Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Najważniejsze szlaki województwa podkarpackiego

Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego (GSB) -szlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km długości, przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Biegnąc najwyższymi partiami polskich Beskidów, umożliwia dotarcie na: Stożek, Baranią Górę, Babią Górę, Policę, Turbacz , Lubań, Przehybę, Radziejową, Jaworzynę Krynicką, Rotundę, Cergową, Chryszczatą , Smerek i Halicz, a także do miejscowości, takich jak: Ustroń, Węgierska Górka, Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne i inne.

Szlak Chasydzki- to projekt zorganizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, którego celem jest stworzenie międzynarodowego szlaku turystycznego, wykorzystującego dziedzictwo kultury i religii żydowskiej. Organizacja szlaku rozpoczęta została w roku 2006 i w pierwszym etapie przewidziano nawiązanie współpracy z lokalnymi samorządami na terenie Polski południowo-wschodniej i Ukrainy. W przyszłości przewidziane jest rozszerzenie szlaku na teren Słowacji, Węgier i Rumunii. Na Szlaku Chasydzkim znalazły się miejscowości z województw lubelskiego i podkarpackiego, a także jedno z Ukrainy i trasa obejmuje miejscowości: DębicaRopczyce, Leżajsk, Kraśnik, Włodawa, Chełm, Zamość, Cieszanów, Wielkie Oczy, Jarosław, Dynów, Przemyśl, Ustrzyki Dolne, Lesko, Sanok, Rymanów, Baligród, Biłgoraj, Lublin, Tarnobrzeg, Iwano-Frankowsk, Łęczna, Radomyśl Wielki, Łańcut. Centrum turystyczne szlaku ma znaleźć się z synagodze w Zamościu.

Czerwony Szlak Przemysko-Sanockiszlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym biegnący od Przemyśla do Sanoka, przebiegający przez Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Przez: Wapielnica, Kopystańka, Bircza, Przełęcz Roztoka, Słonny, Przełecz Przysłup. Całkowity ciągły czas przejścia szlaku to 19 godzin. Na tym szlaku można zwiedzić m.in. : Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, Pałac w Birczy, Cerkiew Narodzenia NMP w Rakowej i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Szlak Naftowy – transgraniczny szlak pól naftowych Polska-Ukraina. Obejmuje: Powiat krośnieński: Bóbrka – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, Jedlicze. Powiat sanocki: Zarszyn – magazyn glikolu i metanolu do eksploatacji gazu ziemnego, Strachocina – podziemny magazyn gazu, zagospodarowanie dawnej kopalni, Sanok – ekspozycja obiektów przemysłu naftowego z XIX/XX wieku, Tyrawa Solna – zachowana infrastruktura kopalni, Wielopole – budynki przemysłowe, kotłowania, poczekalnia dla pracowników.



Niebieski szlak turystyczny biegnący z Białej będącej dzielnicą Rzeszowa do Grybowa, zwany czasem szlakiem granicznym (głównie na odcinkach przygranicznych)- jest drugim pod względem długości pieszym szlakiem turystycznym w polskich górach (445 km). Prowadzi przez: Pogórze Dynowskie, Pogórze Przemyskie, Góry Sanocko-Turczańskie, Bieszczady Zachodnie oraz Beskid Niski. Na obszarze dwóch ostatnich z wyżej wymienionych pasm na długich odcinkach przebiega wzdłuż granicy polsko-słowackiej, a pomiędzy Wielką Rawką i Krzemieńcem w Bieszczadach – również polsko-ukraińskiej, jednak nie wykracza poza terytorium Polski. Najwyżej położone miejsce na trasie znajduje się pod wierzchołkiem Krzemienia (ok. 1320 m n.p.m.). Na tym szlaku zwiedzić można m.in. Dynów, Zamek w Krasiczynie, Kalwarię Pacławską, Bukowe Berdo, Cerkiew w Wysowej i Grybów.

Szlak Romański w Polsce- oznakowanie zabytków romańskich w Polsce, który obejmuje m.in. województwo podkarpackie a w szczególności miasto Przemyśl: preromańska rotunda- relikty na Wzgórzu Zamkowym z IX wieku, preromańskie monasterium za Wzgórzu Zamkowym z IX wieku i romańska bazylika trzynawowa z X wieku.

