć cele informacyjno – perswazyjne wynikające ze strategii marketingowej. Do działań tych należą:

 

§ Reklama, tj. nieosobowe formy promocji produktów i marek danego przedsiębiorstwa w różnych mediach;

 

§ Public relations, czyli działania na rzecz tworzenia korzystnego wizerunku przedsiębiorstwa;

 

 

§ Sponsoring – publicznie eksponowane wspieranie finansowe podmiotów i wydarzeń przez przedsiębiorstwo;

 

§ Akwizycja /sprzedaż osobista/, której istotą jest bezpośredni kontakt przedstawicieli przedsiębiorstwa z potencjalnymi i obecnymi nabywcami;

 

Poza wymienionymi formami promocji w marketingu na rynkach zagranicznych dość duże znaczenie mają kompleksowe imprezy promocyjne, obejmujące różne formy komunikowania się, jakimi są targi międzynarodowe, uniwersalne lub wyspecjalizowane /turystyczne/.

 

Komunikowanie się w marketingu międzynarodowym polega na tym, że nadawca /eksporter/ kieruje do adresata /potencjalnego nabywcy, pośredniego lub ostatecznego/ używając w tym celu kanałów komunikacyjnych - przekaz w odpowiedniej treści i formie zgodnej z celami komunikacyjnymi. Jest to tzw. kodowanie.

 

Komunikowanie się następuje za pośrednictwem kanału przekazu, który mogą stanowić media /TV. Internet, prasa itd./ i miejsca /ulica, biuro turystyczne/, albo osoby /przedstawiciele, agenci/.

 

Odbiór przekazu, czyli jego zauważenie, przyjęcie i zrozumienie przez adresata, to inaczej odkodowanie. Pozytywna reakcja adresata przekazu obejmuje m.in. dokonanie zakupu produktu nadawcy, a także np. powstanie pozytywnych postaw wobec przedmiotu lub podmiotu promocji. Wszelkie reakcje adresatów /także negatywne/ stanowią istotne informacje dla przyszłych działań promocyjnych przedsiębiorstwa, czyli sprzężenie zwrotne systemu komunikowania.

 

Nieskuteczna realizacja celów komunikowania się może wynikać z niedostatków treści i formy przekazu oraz doboru kanału. Im większe są różnice pomiędzy rynkiem krajowym a rynkiem zagranicznym /np. ekonomiczne, kulturowe/, tym bardziej różnią się przekazy oraz kanały komunikacyjne w kraju i za granicą.

 

W promocji międzynarodowej istotny jest fakt, że w procesie komunikowania się nadawca i adresat funkcjonują w środowiskach odmiennych kulturowo. I tak slogan reklamowy Pepsi Coli: Come alive with Pepsi /ożyj z Pepsi/ po chińsku brzmiał: Pepsi sprawia, że twoi przodkowie wstają z grobu, a po niemiecku: Wyjdź żywy z grobu. Niebezpieczeństwo związane jest też z użyciem nieodpowiedniego koloru. Kolor zielony kojarzony jest w wielu krajach z nadzieją, w Szwajcarii z czymś niechcianym, zaś w Malezji z niebezpieczeństwem i śmiercią w dżungli. Nieskuteczne więc było w tym kraju stosowanie przez firmę zajmującą się sportami wodnymi zielonego symbolu identyfikującego jej produkty.



Duża różnorodność uwarunkowań międzynarodowych działań promocyjnych powoduje powszechną konieczność dostosowania się do specyfiki poszczególnych rynków.

Komunikacja on-line Internet tworzy nową jakość komunikacji marketingowej: gromadzenia, przechowywania, przetwarzania, prezentowania i transmisji informacji między nadawcą a potencjalnym odbiorcą przekazu. Globalna sieć komputerowa w sposób znaczący zmienia dotychczasowe możliwości i charakter komunikowania się przedsiębiorstwa z rynkiem. Środowisko on-line umożliwia przekraczanie z przekazem granic między państwami, sektorami gospodarki, przedsiębiorstwami i ich rynkami. W sieci mogą być wykorzystywane wszystkie instrumenty komunikacji marketingowej: reklama, promocja dodatkowa, public relations oraz promocja osobista.

Internet stwarza w praktyce każdemu przedsiębiorcy możliwość zaistnienia na forum publicznym, tj. na rynku międzynarodowym i globalnym. Istotna jest także dostępność przekazu w aspekcie czasowym. Przedsiębiorstwo obecne w sieci komunikuje się z otoczeniem w sposób ciągły, od chwili umieszczenia przekazu w Internecie, aż do jego ewentualnego wycofania. Instrumenty komunikacji on-line to witryny /strony, ośrodki/, www, banery reklamowe, poczta elektroniczna oraz blogi firmowe.

 

Prawne ograniczenia komunikacji międzynarodowej. Komunikacja marketingowa stanowi jeden z podstawowych instrumentów kształtowania rynku przez przedsiębiorstwa. Z tych względów w wielu państwach jest przedmiotem regulacji prawnych. Prawo reguluje takie zagadnienia jak:

 

dopuszczalność prawną reklamy;

 

treść i formę komunikatu reklamowego;

 

proces realizacji reklamy;

 

zakres wykorzystania mediów do celów przekazu reklamy;

 

ewentualne zakazy niektórych działań promocyjnych.


Date: 2015-01-29; view: 958


<== previous page | next page ==>
Ceny w międzynarodowym marketingu | Bariery na rynkach międzynarodowych
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.008 sec.)