Szlak Architektury Drewnianej- o długości 1202 km, podzielony na 9 tras: krośnieńsko-brzozowska, sanocko-dynowska, ustrzycko-beska, sanocko-dunkielska, przemyska, lubaczowska, rzeszowsko-jarosławska, jasielsko-dębicko-ropczycka, tarnobrzesko-niżańska. Zwiedzić tu można m.in. : Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Bonarówce, Dawny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie, Cerkiew parafialna greckokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Tyrawie Solnej, Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Polanie, Skansen w Markowej.

Szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka- międzynarodowy szlak turystyczny pieszy i rowerowy. Prowadzi z Czech, przez Austrię, Węgry, Słowację, Polskę na Ukrainę. Przebieg trasy-pociągiem: Przełęcz Łupkowska – Sanok, pieszo: Sanok - Turowa-Wolska- Liskowiec - Krościenko - okolice Felsztyna, pieszo: Okolice Felsztyna - Chyrów - Dobromil – Przemyśl, pociągiem: Przemyśl - Chyrów – Wojałycz, pociągiem: Wojałycz - Lwów – Żółtańce, pieszo: Żółtańce - Klimontów Strumiłowa.

Najważniejsze szlaki w Polsce

Szlak Piastowski-przebiega przez dwie ważne historycznie krainy: Wielkopolskę i Kujawy. Ziemie te stanowią kolebkę państwa polskiego. Trasa prowadzi przez Poznań, Inowrocław, Gniezno i Biskupin. Najchętniej jest tu odwiedzany Gród w Biskupinie, Bazylika Archidiecezjalna i ruiny na wyspie w Ostrowie Lednickim.

Szlak Orlich Gniazd- o jedna z najpopularniejszych tras turystycznych na południu Polski. Szlak ma długość 163.9 kilometrów i prowadzi z Krakowa do Częstochowy. Głównymi atrakcjami, jakie znajdują się na szlaku są zamki pochodzące z okresu panowania Kazimierza Wielkiego, które w owych czasach miały pełnić funkcję obrony granic oraz traktu handlowego. Jest ich obecnie kilkanaście i są one zachowane w różnym stanie. Najpopularniejsze to zamki w Bobolicach, Mirowie, Pieskowej Skale, Ogrodzieńcu i Olsztynie.

Szlak Zamków Krzyżackich- Jest to w głównej mierze szlak samochodowy o długości 550 kilometrów, w którego skład wchodzi trasa biegnąca pomiędzy najważniejszymi obiektami Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu, Warmii i Mazurach, a także nadwiślański szlak bursztynowy. Przemierzanie wspomnianego obszaru będzie znakomitą okazją do zobaczenia najwspanialszych zabytków dawnej kultury pruskiej. Będą to między innymi zamki w Malborku, Kwidzynie, Bytowie, Sztumie, Gniewie. Omawiany szlak daje także możliwości zobaczenia wielu cudów przyrody.

Szlak Cysterski- w Polsce jest fragmentem międzynarodowej trasy prowadzącej przez zabytki Zakonu Cystersów, która zaczyna się w Portugalii, a kończy swój bieg właśnie w Polsce. Szlak prowadzi przez większość zachodniej i południowej Polski, aczkolwiek największe zabytki można podziwiać na trasie od Niziny Śląskiej po Nieckę Kozielską. W czasie przemierzania Szlaku Cysterskiego można zobaczyć między innymi klasztory w Trzebnicy, Krzeszowie, Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Wąchocku, Sulejowie.

Szlak Kopernikowski- jest to pieszy czerwony szlak związany z życiem wybitnego polskiego astronoma i naukowca. Rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie i ciągnie się w stronę Torunia. Trasa liczy sobie kilkaset kilometrów i prowadzi przez niezwykle piękne regiony województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Do najpopularniejszych i godnych odwiedzenia miejsc zaliczyć można: Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Bazylikę Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście, czy choćby Zamek w Malborku.

Szlak Nadmorski-wiedzie od Świnoujścia aż po Żarnowiec, czyli przez większą cześć polskiego wybrzeża. Jest on oznakowany na czerwono i stanowi fragment Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Przemierzanie rejonów nadbrzeżnych poprzez szlak nadmorski może być znakomitą okazją do zwiedzenia wielu atrakcyjnych miejsc, jak choćby latarnie morskie w Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłówku.

Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnkowskiego -jest to najdłuższy w Polsce szlak górski, który wiedzie z Ustronia w Beskidzie Śląskim aż do Wołosatego w Bieszczadach. Jego długość wynosi 519 kilometrów. Oznakowany jest na czerwono. Prowadzi przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Makowski, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.

 

Szlak Zamków Piastowskich -jest to szlak prowadzący przez województwo dolnośląskie. Ma długość 146 kilometrów i oznaczony jest kolorem zielonym. Obejmuje on 15 zamków i twierdz piastowskich pochodzących z okresu średniowiecza. Szlak rozpoczyna się od Zamku Grodno i prowadzi do Zamku Grodziec. Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w regionie Sudetów. Część z zamków pełni rolę muzeum, natomiast inne niestety stanowią obecnie zniszczone ruiny. W czasie przemierzania szlaku, szczególnie warto zobaczyć zamek w Książu, w Świnach i Bolkowie.

Szlak Grundwaldzki-jest to samochodowy szlak o długości 283 kilometrów, który pozwala zapoznać się z miejscami związanymi ze słynną bitwą pod Grunwaldem. Często traktowany jest jako przedłużenie Szlaku Piastowskiego. Trasa prowadzi z Olsztyna i zatacza pętle wokół Grunwaldu, po czym powraca do Olsztyna. Oprócz historycznego miejsca największej średniowiecznej bitwy w Europie można zobaczyć między innymi Zamek krzyżacki w Nidzicy i Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego-jest to unikatowy w naszym kraju szlak turystyczny, który obejmuje kilkadziesiąt obiektów związanych z przemysłem, które znajdują się w kilkunastu miastach województwa śląskiego. Na trasie szlaku można miedzy innymi zwiedzić muzeum browarnictwa w Tychach i Żywcu, zabytkowe kopalnie węgla kamiennego, srebra, czy choćby przejechać się starą kolejką wąskotorową. Szlak obejmuje miejsca o charakterze otwartego lub zamkniętego muzeum, a także wiele wolnych obiektów, które zostały przekształcone w atrakcje turystyczne.

Szlak Tatarski- w naszym kraju dzieli się na dwie części. Jest to szlak duży oraz mały, których łączna długość wynosi 76 kilometry. Oznaczone są kolorami zielonym i niebieskim. Prowadzą przez miejsca silnie związane z kulturą tatarską w naszym kraju. W całości znajduje się on w województwie podlaskim. Przemierzając wyznaczoną trasę można odwiedzić miejscowości nadane społeczności tatarskiej jeszcze za czasów króla Jana III Sobieskiego. To znakomita okazja do zobaczenia jednych z nielicznych w Polsce minaretów i cmentarzy muzułmańskich.
Szlak Warowni Jurajskich -jest to niebieski szlak pieszy o długości 152 kilometrów, który przebiega przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W wielu miejscach trasa krzyżuje się ze Szlakiem Orlich Gniazd. Omawiany szlak obejmuje wiele warowni, które nie zostały objęte przez słynną trasę zamków obronnych ustanowionych przez Kazimierza Wielkiego. Na trasie możemy zobaczyć między innymi zamki w Morsku, Ogrodzieńcu, Ostrężniku, Ojcowie, a także Ojcowski Park Narodowy oraz kilka ważnych rezerwatów przyrody.

 

Szlak Renesansu w Małopolsce- prowadzi przez najpiękniejsze regionalne zabytki z tego okresu historycznego i kulturowego. Warto zobaczyć m. in. Willę Decjusza w Krakowie, zamek w Pieskowej Skale, zamek w Suchej Beskidzkiej, dwór w Jerzowie, Stare Miasto wraz z ratuszem w Tarnowie.

 


 


 


 


 


 

 


 

 


Date: 2016-01-14; view: 969


<== previous page | next page ==>
W poniższym tekście zaznacz wypowiedzi w retoryce poprawności politycznej. | Stunden Aufenthalt hat der Zug in
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.01 sec.)